Աշխարհում 15:30 17/02/2014
Սիրիայի ազատ բանակի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ «վարչակարգի դեմ պայքարում հեղափոխության առջև ծառացած դժվարությունների պատճառով բանակի գլխավոր հրամատարը փոխվել է»: Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը:
Համացանցում հայտնված տեսանյութում ապստամբական կոալիցիան հայտարարել է, որ իր ռազմական խորհուրդը որոշել է Սալիմ Իդրիսին փոխարինել գեներալ Աբդել Ալ-Իլահ Ալ-Բաշիրով:
Գնդապետ Քասեմ Սաադդինի խոսքով, «այս որոշումը կայացվել է զինվորական հրամանատարության շրջանում վերջին ամիսներին առաջացած պառակտվածությունը վերացնելու և այն վերակառուցելու համար»:
Սիրիայի ընդդիմության աղբյուրը հայտնել է, որ Իդրիսը բազմիցս քննադատության էր արժանացել Սիրիայի ազատ բանակի հրամանատարության կողմից` ռազմական գործողությունները ձախողելու և զենքը ոչ համաչափ բաշխելու մեջ:
Սիրիայի ազատ բանակի նոր հրամանատարը Կունեյտրա նահանգի ռազմական խորհրդի ղեկավարն է: Նա կանոնավոր բանակից հեռացել էր 2012 թվականին:
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի դեկտեմբերին Սալիմ Իդրիսը արտասահման է փախել ծայրահեղ իսլամիստների ճնշման տակ: Իդրիսը Սիրիայից մեկնել է Թուրքիա, որտեղից թռչել Կատարի մայրաքաղաք Դոհա: Գեներալը երկրից հեռանալու որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ ծայրահեղական «Իսլամական ճակատ» խմբավորման գրոհայինները Հալեպում գրավել են Սիրիայի ազատ բանակի գրասենյակը:

In the world 15:56 17/02/2014
The rebel Free Syrian Army (FSA) said on Sunday it had fired Selim Idriss as its military chief, citing the “difficulties faced by the Syrian revolution” in its battle with the regime, the Guardian reported.
In a video broadcast on the internet, the rebel coalition said its military council had decided to replace Idriss with Brigadier General Abdel al-Ilah al-Bachir.
Colonel Qassem Saadeddine said the decision was taken due to “the paralysis within the military command these past months” and the need to “restructure.”
A source inside the Syrian opposition said Idriss – who was appointed to the role in December 2012 – had faced criticism for failings on the battlefield.
These included “errors and carelessness in combat” and “poor distribution of weapons” among the rebels on the ground, the source said.
He is also accused of distancing himself from “the concerns of the insurgents.”
The group’s new leader, al-Bachir, is the head of the military council in the southern province of Quneitra. He deserted the regular army in 2012.