Աշխարհում 13:45 13/03/2014
Կոնգրեսական Կոստա. Ադրբեջանը շարունակում է հակահայկական հռետորաբանությունն և միջսահմանային հարձակումները
Կոնգրեսական Ջիմ Կոստան դատապարտել է Սումգայիթյան ջարդերը: Տեղեկանում ենք Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի Facebook-յան էջից:
«Ինչպես միշտ ես ամեն տարի բարձրացնում եմ Սումգայիթում հայ ժողովրդի դեմ կատարված ջարդերի ճանաչման հարցը: 1988թ փետրվարի 27-ին հակահայկական ուժերը սկսեցին հայերի սպանությունն ու նրանց տներից տարհանման գործընթացը: Տասնյակ հայեր սպանվեցին, հարյուրավորները վիրավորվեցին և հազարավորներն էլ դարձան փախստականներ՝ առանց կացարանի: Այս բռնությունները տևեցին երեք օր, հայ կանանց և աղջիկներին էլ դաժան կերպով բռնաբարեցին:
Ջարդերից օրեր առաջ Լեռնային Ղարբաղի հայերը սկսեցին խաղաղ ցույցերն ընդդեմ Խորհրդային Ադրբեջանի ճնշման և խտրականության:
Ցավոք, Ադրբեջանի կառավարության կողմից շարունակվում են հակահայկական հռետորաբանությունն և միջսահմանային հարձակումները: Ադրբեջանը հետևողականորեն խոչընդոտում է խաղաղ գործընթացին, հեռվացել է իր տված համաձայնություններից և շարունակում է սպառնալ պատերազմով: Սա անընդունելի է, իսկ բռնությանն ու վնասակար բառերին պետք է վերջ տրվի:
Այսօր, ես կոչ եմ անում իմ գործընկերներին հիշատակել Սումգայիթյան ջարդերը, ի պաշտպանություն տարածաշրջանում ճշմարիտ և տևական խաղաղության»,-նշել է Կոստան:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրենկ Փալոնեն, կոնգրեսականներ Ջուդի Չուն, Գարի Փիթերսը և Լինդա Սանչեսը հարգանքի տուրք են մատուցել Սումգայիթյան զոհվածներին: ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը և Դեյվիդ Սիսիլայնը խստորեն դատապարտել էին Սումգայիթում, Բաքվում և Կիրովաբադում ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպած կոտորածները և աջակցություն հայտնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման ժողովրդավարական իրավունքին:
Ավելի վաղ էլ, ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը, ինչպես նաև ներկայaցուցիչների պալատի անդամներ Բրեդ Շերմանը, Թոնի Կարդենասը, Աննա Էշուն և Քեթրին Քլարքը հարգանքի տուրք էին մատուցել 1988թ.-ի Սումգայիթի ջարդերի արդյունքում զոհվածների հիշատակին և դատապարտել էին ադրբեջանական ռեժիմի շարունակական բռնության և ահաբեկման քաղաքականությունը:

Комментарии 14:00 13/03/2014
Американский конгрессмен Дж. Коста осудил антиармянскую риторику Баку и диверсии ВС Азербайджана на границе
Американский конгрессмен Джим Коста осудил сумгаитские погромы, антиармянскую риторику Баку и осуществляемые ВС Азербайджана нападения на границе. Соответствующую запись Дж. Коста оставил на страничке Американского комитета «Ай Дата» в социальной сети Facebook.
«Каждый год мы озвучиваем вопрос о погромах армянского населения в городе Сумгаит. 27 февраля 1988 года антиармянские силы начали погромы армян и процесс выселения их из своих квартир. Были убиты десятки армян, сотни были ранены, а тысячи стали беженцами. Это насилие продолжалось три дня.
За несколько дней до погромов армяне Нагорного Карабаха начали мирные демонстрации против давления и дискриминации со стороны Советского Азербайджана.
К сожалению, правительство Азербайджана продолжает антиармянскую риторику и межграничные нападения. Азербайджан последовательно препятствует процессу мирного урегулирования карабахского конфликта. Баку не остается верным принятым обязательствам и продолжает угрожать войной. Это неприемлемо, а насилию и подобной риторике должен быть положен конец.
Сегодня я призываю своих коллег упомянуть сумгаитские погромы для установления справедливого и долгосрочного мира в регионе»,– отметил Коста.
Напомним, ранее конгрессмены Ф. Вольф, Дж. Чун, Г. Петерс, Х. Берман. Д. Сисилли, А. Эшу, А. Шифф, Ф. Паллоне, Б. Шерман и другие выступили с заявлениями на пленарном заседании Палаты представителей США. В своих выступлениях и заявлениях конгрессмены осудили армянские погромы в Сумгаите, Баку и Кировабаде, растущие военные расходы Азербайджана, нарушения режима перемирия, накопление вооружений, военную риторику, уничтожение хачкаров в Джульфе и другое.
Кроме того, память жертв сумгаитских погромов 1988 года почтили и осудили продолжающуюся политику насилия и запугивания со стороны азербайджанского режима председатель Комитета по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США Эд Ройс, а также члены Палаты представителей Брэд Шерман, Тони Карденас, Анна Эшу и Кэтрин Кларк.