Մեկ օրվա ընթացքում ավելի քան 3000 թվիթ է տարածվել #Justice4Margaryan հեշթեգով
Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին Twitter միկրոբլոգի օգտատատերերը իրենց հարգանքի տուրքը փորձում են մատուցել օգտագործելով #Justice4Margaryan հեշթեգը:
Մեկ օրվա ընթացքում ավելի քան 3000 թվիթ է տարածվել այդ հեշթեգով:
#Justice4Margaryan հեշթեգով թվիթերի հեղինակների թվում են ԱՄՆ Կոնգրեսում հայկական խնդիրներով զբաղվող Ֆրենկ Փալոնեն, կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), «Ասպարեզ» թերթը, Կանադայի հայկական երիտասարդական ֆեդերացիան և այլոք:
Հիշեցնենք, Գ. Մարգարյանը սպանվել է Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում, որտեղ մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին: Հանցագործը, նույն այդ դասընթացների մասնակից, Ադրբեջանի ԶՈՒ սպա Ռամիլ Սաֆարովը գիշերը քնած Մարգարյանին նախօրոք գնված կացնով 16 հարված էր հասցրել: 2006 թվականի ապրիլի 13-ին հունգարական դատարանը մարդասպանին ցմահ ազատազրկման էր դատապարտել` առաջին 30 տարվա ընթացքում առանց ներման խնդրագիր ներկայացնելու իրավունքի:
Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից նրան ներում շնորհելու մասին հայտնի դարձավ 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին: Սաֆարովի արտահանձնման կապակցությամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները դադարեցնելու մասին:
Սաֆարովի արտահանձնումը, ներումը և հերոսացումը դատապարտեցին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ԱՄՆ Պետդեպը, ՌԴ և Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունները, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը, ՆԱՏՕ-ն և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները: Դատապարտող բանաձև ընդունեց նաև Եվրախորհրդարանը:
2014 թվականի փետրվարի 19-ին բոլորեց հայ սպայի սպանության 10-րդ տարելիցը: Այդ կապակցությամբ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում պատրաստվել է «Ադրբեջան. ռասիզմ առանց սահմանների» տեսաշար` ռուսերեն , անգլերեն և հունգարերեն լեզուներով: Դրանում ներկայացված է աշխարհը ցնցած սպանության, Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու և այնտեղ նրան հերոսացնելու պատմությունը: Հատկանշական է, որ որպես սաունդթրեք հեղինակներն ընտրել են Դ. Շոստակովիչի 7-րդ՝ «Լենինգրադյան» սիմֆոնիայի այն հատվածը, որը հայտնի է որպես «ֆաշիստների հարձակում»:

Society 15:54 20/02/2014
Since yesterday, the users of Twitter micro blog, using the hashtag #Justice4Margaryan, honor memory of Armenian officer Gurgen Margaryan who was murdered by Azerbaijani Ramil Safarov 10 years ago.
During a day, the number of tweets with the abovementioned hashtag exceeded 3,000.
Among the authors of the tweets with the #Justice4Margaryan hashtag are such people as the co-chairman of the commission on Armenian Issues at the U.S. Congress Frank Pallone, Congressman Adam Schiff, the American Committee "Hay Dat» (ANCA), edition of "Asbarez", Armenian Youth Federation of Canada and others.
In 2004, Armenian officer Gurgen Margaryan was taking part in a three-month English course of NATO “Partnership for Peace” in Budapest. Early in the morning of February 19 he was murdered. The murderer – Azerbaijani officer Ramil Safarov - delivered 16 blows of ax to the face of the sleeping Armenian officer. As a result, the Hungarian court found him sane and sentenced him to life imprisonment without a right of pardon for 30 years. The news about the extradition of Ramil Safarov to his homeland and pardon by the Azerbaijani president Ilham Aliyev broke out on August 31.
The pardoned murderer Ramil Safarov was greeted as a hero in Azerbaijan; he was given an apartment and was paid an officer salary for 8 years spent in detention. Moreover, Safarov was breveted Major by the Minister of Defense of Azerbaijan, who also wished him "every success."
Because of Safarov’s extradition to Azerbaijan the president of Armenia Serzh Sargsyan announced the suspension of diplomatic relations with Hungary. Safarov’s extradition, pardon, and glorification in Azerbaijan was condemned by the US president Barack Obama, US State Department, Ministries of Foreign Affairs of Russia and France, Secretary General of Council of Europe, Secretary General of CSTO, NATO, and international human rights organizations. In addition to that, European Parliament adopted a condemning resolution on September 13, 2012.
On February 19, is the 10th anniversary of commemoration of Armenian officer’s death. To the 10th anniversary of Gurgen Margaryan’s murder in the frameworks of the "Ordinary Genocide" project a video-footage has been prepared called "Azerbaijan: Racism without borders." The video footage is in English , Russian and Hungarian. It concisely presents the history of the murder that had stunned the world, as well as the programs following the incident and Safarov’s glorification in Azerbaijan.It is significant that the authors chose Symphony number 7 ("Leningrad") by Dmitri Shostakovich known as "the invasion of the Nazis" as a soundtrack for the footage.
The "Ordinary Genocide" project is being implemented by the Information and Public Relations Center under the RA President’s administration.