Իրանը նավթի և գազի նոր հանքավայրեր է հայտնաբերել
«Իրանը նավթի և գազի նոր հանքավայրեր է հայտնաբերել»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի Նավթի ազգային ընկերության հետախուզության բաժնի պետ Հորմոզ Ղալավանդը:
Իրանցի պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ ԻԻՀ նավթի նախարարն առաջիկայում նոր հայտնաբերված նավթի և գազի հանքավայրերի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն կտրամադրի:
Հիշեցնենք, որ ԻԻՀ նավթի փոխնախարար Ալի Մաջեդին օրերս նավթային պայմանագրերի ուսումնասիրության վերաբերյալ հրավիրված քննարկման ընթացքում նշել էր, որ Իրանի գազի պաշարները կազմում են 33,6 տրիլիոն խմ. իսկ նավթինը՝ 166 միլիարդ բարել:
Օրերս «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը տեղեկատվություն էր հրապարակել, որտեղ նշվում է, որ ս.թ. հունվար ամսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ Չինաստանը Իրանից ներկրվող նավթի ծավալները 11,9 տոկոսով ավելացրել է՝ ամսական հասցնելով 28,16 միլիոն տոննայի կամ 6,66 միլիոն բարելի: Իսկ նախորդ ամսվա համեմատ՝ Չինաստանը իրանական նավթի ներկրման ծավալներն ավելացրել է 5,1 տոկոսով, որը կազմել է 26,78 միլիոն տոննա:

Экономика 16:29 26/02/2014
Иран обнаружил новые нефтегазовые месторождения. Как передает иранское информационное агентство «МЕХР», об этом заявил глава отдела разведки Национальной нефтяной компании Ирана Хормоз Джалаванд.
Как сообщил иранский чиновник, министр нефти ИРИ в ближайшее время предоставит полную информацию о новых месторождениях нефти и газа.
Отметим, ранее замминистра нефти ИРИ Али Маджети на обсуждении, посвященном изучению нефтяных договоров, сообщил, что запасы газа в Иране составляют 33.6 трлн куб м, а запасы нефти – 166 млрд баррелей.
Напомним также, что на днях информагентство «ФАРС» опубликовало информацию о том, что объемы импортируемой из Ирана в Китай нефти в январе текущего года, по сравнению с аналогичным периодом 2013г., выросли на 11,9%, достигнув 28,16 млн. тонн или 6,66 баррелей в месяц. Объемы импортируемой нефти, по сравнению с декабрем 2013г., выросли на 5,1%, составив 26,78 млн. тонн.