Տնտեսություն 18:18 26/02/2014
Սերժ Սարգսյանը և «Գազպրոմ»-ի վարչության նախագահը քննարկել են գազի սակագնին և գնագոյացմանը վերաբերող հարցեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական էներգետիկ համագործակցության ներկա մակարդակին և զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հաղորդում են Նախագահի լրտավության ծառայությունից:
ՀՀ Նախագահը և «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահն այդ թվում անդրադարձել են գազի ոլորտում փոխգործակցությանը՝ ամփոփելով վերջին տարիներին «Հայռուսգազարդ» համատեղ ձեռնարկության գործունեության արդյունքներն ու խոսել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հեռանկարային ծրագրերի մասին:
Սերժ Սարգսյանի և Ալեքսեյ Միլլերի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև «Գազպրոմ»-ի կողմից Հայաստանի էներգետիկ համակարգում իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքին:
Արձանագրելով, որ 2002 թվականից հաջողվել է էապես բարձրացնել Հայաստանում գազիֆիկացման մակարդակը, գազի սպառման ծավալն ու գազամատակարարման հուսալիությունը, կողմերը քննարկել են «Գազպրոմ»-ի կողմից «Հայռուսգազարդ» ընկերությունում Հայաստանի կառավարության 20 տոկոս բաժնեմասի ձեռքբերումից հետո, հետագա համատեղ աշխատանքներին, ինչպես նաև գազի սակագնին և գնագոյացմանը վերաբերող հարցեր:

Президент Армении обсудил с главой «Газпрома» вопросы сотрудничества в энергетической сфере
На встрече собеседники обсудили вопросы, касающиеся текущего уровня и перспектив развития армяно-российского энергетического сотрудничества. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В числе вопросов президент Армении и председатель правления компании коснулись взаимодействия в газовой сфере, подвели итоги деятельности совместного предприятия «АрмРосгазпром» за последние несколько лет и обсудили перспективные планы развития компании «Газпром Армения».
Стороны затронули также ход инвестиционных программ, реализуемых компанией «Газпром» в энергетической системе Армении.
Констатируя, что с 2002 года удалось существенно повысить уровень газификации, объемы потребления и надежность газоснабжения в Армении, стороны обсудили вопросы, касающиеся дальнейших совместных работ после приобретения «Газпромом» 20% акций компании «АрмРосгзпром», а также тарифа на газ и ценообразования.