Հասարակություն 17:02 05/03/2014
Նախատեսվում է Հայաստանում փորձարկել գյուղատնտեսական ապահովագրության պիլոտային ծրագիրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը:
Ծրագիրը նախատեսվում է մեկնարկել այս տարի: Ըստ նրա՝ ծրագրին մասնակցելու հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանում գործող ապահովագրական ընկերություններից մեկը, որի հետ էլ ներկայումս տարվում են բանակցություններ:
«Եթե համաձայնության գանք, ապա առաջին նախագիծը կիրականացվի անասնաբուծության ոլորտում»,- նշեց Ս.Գալստյանը:
Անդրադառնալով հակակարկտային կայանների տեղադրմանը, փոխնախարարն ասաց, որ այս տարի կտեղադրվեն 80 հակակարկտային կայաններ, որոնցից 50-ը` Արմավիրի մարզում, 18-ը` Արարատի մարզում, 7-ը` Արագածոտնի մարզում, 5-ը` Լոռու մարզում:

Общество 18:21 05/03/2014
В Армении планируется испытать пилотную программу сельскохозяйственного страхования. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил замминистра сельского хозяйства Армении Самвел Галстян.
По его словам, программу планируется начать уже в этом году, желание принять в ней участие выразила одна из действующих в Армении страховых компаний, с которой и ведутся переговоры.
«Если мы придем к согласию, то первый проект будет реализован в сфере животноводства», – отметил он.
Что же касается установления противоградовых станций, замминистра отметил, что в текущем году планируется установить 80 новых станций, при этом 50 из них – в Армавирской области Армении, 18 – Араратской области, 7 – Арагацотнской области, 5 – Лорийской области.