Քաղաքական 17:40 21/02/2014
Փետրվարի 21-ին Lեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Հադրութ և Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքների միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր։ Ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Վիենի քաղաքապետարանում։
ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի բաժնից տեղեկացնում են, որ Հադրութ քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, Վիեն քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Ժակ Ռեմիլյեն։
Հռչակագիրը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերը՝ ուղղված ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելուն ու զարգացնելուն, և անընդունելի է համարում Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը։ Այն նպատակ ունի զարգացնել երկու քաղաքների միջև բարեկամական կապերը և խրախուսել համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, սպորտի և մի շարք այլ բնագավառներում:
2013 թ. բարեկամական կապեր են հաստատվել նաև ԼՂՀ Մարտունի և Ֆրանսիայի Լե-Պեն-Միրաբո քաղաքների միջև. տեղի են ունեցել փոխայցելություններ, քննարկվում են քաղաքների միջև համագործակցության զարգացման ուղիներն ու ձևերը։

In the world 17:54 21/02/2014
On February 21, Friendship Declaration was signed between the cities of Hadrut, the Nagorno-Karabakh Republic, and Vienne, France. The ceremony took place at the Vienne City Hall.
On behalf of Hadrut, the Declaration was signed by NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalian and on behalf of Vienne by Mayor Jacques Remiller.
The Declaration welcomes the consistent steps of the people and leadership of Nagorno-Karabakh aimed at the creation and development of a free and democratic society and considers the isolation of the people of Artsakh unacceptable. It aims to develop friendly relations between the two cities and boost cooperation in the educational, cultural, sports and some other areas.
In 2013, friendly relations were also established between the NKR city of Martuni and the French city of Les Pennes-Mirabeau – mutual visits took place, the ways and forms of expanding cooperation between the cities are being discussed, the press service of NKR Foreign Ministry reports.