Սահմանը հատած ՀՀ քաղաքացիների մասին նորություններ չկան
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ադրբեջանական պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Իլահա Հուսեյնովան ադրբեջանական «ANS PRESS»-ի փոխանցմամբ, անդրադարձել է հունվարի 28-ին հայ ադրբեջանական սահմանը հատած ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի առնչությամբ տարվող բանակցություններին:
Վերջինը հայտնել է, որ Կարմիր Խաչը կարող է հետ վերադարձնել գերուն այն դեպքում, երբ կողմերն այդ հարցում համաձայնության գան. կարևոր է նաև գերու համաձայնությունը:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հայաստանյան պատվիրակությունից Panorama.am-ը փորձեց ճշտել, թե ինչպե՞ս կարող են այդ բանակցությունները Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարվել, եթե կողմերի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան:
ԿԽՄԿ-ից միայն հայտնեցին, որ գերիների հարցի կարգավորման վերաբերյալ բանակցությունները դեռ շարունակվում են ու այս պահին հրապարակման ենթակա տեղեկատվություն չունեն` խորհուրդ տալով, այս հարցով դիմել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերոնշյալ հանձնաժողովը ղեկավարում է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Panorama.am-ը նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ փուլում են բանակցությունները:
«Իրականում բանակցությունները որպես կանոն բավականին բարդ են ընթանում, որովհետև ուղղակի կապ, հասկանալի պատճառներով, Ադրբեջանի հետ չկա ու այն ընթանում է Կարմիր Խաչի միջոցով»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:
Բանախոսը նշեց, որ Կարմիր Խաչի հետ նախարարությունն ինտենսիվ աշխատում է, սակայն այս պահի դրությամբ գերիների ճակատագրի հետ կապված որևէ նոր բան չի կարող հաղորդել:
«Նորություններ չունենք, իրական արդյունքների մասին դեռ չենք կարող որևէ բան հաղորդել»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ այս պահին բանակցություններ են տարվում 2013 թվականի օգոստոսի 9-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գիծը հատած զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի և 2014 թվականի հունվարի 28-ին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած, քաղաքացիական անձ հանդիսացող Մամիկոն Խոջոյանի հարցերով:

Общество 11:50 25/02/2014
МККК не владеет новой информацией об оказавшихся в азербайджанском плену военнослужащем и 77-летнем гражданине Армении
Руководитель отдела по связям с общественностью азербайджанского представительства Международного комитета Красного Креста (МККК) Илаха Гусейнова обратилась к переговорам по вопросу 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна, 28 января пересекшего государственную границу и оказавшегося в зоне, контролируемой Азербайджаном. Об этом сообщает «ANS PRESS».
По ее словам, МККК может вернуть пленного в том случае, если между сторонами будет достигнуто взаимное соглашение, а также с согласия самого пленного.
Корреспондент Panorama.am попытался уточнить у представителей ереванской делегации Международного комитета Красного Креста, как могут Армения и Азербайджан вести эти переговоры, если между сторонами отсутствуют дипломатические отношения.
В ереванском офисе МККК сообщили, что переговоры относительно урегулирования вопроса пленных продолжаются и на данный момент они не владеют информацией, которую можно предоставить общественности, посоветовав обратиться по этому вопросу в Комиссию по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших.
Учитывая тот факт, что данную комиссию возглавляет министр обороны РА Сейран Оганян, корреспондент Panorama.am обратился к пресс-секретарю Минобороны Арцруну Ованнисяну с просьбой прокомментировать, на какой стадии находятся переговоры.
«В действительности переговоры, как правило, ведутся довольно сложно, поскольку прямой связи с Азербайджаном, по понятным причинам, нет, и переговоры ведутся через Красный Крест»,- отметил пресс-секретарь.
По его словам, Минобороны Армении ведет интенсивную работу с МККК, однако на данный момент ничего нового о судьбе пленных сообщить не может.
«Новостей у нас нет, а о реальных результатах мы пока не можем ничего сообщить», – добавил А. Ованнисян.
Напомним, на данный момент ведутся переговоры по вопросу военнослужащего Акопа Инджигуляна, оказавшегося 9 августа 2013 года на контролируемой Азербайджаном территории, и 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна, 28 января пересекшего государственную границу и оказавшегося в зоне, контролируемой Азербайджаном.
Даже в Баку издеваются над заявлениями Минобороны Азербайджана о 77-летнем «армянском диверсанте»
Делегация Армении призвала в ПАСЕ не хранить молчание по делу оказавшегося в плену в Азербайджане А. Инджигуляна