Հարցազրույցներ 16:48 27/02/2014
Սերժ Սարգսյան. «ՀՀ-ի կողմից ՄՄ-ին անդամակցումը չի խոչընդոտի Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը»
«Ողջունում եմ պարոն Մարգվելաշվիլիի այցը Հայաստան և կարևորում: Մենք քննարկեցինք հայ-վրացական հարաբերությունների ողջ օրակարգը»,-այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրում հյուրընկալելով երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելշվիլիին` լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ հայ և վրացի ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները տարածաշրջանում կայունության պահպանման լավագույն հիմքն են հանդիսանում:
«Վերջին շրջանում արձանագրվել է  երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացում: 2013թ.-ին տեղի են  ունեցել մեկ վարչապետական և 15 նախարարական այցեր, ինչը խոսում է քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսության մասին»,-նշեց Ս. Սարգսյանը:
Նախագահը վստահություն հայտնեց, որ հայ-վրացական միջկառավարական նիստը կնախանշի հայ-վրացականա հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղենիշները:
Ս. Սարգսյանը նշեց, որ ՀՀ-ի որոշումը` միանալու ՄՄ-ին և Վրաստանի կոմից ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը չեն խոչընդոտի երկկողմ հարաբերություններին և կնպաստեն հայ և վրացի գործարարների համագործակցությանը:
«Մենք անդրադարձանք նաև ՀՀ-ի մասնակցությանը` եվրասիական տարածաշրջանում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացներին: Անդրադարձ եղավ նաև տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված խնդիրներին»,-նշեց երկրի ղեկավարը:
Ս. Սարգսյանն ասաց նաև, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային նորմերի հիման վրա, բանակցությունների միջոցով:
«Ես խնդրեցի պարոն նախագահին` շնորհակալություն փոխանցել Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին, ով իր անձնական միջոցների հաշվին նպաստել է Թբիլիսիի հայկական եկեղեցիներից մեկի վերականգնմանը»,-նշեց ՀՀ նախագահը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, այս այցը որակական նոր լիցք կհաղորդի հայ-վրացական եղբայրական հարաբերությունների ամրապնդմանը և երկկողմ ողջ ներուժի օգտագործմանը:
Իր հերթին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ նախագահին` ջերմ ընդունելության համար և հայտարարեց, որ կարևորում է այս այցը հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից:
Նա նշեց, որ ՀՀ- նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորվեց հայ ժողովրդի դերը Վրաստանի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ոլորտների զարգացման գործում:
«Իմ պատվիրակության մեջ ազգությամբ հայ քաղաքական գործիչներ, պատգամավորներ կան, ինչը շատ կարևոր հանգամանք է: Այս հանդիպումը ամուր հիմք է ստեղծում հայ-վրացական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար»,-հայտարարեց  Գ. Մարգվելաշվիլին:
Նրա խոսքերով, իրենք ամեն ինչ անելու են հայ-վրացական հարաբերությունները խորացնելու համար. «Մենք կապված ենք ոչ միայն դարավոր բարեկամական կապերով, այլ նաև տնտեսապես ամուր կապերով: Մենք սպասում ենք ՀՀ նախագահի այցին Վրաստան և արդեն հրավիրել ենք պարոն Սարգսյանին մեր երկիր»:
Նրա խոսքերով, իրենք իրականացրել են այցեր երեք հարևան երկրներ և բոլոր հարևանները կարևորում են Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը:
«Տնտեսական հարաբերությունների խորացումը հարևանների հետ Վրաստանի առաջնահերթություններն են: Մենք ամեն ինչ անելու ենք այս առաջնահերթությունները առաջ տանելու համար»,-նշեց Մարգվելաշվիլին:

Политика 17:53 27/02/2014
Серж Саргсян: Визит Георгия Маргвелашвили придаст качественно новый импульс укреплению армяно-грузинских братских отношений
«Я приветствую визит г-на Маргвелашвили в Армению и придаю важность этому событию. Мы обсудили всю повестку армяно-грузинских отношений»,– заявил журналистам после встречи с находящимся в Армении с двухдневным официальным визитом президентом Грузии Георгием Маргвелашвили президент Армении Серж Саргсян.
По словам главы государства, дружественные отношения между армянским и грузинским народами являются прочной основой для сохранения стабильности в регионе.
«В последнее время наблюдается активизация двусторонних отношений. В 2013 году состоялись встречи – одна на уровне премьер-министров и 15 на уровне министров, что говорит о политическом диалоге на высшем уровне»,– подчеркнул Серж Саргсян.
Президент выразил уверенность в том, что армяно-грузинское межправительственное заседание обозначит основные направления дальнейшего развития двусторонних отношений.
Серж Саргсян добавил, что решение Армении вступить в Таможенный союз и подписание Соглашения об ассоциации с ЕС не будет препятствовать двусторонним отношениям и будет способствовать сотрудничеству между армянскими и грузинскими предпринимателями.
«Мы коснулись и участия Армении в происходящих в евразийском регионе интеграционных процессах, а также проблем, связанных с региональной безопасностью»,– отметил президент.
По словам Сержа Саргсяна, все конфликты должны решаться мирным, переговорным путем на основе международных норм. «Я попросил президента Грузии передать слова благодарности бывшему премьеру страну Бидзине Иванишвили за то, что он выделил сумму для реконструкции одной из армянских церквей в Тбилиси»,– заявил он.
По словам главы государства, этот визит придаст качественно новый импульс укреплению армяно-грузинских братских отношений и использованию всего потенциала двусторонних отношений.
В свою очередь президент Грузии Георгий Маргвелашвили поблагодарил своего армянского коллегу за теплый прием, заявив, что придает важность данному визиту с точки зрения укрепления армяно-грузинских отношений.
Грузинский лидер отметил, что в ходе встречи была обозначена важность роли армянского народа в деле развития политической, экономической и культурной сфер Грузии.
«В составе возглавляемой мной делегации – армянские политические деятели и депутаты, что является очень важным обстоятельством. Данная встреча создает крепкий фундамент для дальнейшего развития армяно-грузинских отношений», – заявил Георгий Маргвелашвили.
По словам главы грузинского государства, они сделают все возможное для углубления армяно-грузинских отношений: «Мы связаны не только вековыми дружественными отношениями, но и крепкими экономическими контактами. Мы ожидаем визита президента Армении в Грузию и уже пригласили г-на Саргсяна в нашу страну».
Как отметил Георгий Маргвелашвили, грузинская делегация совершила визиты в 3 соседние государства, и все они придают важность углублению отношений с Грузией.
«Углубление экономических отношений с соседними государствами – в числе приоритетов Грузии. И мы сделаем все для продвижения этих приоритетов», – подчеркнул Георгий Маргвелашвили.