Հասարակություն 14:50 11/03/2014
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի գլխամասային գրասենյակում երեկ կայացել է կլոր սեղան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար պրոցեսինգային կենտրոնի աշխատանքի վերաբերյալ: Բանկի Գործառնական դեպարտամենտի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ պրոցեսինգային կենտրոնում մարտի 4-ին տեղի ունեցած խաթարումը վերացված է, և բանկի հաճախորդները անարգել կարող են ստանալ իրենց միջոցները: Քարտային հատվածի հետ կապված բոլոր գործընթացների վերականգնման շղթայի վերջին օղակը SMS-ծանուցումն է, որը կվերականգնվի մոտակա ժամանակներս: Արմեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ տվյալների կորուստ չի եղել:
Պրոցեսինգային կենտրոնի աշխատանքի վերագործարկման առաջնահերթությունը բանկոմատների միջոցով թոշակառուների սպասարկման վերականգնումն էր, քանի որ տեխնիկական խաթարումը համընկավ կենսաթոշակների վճարման ժամանակահատվածի հետ: Բանկը միաժամանակ կատարում է տեղի ունեցածի պատճառների վերլուծություն, որպեսզի հետագայում խուսափի նման իրավիճակներից:
«Բանկն ունի երկակի պաշտպանական մեխանիզմներ, և սա բանկի պրոցեսինգային համակարգում տեղի ունեցած առաջին նման մասշտաբի խաթարումն էր 2008թ: Այժմ մասնագետներն աշխատում են հավելյալ մեխանիզմների ներդրման վրա, որը հետագայում թույլ կտա խուսափել նման զարգացումներից», - նշեց Ա. Սարգսյանն ընդգծելով, որ խնդիրը կրում է զուտ տեխնիկական բնույթ:
«2-3 օր առաջ մենք լիցքավորել ենք մեր բոլոր 137 բանկոմատները, այնպես որ գումարն առկա է եղել: Մարտի 5-ի լույս 6-ի գիշերը բանկոմատների աշխատանքը վերականգնվել է: Բոլոր բանկային գործընթացները, որոնք կապված են քարտային հատվածի հետ, ընթացել են անխափան», - շեշտեց Արմեն Սարգսյանը:

Работа процессингового центра Банка ВТБ (Армения) полностью восстановлена
В головном офисе Банка ВТБ (Армения) сегодня состоялся круглый стол для представителей СМИ на тему работы процессингового центра банка. Директор Операционного департамента банка Армен Саргсян сообщил журналистам, что произошедший 4 марта сбой в процессинговом центре устранен, и клиенты банка могут беспрепятственно получать свои средства.
Последним звеном в цепи восстановления всех процессов, связанных с карточным сектором, является SMS- оповещение, которое будет восстановлено в ближайшее время. Армен Саргсян подчеркнул, что потери данных не было. Приоритетом при возобновлении работы процессингового центра было восстановление возможности обслуживания пенсионеров с помощью банкоматов, поскольку технический сбой совпал с периодом выплаты пенсий. Банк параллельно ведет анализ причин произошедшего, чтобы в дальнейшем избежать подобных случаев.
«Банк обладает двойным защитным механизмом, и это первый такого масштаба сбой в процессинговом центре банка с 2008 года. Сейчас специалисты работают над внедрением добавочных механизмов, которые позволят в дальнейшем избежать подобных развитий», - отметил А. Саргсян, подчеркнув, что проблема носила сугубо технический характер.
«Мы за 2-3 дня пополнили все наши 137 банкоматов, так что средства были в наличии. В ночь с 5-го на 6-ое марта работа банкоматов была восстановлена. Все банковские процессы, связанные с карточным сектором, протекали бесперебойно», - заявил Армен Саргсян.