Հասարակություն 15:25 07/03/2014
Սիրիան չի հասցնում նախապես պայմանավորված ժամկետում ավարտել քիմիական զենքի ոչնչացումը: Այս մասին Reuters գործակալությանը փոխանցել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունում ունեցած աղբյուրը:
Մինչև մարտի 15-ը Սիրիան պետք է ոչնչացներ քիմիական զենք արտադրող իր 12 ձեռնարկություն, սակայն ՔԶԱԿ-ի ներկայացուցչի խոսքով, այդ օբյեկտներից ոչ մեկում մարտի 6-ի դրությամբ ոչնչացման աշխատանքները չեն ավարտվել, և ակնհայտ է, որ նախանշված ժամկետներին չեն հասցնի:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Սիրիայի իշխանություններն առաջարկել են պահպանել մի քանի ձեռնարկություններ` դրանք հետագայում վերափոխելով քաղաքացիների կարիքները հոգալու գործարաններ: Սակայն Արևմուտքի երկրները կտրականապես դեմ էին դրան` նշելով, որ այդպիսի օբյեկտների` ռազմական նպատակներով կիրառումը կարող է վերսկսվել ցանկացած պահի:
ՔԶԱԿ-ը հիշեցնում է, որ Սիրիան չի հասցնի նաև իր քիմիական զենքը դուրս բերել մինչև մարտի 30-ը: Ըստ ՔԶԱԿ-ի նախնական նախագծի՝ առավել վտանգավոր նյութերը Սիրիայից դուրս էին բերվելու մինչև դեկտեմբերի 31-ը, իսկ մնացածները (բացի իզոպրոպանոլից)՝ մինչև 2014 թվականի փետրվարի 5-ը: Չլիցքավորված սպառազինությունը Սիրիայից դուրս էր բերվելու և ոչնչացվելու մինչև 2014 թվականի մարտի 15-ը, իսկ քիմիական զենքի օբյեկտները՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 15-ից մինչև 2014 թվականի մարտի 15-ն ընկած ժամանակատահվածում: Առաջնային քիմիական զենքի ոչնչացումն ավարտվելու էր 2014 թվականի մարտին, իսկ մնացածներինը՝ մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը: Քիմիական զենքերի պաշարները կոչնչացվեն ԱՄՆ Cape Ray նավի վրա Միջերկրական ծովի չեզոք ջրերում: Սակայն նշված բոլոր ժամկետները հետաձգվում են: Սիրիայում քիմիական զենքի առաջին խմբաքանակը դուրս բերվեց 2014 թվականի հունվարի 7-ին: Ընդհանուր առմամբ ոչնչացվելու է մոտ 1300 տոննա թունավոր նյութեր:

В мире 17:23 07/03/2014
Сирийские власти, по всей вероятности, не успеют уничтожить связанные с производством химоружия объекты до установленного срока –15 марта. Об этом сообщает агентство Reuters.
Сирия задекларировала 7 укрепленных ангаров и 5 подземных площадок, связанных с программой производства химоружия.
«Все они еще не ликвидированы. Конечно, они не успеют ликвидировать их до срока», – сообщили в Организации по запрещению химического оружия.
Согласно первоначальному плану, высокотоксичные вещества должны были быть вывезены из страны до 31 декабря 2013 года. Однако из-за нестабильной ситуации в стране график был изменен. Так, приоритетные химвещества, в том числе и около 20 тонн токсичного горчичного газа, должны быть вывезены до 31 марта 2014 года, а к концу июня 2014 года химоружие должно быть полностью уничтожено.
Известно, что с марта 2011г. в Сирии продолжается противостояние властей и оппозиции. Оппозиция требует отставки президента Башара Асада. Официальный Дамаск утверждает, что под прикрытием демократических лозунгов в стране орудуют банды вооруженных исламистских террористов, которые финансируются экстремистскими группировками и ближневосточными режимами, управляемыми мусульманами-суннитами. Согласно последним оценкам Организации Объединенных Наций, за время конфликта в Сирии погибли более 100 тысяч человек. Продолжает расти и число сирийских беженцев: по оценкам ООН, за две недели их число возросло на 100 тысяч, достигнув 2,3 млн. человек. Более 9,3 миллиона людей живут в нужде, в том числе 6,5 миллиона вынужденных переселенцев. А на обеспечение нужд населения Сирии требуется порядка 6,5 миллиарда долларов.