Պաշտոնական Պեկինը իր վրդովմունքն է հայտնել Օբամայի և Դալայ Լամայի հանդիպման կապակցությամբ
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման այսօր Սպիտակ տանը հանդիպելու է Տիբեթի հոգևոր առաջնորդ Դալայ Լամայի հետ, իսկ հանդիպման մասին տեղեկությունը արդեն իսկ հարուցել է Չինաստանի դժգոհությունը:
Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Խուա Չունինը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի նախագահի և Դալայ Լամայի հանդիպումը կոպիտ միջամտություն է Չինաստանի ներքին գործերին, և ոչ մի երկիր իրավունք չունի միջամտելու իրենց երկրի ներքին գործերին:
Չինաստանը պաշտոնապես կոչ է արել Վաշինգտոնին չեղյալ հայտարարել այսօր կայանալիք հադիպումը: Չինաստանի ԱԳՆ-ը դիմելէ ԱՄՆ-ին՝ կոչ անելով Դալայ Լամային ԱՄՆ-ում հարթակ չտրամադրել, քանի որ վերջինս այն օգտագործելու է հակաչինական քաղաքականություն իրականացնելու համար:
Օբամայի և Դալայ Լամայի վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2011թ.-ին, ինչին հետևեց պաշտոնական Պեկինի կոշտ արձագանքը: Չինացիները հայտարարեցին, որ այդ հանդիպումը բացասական է անդրադառնալու ամերիկա-չինական երկկողմ հարաբերությունների վրա:
Այդ հանդիպումից հետո Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մա Չժաուսույը հայտարարել էր, որ Բարաք Օբամայի և Հիլարի Քլինթոնի հանդիպումը Դալայ Լամայի հետ Չինաստանի ներքին գործերին կոպիտ միջամտություն է:
Նրա խոսքերով, Տիբեթը հանդիսանում է Չինաստանի անբաժանելի և սրբազան մասը և այն ամենը, ինչ վերաբերվում է Տիբեթին՝ Չինաստանի ներքին գործն է:
Պեկինը այս պահին ԱՄՆ-ում այցով գտնվող Դալայ Լամային համարում է ոչ թե Տիբեթի հոգևոր առաջնորդ, այլ անջատողական, ով ցանկանում է հասնել Չինաստանից Տիբեթի ինքնավար շրջանի անջատմանը և նրա անկախության հռչակմանը:
Տիբեթը միացվել է Չինաստանին 1949-1950թթ.-ին: 1959թ.-ին չինական զորքերը ճնշել են տիբեթցիների ժողովրդական շարժումը, ինչից հետո Դալայ Լաման տեղափոխվել է Հնդկաստան: 1949թ.-ից սկսած Դալայ Լաման Չինաստանի Տիբեթում իրականացված քաղաքականության դեմ բողոքներ է ուղղում ՄԱԿ-ին:
1959թ.-ից սկսած Հնդկաստանի տարածքում՝ Դհարամսալա քաղաքում է գտնվում Տիբեթի վտարանդի կառավարությունը, որը 2011թ.-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով գլխավորում է Հարվարդի համալսարանի աշխատակից, իրավաբան Լոբսանգ Սանգայը: Մինչ այդ, Տիբեթի վտարանդի կառավարությունը գլխավորում էր հենց Դալայ Լաման: Այս պահին, Դալայ Լամա 14-րդը պահպանել է միայն Տիբեթի հոգևոր առաջնորդի տիտղոսը: 77-ամյա Դալայ Լամա 14-րդը 1989թ.-ին արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակին:

Политика 16:51 21/02/2014
Официальный Пекин считает назначенную на сегодня встречу президента США Барака Обамы с находящимся в изгнании лидером тибетских буддистов Далай-ламой вмешательством во внутренние дела Китая. Как передает РИА Новости, об этом заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
Согласно информации, предыдущие встречи Обамы и Далай-ламы состоялись в феврале 2010 года и в июле 2011 года, также вызвав недовольство властей Китая. Пекин обвиняет живущего в изгнании в Индии Далай-ламу в стремлении добиться отделения Тибета от КНР и призывает зарубежных лидеров уважать территориальную целостность Китая и не встречаться с буддистским лидером.
«Проведение встречи руководителя США с Далай-ламой будет грубым вмешательством во внутренние дела Китая, серьезным нарушением норм межгосударственных отношений и нанесет большой вред китайско-американским отношениям. Китай решительно выступает против этого. Мы призываем американскую сторону серьезным образом учесть озабоченность китайской стороны, незамедлительно отменить решение о встрече президента Обамы и Далай-ламы, не предоставлять в США Далай-ламе удобные условия и трибуну для занятия антикитайской раскольнической деятельностью», – говорится в размещенном на сайте МИД КНР комментарии Хуа Чуньин на решение президента США о встрече с Далай-ламой.
Напомним, Тибет был включен в состав Поднебесной в XIII веке. Вскоре после образования КНР в 1949 году Пекин и Лхаса подписали «Соглашение о мирном освобождении Тибета», в соответствии с которым регион вошел в состав Китая на правах автономного района. Далай-лама XIV Тэнзин Гьяцо бежал из Тибета в 1959 году после провала вооруженного выступления против властей КНР. Вместе со своими сторонниками он живет в индийском городе Дхармсала, где действует «тибетское правительство в изгнании». В марте 2011 года Далай-лама объявил о снятии с себя полномочий его лидера, однако это не охладило полемику между ним и Пекином, где его продолжают считать сепаратистом.