Տնտեսություն 10:21 15/03/2014
ՏՏ ոլորտին արտոնություն տրամադրելու որոշումը կնպաստի տեխնոլոգիական ձեռներեցության զարգացմանը. Կարեն Վարդանյան
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող նորաստեղծ ձեռնարկություններին, որոնք կունենան ոչ ավելի քան 15 աշխատող, պետությունը ազատում է բոլոր հարկատեսակներից՝ սահմանելով շահութահարկի զրոյական դրույքաչափ և թողնելով միայն եկամտահարկի նվազեցված 10 տոկոսանոց հարկ: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը կառավարության այս որոշումը համարում է դրական:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Կ.Վարդանյանը նշեց, որ վերջին տարիներին ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները բարձրացրել են մի քանի խնդիրներ, որոնց լուծումը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը: Դրանք վերաբերում են կրթական բարեփոխումներին, տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանմանը, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտի պետական կառույց ունենալու անհրաժեշտությանը:
«Այս որոշումով` կարելի է ասել, որ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ոլորտում ունենք առաջընթաց: Ի վերջո մեր խնդիրն է խրախուսել, որպեսզի երիտասարդները ստեղծեն սեփական բիզնես և գտնենք մարդկանց, ովքեր կարող են սեփական բիզնես կազմակերպել»,- ասաց Կ.Վարդանյանը` հավելելով, որ իրականում ՏՏ ոլորտում ոչ միայն մասնագետներ են պետք, որ խնդիրներ լուծեն, այլ անպիսի մարդիկ, որոնք կարող են այդ խնդիրների համար շուկաներ գտնել և այդ շուկաներում ներկայացնեն իրենց արտադրանքը:
«Հիմա այս օրենքը կխրախուսի, որպեսզի ձեռներեցությունը զարգանա»,- նշեց Կ.Վարդանյանը:
Նրա կարծիքով` օրենքի կիրառման հետ միասին ժամանակի ընթացքում օրենքում որոշակի փոփոխություններ կմտցնեն:
«Հիմա դժվար է կանխատեսումներ անել, թե ոնց այն կաշխատի: Կարևորը ուժի մեջ մտնի, իսկ հետո արդեն կերևա, թե ինչ փոփոխություններ են հարկավոր իրականացնել»,- ընդգծեց նա:
Նշենք, որ կառավարությունը նաև խստորեն վերահսկելու է, որպեսզի հարկային արտոնություններից օգտվեն միայն ՏՏ ոլորտի նպատակային ընկերությունները: Դիտարկմանը, թե արդյոք դա չի հանգեցնի նրան, որ երիտասարդները հրաժարվեն ձեռներեցությամբ զբաղվելուց, Կ.Վարդանյանը նշեց, որ չի կարծում, թե երիտասարդները կխուսափեն. «Ի վերջո, եթե ցանկանում ես բիզնեսով զբաղվել` կզբաղվես, իսկ այս օրենքը խրախուսելու է, որ լրացուցիչ մարդկանց համար այդ բիզնեսը հետաքրքիր կդառնա»:
Կ.Վարդանյանը նաև չի կիսում այն տեսակետը, թե դա ուղղված է «Դեմ եմ» շարժումը մարելուն:
«Ըստ էության` դա ազդեցություն չի ունենա, քանի որ շարժմանը մասնակցում են բարձր որակավորում ունեցող ինժեներներ, այլ ոչ թե ձեռներեցներ»,- ընդգծեց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենը:

Экономика 12:19 15/03/2014
Глава СПИТ: Налоговые льготы начинающим IT-компаниям – стимул для развития технологического предпринимательства в Армении
Исполнительный директор Союза предприятий по информационным технологиям (СПИТ) Карен Варданян в беседе с корреспондентом Panorama.am назвал решение правительства Армении о предоставлении налоговых льгот начинающим IT-компаниям положительным.
По его словам, в течение последних лет представители IT-сферы поднимали несколько проблем, решение которых будет способствовать развитию отрасли. Эти проблемы касаются реформ в сфере образования, стимулирования технологического предпринимательства, а также необходимости в наличии госструктуры IT-сферы.
«Можно сказать, что данное решение свидетельствует о прогрессе в сфере технологического предпринимательства. В конце концов, наша задача – поощрять представителей молодежи в основании ими собственного бизнеса», – сказал Карен Варданян, добавив, что на самом деле в IT-сфере нужны не только специалисты, чтобы решать те или иные задачи, но и люди, способные найти рынки реализации продукции.
«Теперь этот закон будет способствовать развитию предпринимательства»,– отметил К. Варданян.
По его словам, с течением времени в закон будут внесены определенные изменения. «Сейчас сложно делать прогнозы относительно того, какие изменения необходимо осуществить»,– заявил Карен Варданян.
Отметим, что правительство будет также строго следить за тем, чтобы налоговыми льготами не воспользовались целевые компании IT-сферы.
«Если человек хочет заниматься бизнесом, он будет им заниматься, а этот закон будет способствовать повышению интереса к этому бизнесу», -сказал он, отвечая на вопрос о том, не приведет ли это к тому, что молодежь откажется от решения заниматься предпринимательством.
Карен Варданян не согласился и с тем, что это решение направлено на подавление движения «Я против».
«По сути, это не окажет никакого воздействия, поскольку в движении участвуют высококвалифицированные инженеры, а не предприниматели»,– подчеркнул он.
Правительство Армении намерено «подавить» гражданское движение «Я против»? Комментарий главы Минэкономики В. Аванесяна