Հասարակություն 12:10 18/02/2014
Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքում փետրվարի 15-ին տեղի է ունեցել Արցախի ազգային ազատագրական պայքարի 26-ամյակին նվիրված միջոցառում` Վիենի Հայ մշակույթի տան նախաձեռնությամբ:
Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի խոսնակ, Լուարայի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը և շրջանակի անդամ, Վիենի քաղաքապետ Ժակ Ռեմիյեն հավաքվածներին ներկայացրել են բարեկամության շրջանակը, դրա հիմնադրման և գործունեության նպատակներն ու ուղղությունները: Հայտնում են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է նաև Արտակ Հերիքյանի «Մեր Արցախը» ֆիլմը, որի ավարտին տեղի ունեցած հարց ու պատասխանի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախում առկա իրավիճակին և երկրում գրանցված դրական փոփոխություններին, որոնք վկայում են Արցախի կայուն զարգացման մասին:
Միջոցառմանը ներկա էին Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Լիոնում Հայաստանի Հանրապետության փոխհյուպատոս Վաներ Հարությունյանը, Վիենի և Ռոն Ալպ շրջանի հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հասարակական գործիչներ:

Общество 12:41 18/02/2014
15 февраля во французском городе Вьене состоялось мероприятие, посвященное 26-летию национально-освободительной борьбы Арцаха по инициативе Дома армянской культуры города. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Председатель Круга дружбы Франция-Карабах, депутат от Луары Франсуа Рошблуан и член Круга, мэр г.Вьена Жак Ремилье представили собравшимся Круг дружбы, цели его создания и направления деятельности.
В ходе мероприятия был также показан фильм Артака Эрикяна «Наш Арцах», по завершении которого были затронуты нынешняя ситуация и положительные изменения в Арцахе, которые свидетельствуют о стабильном развитии республики.
На мероприятии присутствовали постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворгян, вице-консул Республики Армения в Лионе Ванер Арутюнян, представители армянских организаций г.Вьена и региона Рона-Альпы, журналисты, общественные деятели.