Հայաստանում պատրաստվում են նոր Քրեական օրենսգիրք մշակել
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հրամանով Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգ և նոր օրենսգրքի նախագիծ մշակելու, անհրաժեշտ օրենսդրական փաթեթ նախապատրաստելու նպատակով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել: Այդ մասին տեղեկացնում են ԱՆ լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, խումբը կմշակի և մինչև 2014 թվականի ապրիլի 10-ը ՀՀ արդարադատության նախարարին կներկայացնի ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգը, իսկ մինչև 2015 թվականի հուլիսի 1-ը՝ նոր օրենսգրքի նախագիծը: Աշխատանքային խումբը կմասնակցի Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ մասնագիտական և հանրային քննարկումներին, կուսումնասիրի շահագրգիռ մարմինների և կազմակերպությունների (այդ թվում՝ միջազգային) առաջարկությունները Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի վերաբերյալ, կքննարկի այդ առաջարկությունները նշված փաստաթղթերում ներառելու նպատակահարմարությունը: Նախագիծը Կառավարության կողմից Ազգային Ժողով ուղարկելուց հետո աշխատանքային խումբը կմասնակցի նաև ԱԺ-ում կազմակերպվող քննարկումներին, այդ թվում՝ ներկայացնելով նախագծի դրույթները և դրանց հիմնավորումները:
Աշխատանքային խումբը, անհրաժեշտության դեպքում, շահագրգիռ մարմիններին և համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին կտրամադրի մասնագիտական բնույթի վերլուծություններ Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ: ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանի համար հիմք է հանդիսացել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2012 թվականի հունիսի 30-ի «Հայաստանի Հանրապետության իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» թիվ ՆԿ-96-Ա կարգադրության 4.1-րդ կետը:

В Армении будет разработан новый Уголовный кодекс
Приказом министра юстиции Армении Грайра Товмасяна создана рабочая группа с целью разработки концепции нового Уголовного кодекса РА и проекта нового кодекса, а также подготовки необходимого для данного процесса законодательного пакета. Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции Армении.
Согласно информации, рабочая группа должна разработать и до 10 апреля 2014 года представить министру юстиции концепцию нового уголовного кодекса, а до 1 июля 2015 года – проект нового кодекса. Рабочая группа примет участие в профессиональных и публичных обсуждениях относительно положений концепции и проекта нового уголовного кодекса, изучит предложения заинтересованных органов и организаций Армении относительно концепции и проекта нового кодекса, обсудит целесообразность включения этих предложений в указанные документы.
После того, как проект будет направлен в Национальное Собрание Армении, рабочая группа примет участие в парламентских обсуждениях, в том числе и представив положения проекта и обоснования к ним.
В случае необходимости рабочая группа предоставит заинтересованным органам и соответствующим международным организациям аналитические материалы относительно концепции и положений проекта нового уголовного кодекса. Основанием для издания приказа послужил п.4.1 распоряжения президента Армении от 30 июня 2012 года «Об утверждении стратегической программы правовых и судебных реформ Республики Армения на 2012-2016гг. и списка мероприятий, вытекающих из этой программы».