Տնտեսություն 16:05 26/02/2014
Հայաստանն այսօր կարող է 1 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիայի արտահանել Թուրքիա: Այս մասին այսօր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ, Էներգետիկայի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար Իոսիֆ Իսայանը` հավելելով, որ Հայաստանում արտադրվում է տարեկան 6 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, սակայն հնարավորություն ունի արտադրության ծավալները հասցնել 10 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիայի:
Փոխնախարարը նշեց նաև, որ Հայաստանը ցանկություն ունի էլեկտրաէներգիա արտահանել Ռուսաստան: Մասնավորապես, ըստ նրա, ծրագիր կա Վրաստանի հետ բարձրավոլտ էլեկտրական գիծ կառուցելու, որը հնարավորություն կտա Հայաստանում առկա ավելցուկային էլեկտրաէներգիան արտահանել Ռուսաստան:
«Այսօր Վրաստանի հետ մեզ կապում է 250 մգվտ հզորությամբ էլեկտրական գիծ: Դա է մեր հնարավորությունը, իսկ Վրաստանից դուրս մենք այլ հնարավորություն չունենք,: Վրաստանի հետ զուգահեռ աշխատանքի պայմաններում մենք կարող ենք ապահովել տարանցիկություն և դուրս գալ Ռուսաստանի հարավային մարզեր»,- ասաց Ի.Իսայանը:
Այսպիսով, ըստ նրա, ծրագիրը կյանքի կկոչվի մինչև 2018թ-ը և տարանցիկ ճանապարհով Ռուսաստանի հարավային տարածքներին Հայաստանը էլեկտրաէներգիա կմատակարարի:

Замглавы Минэнерго: Армения намерена начать экспорт электроэнергии в Россию
Армения сегодня может экспортировать в Турцию 1 млрд кВт/ч электроэнергии. Об этом на встрече с журналистами заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении, руководитель рабочей группы по вопросам энергетики Иосиф Исаян.
По его словам, ежегодно Армения вырабатывает около 6 млрд кВт/ч электроэнергии, однако у нас есть возможность довести объемы производства до 10 млрд кВт/ч.
Замминистра добавил, что Армения намерена экспортировать электроэнергию в Россию. В частности, по его словам, существует план строительства с Грузией высоковольтной электрической сети, которая позволит начать экспорт избыточной электроэнергии из Армении в Россию.
«Сегодня с Грузией нас связывает электрическая сеть мощностью 250 МВт. Наши возможности таковы, а за пределами Грузии у нас нет других возможностей. В условиях совместной с Грузией работы мы сможем обеспечить транзит и выйти на юг России»,– сообщил И. Исаян.