Տնտեսություն 15:15 15/03/2014
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովին: ՀՀ վարչապետն ու ՌԴ տրանսպորտի նախարարը ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն են, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
«Ձեր այցը միշտ նոր ազդակ է հաղորդում հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի բոլոր հարցերին և լավ հնարավորություն է դրանց մշակման ու իրագործման ընթացքը քննարկելու համար», - ըստ աղբյուրի, ողջույնի խոսքում նշել է կառավարության ղեկավարը:
Մաքսիմ Սոկոլովը տեղեկացրել է, որ այսօր Երևանում մասնակցել է մեկանգամյա օգտագործման բժշկական գործիքների արտադրության հայ-ռուսական գործարանի բացմանը, և դա վկայում է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ու ներդրումային համագործակցության զարգացման մասին:
«Հայաստանում Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմում է հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրումների 40 տոկոսը: Եվս 50 մլն ԱՄՆ դոլար լրացուցիչ ներդրում կարվի հայ-ռուսական համատեղ 1820 ձեռնարկությունում: Ուրախ եմ, որ մեր երկխոսությունն այսքան դինամիկ է զարգանում, առավել ևս Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին միանալուց առաջ: Դա կարևոր է և´ Հայաստանի, և´ Ռուսաստանի, և´ միության բոլոր անդամ երկրների համար», - ընդգծել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարը:
Տիգրան Սարգսյանը և Մաքսիմ Սոկոլովը քննարկել են ՀՀ վարչապետի՝ ՌԴ վարչապետի հետ փետրվարի 24-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Մասնավորապես, զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի կողմից ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների իրականացման գործընթացը: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ այս պահի դրությամբ իրականացվել է 97 միջոցառում, և աշխատանքային խմբերի մակարդակով փոխհամաձայնություն է ձեռք բերվել կոնցեպտուալ բոլոր հարցերում: Կողմերն անդրադարձել են նաև էներգետիկ, միգրացիոն, ներդրումային և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, քննարկել և համաձայնեցրել դրանց իրականացման հետագա քայլերը:

Россия инвестирует в совместные с Арменией предприятия дополнительные 50 млн. долларов
Объем прямых инвестиций России в экономику Армении составляет 40% от общего объема иностранных инвестиций в республике, кроме того, в действующие на территории страны 1820 армяно-российских совместных предприятия будет дополнительно инвестировано 50 млн. долларов. Как передает пресс-служба правительства РА, об этом заявил министр транспорта РФ, сопредседатель российско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Максим Соколов в ходе встречи с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном в Ереване.
«Рад, что наш диалог ведется настолько динамично, особенно в преддверии вступления Армении в Таможенный союз. Это важно и для Армении, и для России, и для всех стран-членов ТС», – подчеркнул М. Соколов.
Глава Минтранса РФ также сообщил, что сегодня присутствовал на открытии армяно-российского предприятия по изготовлению одноразовых медицинских инструментов в Ереване, что свидетельствует о развитии двусторонних экономических связей и инвестиционного сотрудничества.
Т. Саркисян и М. Соколов обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе встречи премьер-министров Армении и России 24 февраля с.г., высоко оценив процесс реализации армянской стороной мероприятий, предусмотренных «дорожной картой» по вступлению РА в ТС.
Премьер Т. Саркисян проинформировал, что в рамках «дорожной карты» по вступлению Армении в Таможенный союз реализовано 97 мероприятий, на уровне рабочих групп достигнуто согласие по всем концептуальным вопросам.
Стороны обсудили также договоренности в отрасли энергетики, по части инвестиций и инфраструктур, в миграционной сфере, согласовали дальнейшие шаги их реализации.