Սերբիան շահագրգռված է ակտիվացնել Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները. Իվան Մրկիչ
Հայաստանը շարունակում է աշխատանքներ իրականացնել գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ և իզուր չէ, որ Doing Business-ի ցուցանիշով ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանն առաջին տեղն է գրավում: Այսօր Երևանում անցկացվող հայ-սերբական գործարար համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը` սերբ գործարարներին ներկայացնելով Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությունը:
Ըստ նրա` Հայաստանն ունի երեք գերակա ուղղություն: Առաջինը` բիզնես միջավայրի բարելավումն է: Երկրորդ ուղղությունը, ըստ Վ. Ավանեսյանի, արտաքին տնտեսական հարաբերություններն են:
«Դուք գիտեք Հայաստանի մտադրության մասին` անդամակցել Մաքսային միությանը, և կարծում ենք, որ այս քայլով Հայաստանը ավելի գրավիչ կարող է դառնալ արտաքին ներդրողների համար: Բացի այդ` Ռուսաստանը Սերբիայի հետ ունենալով ազատ առևտրի համաձայնագիր, կարծում եմ, որ հնարավոր սցենար կարող է լինել ապագայում նաև մեր երկրների միջև ազատ առևտրի համաձայնագիր ունենալը»,- ասաց Վ.Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով երրորդ ուղղությանը, նախարարը նշեց, որ դա վերաբերում է արդյունաբերական քաղաքականությանը: Ըստ նրա` Հայաստանում արդեն ստեղծվել են մի քանի ազատ տնտեսական գոտիներ, և նա սերբ գործարարներին հրավիրեց ծանոթանալ այն հնարավորություններին, որոնք տալիս են այդ ազատ տնտեսական գոտիները: Մասնավորապես, տնտեսական գոտում ներդրողները ազատվում են բոլոր հնարավոր հարկերից, ինչպես նաև հեշտացվել են վարչարարական խնդիրները:
Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչն էլ նշեց, որ նախկինում Հայաստանն ու Սերբիան ապացուցել են, որ կարող են միմյանց օգտակար լինել դժվարին ժամանակներում և դրանք հաղթահարել միասին: Այդուհանդերձ, ըստ նրա, ժամանակն է խթանելու Հայաստանի և Սերբիայի տնտեսական հարաբերությունները:
«Սերբիան շահագրգռված է ավելացնել Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը և բազմազանեցնելու ներգրավված ապրանքատեսակները»,- ասաց Իվան Մրկիչը:
Նրա խոսքերով` 2013թ-ին երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալները եղել են աննշան, ուստի Սերբիան շահագրգռված է ակտիվացնել Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները, այդ թվում` ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ, կոոպերացիաներ կամ երրորդ շուկաներում ունենալ միասնական մասնակցություն:
«Մենք, իհարկե, կշարունակենք պահպանել արդյունաբերական ապրանքների և շինարարական նյութերի արտահանման միտումները, բայց Սերբիան ունի մեծ ներուժ գյուղատնտեսական արտադրության, սննդամթերքի վերամշակման, դեղագործական, քիմիական արդյունաբերության, նավթարդյունաբերության բնագավառներում, ուստի ժամանակն է դրանք ևս օգտագործել»,- ընդգծեց Սերբիայի արտգործնախարարը:
Բացի այդ, ըստ Իվան Մրկիչի, հայ-սերբական տնտեսական հարաբերություննեըը կշահեն նաև ավիափոխադրումների ոլորտում համագործակցությամբ, մասնավորապես, անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել Հայաստանի և Սերբիայի միջև ուղիղ չվերթների իրականացման հարցին:
«Ես վստահ եմ, որ համաժողովի շրջանակներում հայ-գործարարների հանդիպումները խթան կհանդիսանան երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար»,- ասաց Իվան Մրկիչը:

Экономика 14:27 11/03/2014
Армения продолжает проводить работы в направлении улучшения бизнес-среды, и неслучайно, что в соответствии с рейтингом Всемирного банка Doing Business наша страна занимает первое место в СНГ. Об этом в ходе проходящего сегодня в Ереване армяно-сербского бизнес-форума заявил министр экономики Армении Ваграм Аванесян, представляя сербским предпринимателям экономическую политику РА.
«Вы знаете о намерении Армении вступить в Таможенный союз. Мы полагаем, что благодаря этому шагу, Армения может стать более привлекательной для внешних инвесторов. Кроме того, Соглашение о свободной торговле между Россией и Сербией, полагаю, может стать возможным сценарием для заключения в будущем подобного соглашения и между Арменией и Сербией», – сказал министр.
Что же касается промышленной политики, по словам Ваграма Аванесяна, в Армении уже созданы несколько свободных экономических зон (СЭЗ). Глава Минэкономики Армении призвал сербских бизнесменов ознакомиться с возможностями, которые предоставляют эти СЭЗ.
Министр иностранных дел Сербии Иван Мркич, в свою очередь, отметил, что ранее Сербия и Армения уже доказали, что могут быть полезными друг другу в трудных ситуациях и преодолевать их вместе. И сейчас, по его словам, настало время стимулировать экономические отношения между Арменией и Сербией.
«Сербия заинтересована в увеличении торгового оборота с Арменией и в том, чтобы разнообразить вовлеченную в торговый оборот продукцию», – сказал Иван Мркич.
Глава сербского внешнеполитического ведомства отметил также, что Сербия заинтересована в создании совместных с Арменией предприятий, коопераций.
Кроме того, по словам Ивана Мркича, армяно-сербские экономические отношения выиграют и от сотрудничества в сфере авиаперевозок, в частности, необходимо обратить внимание на вопрос осуществления прямых рейсов между Арменией и Сербией.
«Я уверен, что встречи с армянскими бизнесменами в рамках форума послужат стимулом для развития экономических отношений двух стран», – резюмировал Иван Мркич.