Իրավունք 12:31 10/03/2014
2008 թվականի Մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրելու հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով չի ստեղծվի. ԱԺ Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության ներկայացրած համապատասխան որոշման նախագիծը խորհրդարանը մերժեց ձայների հետևյալ համամասնությամբ` 46 կողմ, դեմ 66, ձեռնպահ 1:
Քվեարկությունից առաջ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ իրենց խմբակցությունը կողմ կքվեարկի որոշման նախագծին և մյուսներին էլ կոչ արեց կողմ քվեարկել:
«Կոչ ենք անում բոլոր այն քաղաքական ուժերին, որոնց համար կարևոր է ստանալ այդ հարցերի պատասխանը, կողմ քվեարկել նախագծին: Մեզ համար մեկ կենտրոնի կողմից կառավարվող լրատվամիջոցների հարցերը տաբու չեն` այդ հանձնաժողովի աշխատանքներին չմասնակցելու համար», -հայտարարեց Զոհրաբյանը:
Այնուհետև վարման կարգով խոսք խնդրեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը և հայտարարեց, որ իրենք դեմ են որոշման նախագծին:
«Մենք լուրջ ենք մոտենում հարցին, նրանք, ովքեր կարծում են, որ շոուներ անելու ժամանակն է, սխալվում են: Մենք ուսումնասիրել ենք երեք հանձնաժողովների աշխատանքները և նպատակահարմար չենք գտնում մեկ այլ հանձնաժողով ստեղծելը», -հայտարարեց Սահակյանը:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը, ով նախագծի հիմնական ներկայացնողն էր, ևս ելույթ ունեցավ և արձագանքեց Սահակյանին. «Ես, որպես նախագծի ներկայացնող, համենայնդեպս, շոուի նպատակ չեմ հետապնդել: Ցավում եմ, որ բովանդակային առաջարկություն չհնչեց քննարկումների ժամանակ: Միաժամանակ զարմանում եմ, որ բոլոր պատգամավորները ցանկանում են բացահայտվի, բայց կողմ չեն որոշման նախագծին»:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը նույնպես արձագանքելով Գալուստ Սահակյանի հայտարարությանը, նկատեց. «Գալուստ Սահակյանի մատնանշած նախորդ հանձնաժողովները որևէ առնչություն չունեն ներկայացված նախագծի հետ: Իրականում այս հանձնաժողովը պետք է ուսումնասիրեր թե իրավապահ մարմինները արդարադատության իրականացման ճանապարհին ինչ խոչընդոտներ են թույլ տվել: Եթե չեք քվեարկում, ապա թափված արյան պատասխանատվությունն ընկնում է Ձեզ վրա»:
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանի մոտ հարց է առաջացել` ինչու մեծամասնությունը չի ցանկանում, որ այդ հանձնաժողովն ստեղծվի: Նա նույնիսկ բարկացած ասաց. «Շատ բաներ, որ չեմ ասում, ուղղակի միկրոֆոնը թույլ չի տալիս»:

Тема дня 13:28 10/03/2014
Временная комиссия Национального Собрания Армении по изучению трагических событий 1 марта 2008 года не будет создана: соотношением голосов 46 -«за», 66 -«против» и одним воздержавшимся парламент отклонил проект соответствующего решения оппозиционной фракции Армянского национального конгресса.
До голосования секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что фракция поддержит проект, и призвала остальных также проголосовать за его принятие.
«Мы призываем те политические силы, для которых важно получить ответ на эти вопросы, поддержать этот проект»,– отметила депутат.
В свою очередь руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян сказал, что фракция выступает против проекта решения. «Мы всерьез относимся к этому вопросу. Все те, кто считают, что настало время устраивать шоу, ошибаются. Мы изучили работу комиссий и не считаем целесообразным создание еще одной комиссии»,– подчеркнул он.
В ответ на это основной докладчик по вопросу, депутат фракции Армянского национального конгресса Гагик Джангирян отметил: «Я как основной докладчик по вопросу  не имел целью устраивать шоу. Сожалею, что в ходе обсуждений никаких содержательных предложений не было озвучено. Вместе с тем, удивлен по поводу того, что все депутаты хотят добиться раскрытия событий, но выступают против проекта решения».
На заявление Галуста Саакяна откликнулся и глава фракции АНК Левон Зурабян, подчеркнув: «Комиссии, о которых говорил Галуст Саакян, не имеют какого-либо отношения к данному проекту. В действительности эта комиссия должна была изучить, какие препятствия допустили правоохранительные органы на пути к реализации правосудия».