Հ.Հակոբյան. Եթե այս համակարգը չներդրվեր, ապա պետությունը ապահով ծերություն ապահովելու համար պիտի դիմեր հարկերի բարձրացմանը
ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը ինչպես և Ազգային Ժողովում քննարկումների ժամանակ, այնպես էլ այսօր` լրագրողների հետ հանդիպմանը, շարունակում է պնդել, որ պարտադիր կենսաթոշակային կուտակային բաղադրիչը հարվածելու է մարդկանց գրպաններին, որպեսզի նրանց ապահով ծերություն սպասվի:
Հ.Հակոբյանը կողմնակից է, որպեսզի ամենը ներկայացվի ճշմարիտ, այսինքն, եթե բարեփոխումից դժգոհողները բողոքում են իրենց գրպանի հարվածից, ապա պետք է խոսեն նաև, որ պետությունն էլ է, փաստորեն, հարվածի տակ, քանի որ պետությունն էլ իր մասնակցությունն է ունենում այդ գործընթացում.
«Սա արվում է, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան ապահով ապրել, ոչ թե մնան 40 հազար դրամ թոշակի հույսին: Եթե այս համակարգը չներդրվեր, ապա պետությունը ապահով ծերություն ապահովելու համար պիտի դիմեր հարկերի բարձրացմանը, իսկ դրան բոլորն էլ դեմ կլինեին»,- հայտարարեց Հ.Հակոբյանը:
ՀՀԿ-ական պատգամավորը նշեց, որ Հայաստանում, փաստորեն, մյուս ծայրից սկսեցին գործընթացը. « Այսօր պարտադիր բաղադրիչն են ներդրել, իսկ մի քանի տասնամյակ հետո կանցնեն կամավորի»:

Глава Комиссии НС Армении по соцвопросам: Противники новой пенсионной системы ставят под удар государство
Председатель постоянной комиссии НС Армении по социальным вопросам Акоп Акопян как и в ходе обсуждений в Национальном Собрании, так и на сегодняшней пресс-конференции продолжает утверждать, что внедрение обязательного компонента накопительной пенсионной системы ударит по карманам населения, чтобы их ожидала обеспеченная старость.
Парламентарий считает, что если недовольные реформой граждане жалуются на то, что она ударит по их карманам, они должны говорить и о том, что под ударом фактически оказалось и государство, поскольку оно также участвует в этом процессе.
«Это делается для того, чтобы граждане могли жить в достатке, а в надежде на пенсию в размере 40 тыс драмов. Если бы эта система не была бы внедрена, государство для обеспеченной старости должно было бы повысить налоги – шаг, против которого выступили бы все»,– считает Акоп Акопян.
В Армении, по его словам, фактически начали процесс начали с другого конца. «Сегодня внедрили обязательный компонент, а спустя несколько десятилетий перейдут на добровольный», – подытожил он.