Ինչո՞ւ է կալանավորվել Վարդան Պետրոսյանը. Մեղադրական եզրակացություն
2013 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Երևան-Եղվարդ ճանապարհին տեղի ունեցած վթարի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կալանավորված դերասան Վարդան Պետրոսյանի գործով մեղադրական եզրակացությունն արդեն պատրաստ է և ուղարկվել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան (Աբովյանի նստավայր): Դատավարությունը կանցկացվի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի նախագահությամբ:
Դատական տեղեկատվական համակարգից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ իր անձնական «ԲՄՎ-320» մակնիշի, 04 ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ և հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից:
Այդպիսով, ըստ մեղադրանքի, Պետրոսյանը թույլ է տվել Ճանապարհային երթևեկության կանոնների 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին: Բախման հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:
Պետրոսյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ «ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ»: Վարդան Պետրոսյանը կալանավորված է:

Право 11:52 24/02/2014
Обвинительное заключение в рамках уголовного дела в отношении артиста и сатирика Вардана Петросяна, ставшего участником по тяжкого ДТП на автотрассе Ереван-Егвард 20 октября 2013 года, уже готово и направлено в суд общей юрисдикции Котайкской области (резиденция в Абовяне). Уголовное дело будет рассматриваться под председательством судьи Вагинака Мкртчяна.
Согласно информации, размещенной в портале судебной информации, Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он вел личный автомобиль марки «BMW-320» по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности, и при вождении пользовался мобильной связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Таким образом, согласно обвинению, он допустил действия, противоречащие пп. 65 и 66 ПДД, а также п. 3 ст. 23, п.7 ст.24 закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть находившегося на земляном покрытии автомобиля «ВАЗ-21214».
В результате столкновения он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, тяжкий, опасный для жизни человека, вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителю Артуру Мартиросовичу Акопяну – средний вред по признаку длительного расстройства здоровья.
Расследование Специальной следственной службы Армении привело к отставке прокурора по «делу сатирика Вардана Петросяна»
В Специальной следственной службе Армении занялись оскорбившим сатирика Вардана Петросяна следователем