Նոր իրավիճակ` նախագահների հանդիպումից առաջ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նախապատրաստական աշխատանքներ են տանում, այս ամիս, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպում կազմակերպելու նպատակով: Նման եզրակացության կարելի է գալ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի «Թվիթերյան» գրառումից, որում նա հույս է հայտնել, որ մարտ ամսին, հնարավոր կլինի նման մակարդակի հանդիպում կազմակերպել:
Նախագահների մակարդակով հանդիպման կազմակերպումը կարևոր է ոչ միայն բանակցությունների շարունակականություն ապահովելու, այլ Ուկրաինայում, ու, մասնավորապես, Ղրիմում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին:
Բանակցությունների շարունակականության ապահովում
Նախագահների մակարդակով վերջին հանդիպումը կայացել է 2013 թվականի նոյեմբերի 19-ին, Վիեննայում: Չնայած այդ հանդիպմանը հետևած դրական մեկնաբանություններին, այդ թվում` երկու նախագահների շուրթերից հնչած լավատեսական արձագանքներին, հանդիպումից որոշ ժամանակ անց, իրավիճակը առաջնագծում կտրուկ սրացումներ ունեցավ.
Նախ, 2013 թվականի դեկտեմբերի 14-ին, հակառակորդի դիպուկահարի գործողությունների արդյունքում հայ զինծառայող զոհվեց, իսկ ավելի ուշ, 2014 թվականի հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը, հայկական մարտական դիրքերի նկատմամբ, երկու ուղղություններով, Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն գործողություն իրականացվեց: Արդյունքում հայկական կողմը ևս մեկ զոհ ունեցավ: Դիպուկահարների ակտիվացման հերթական ալիքը գրանցվեց հունվարի 29-ին, ինչի արդյունքում ցավոք կրկին զոհ գրանցվեց:
Նախագահների` Վիեննայում կայացած հանդիպման հաջորդող վերջին միջադեպը կապված է Ադրբեջանից հայրենիք հայրենադարձված 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանի հետ. բուժզննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ վերջինիս Ադրբեջանում կտտանքների են ենթարկել. Խոջոյանը ոչ միայն ձեռքի կոտրվածք էր ստացել, այլ հրազենային վիրավորում ուներ:
Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձություններ, Ղրիմի հանրաքվե
Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները համակարգային վերլուծության տեսանկյունից, Հայաստանի ու Ադրբեջանի համար կարևոր են ոչ միայն տարածաշրջանային կայունության, Ղրիմի վերջնական կարգավիճակի հետ կապված իրադարձությունների տեսանկյունից, այլ այն հանգամանքով, որ ԼՂ բանակցային գործընթացի երեք դերակատարները` Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն, ակտիվ ներգրավվածություն ունեն դրանում: Ավելին, Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը` մի կողմից ՌԴ-ԱՄՆ, մյուս կողմից` ՌԴ-ԵՄ հարաբերությունների սրացման հերթական պատճառ է դարձել: Պատահական չէ, որ նույն ամերիկացի համանախագահ Ուորլիքը իր «Թվիթերյան» գրառումներից մեկում նշում է, որ չնայած ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն հակասություններ ունեն Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ, սակայն այլ հարցերում, մասնավորապես, ԼՂ հարցում, երկու երկրները պետք է շարունակեն համատեղ աշխատանքը:
Հասկանալի է, որ համատեղ աշխատանքը ամերիկացի դիվանագետը նախևառաջ կարևորում է Հարավային Կովկասում հարաբերական կայունության և խաղաղության պահպանման համատեքստում, քանի որ էսկալացիոն երկրորդ ճակատը նախկին խորհրդային միության տարածքում, նոր` առավել սուր խնդիրներ առաջ կբերեր ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերություններում, ինչը միայն մեր ռեգիոնով չէր սահմանափակվի:
Այս համատեքստում, պատահական չէր նաև ամերիկացի դիվանագետի մտորումներն այն մասին, թե պետք է անհրաժեշտ եզրահանգումներ արվի Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ:
Ղրիմի հանրաքվե
Ղրիմում տեղի ունեցած իրադարձությունները հայաստանյան ու ադրբեջանական տարբեր շրջանակների համար հետաքրքրական են առաջին հերթին հանրաքվե նախադեպի առումով: Այս երկու հարցերը միմյանց նման են հատկապես տիպաբանության տեսանկյունից, կարելի է նաև դիտարկման դնել այս հարցը միտումների ու նախադեպերի առումով, սակայն միաժամանակ պետք է հիշել, որ սա ինքնորոշման սկզբունքի իրացման միակ նախադեպը չէր, իսկ աշխարհում գրանցված այլ նախադեպեր մինչև այժմ էական ազդեցություն չեն ունեցել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վրա: Պատճառը ակնհայտ է` որքան էլ այս կամ այն գործոնը ազդեցություն ունենա գործընթացի վրա, նմանատիպ կոնֆլիկտների կարգավորման հարցում առանցքային դերակատարությունը վերապահված է քաղաքական որոշումներին:
Նոր իրավիճակում, նախագահների առաջիկա հանդիպման օրակարգի առաջնային խնդիրը տարածաշրջանային անվտանգության և կայության հարցն է, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանից հնչող ցանկացած կտրուկ հայտարարություն կամ սպառնալիք, միջնորդների կողմից, ավելի կտրուկ հակազեդցության է հանգեցնելու, քան նախկինում:

Интервью 13:15 17/03/2014
Организация встречи президентов Армении и Азербайджана важна на фоне происходящих в Украине событий. Интервью с экспертом
Сопредседатели МГ ОБСЕ ведут подготовительные работы для организации встречи между президентами Армении и Азербайджана уже в марте с.г.. Об этом в интервью Panorama.am заявил эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
По его словам, к такому заключению можно прийти из записи сопредседателя МГ ОБСЕ от США Джеймса Уорлика в своем микроблоге в Twitter, в которой он выразил надежду на скорую встречу лидеров Армении и Азербайджана.
«Организация встречи на уровне президентов важна не только в плане обеспечения продолжения переговоров, но и на фоне происходящих в Украине, в частности, в Крыму, событий», – подчеркнул эксперт Т.Абрамян.
«Последняя встреча на уровне президентов состоялась 19 ноября 2013 года в Вене. Несмотря на положительные комментарии и оптимистичные отклики, последовавшие за данной встречей, в том числе и из уст лидеров Армении и Азербайджана, спустя некоторое время ситуация на передовой линии резко обострилась.
Так, 14 декабря 2013 года в результате огня со стороны противника скончался военнослужащий контрактной службы Грант Погосян. А позднее, в ночь с 19 на 20 января с.г., на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана были зафиксированы попытки проникновения диверсионных групп ВС Азербайджана. В результате перестрелки на боевых позициях от огнестрельного ранения погиб младший сержант Армен Ованнисян. Очередная волна активизации азербайджанских снайперов была зарегистрирована в конце января: 28 января от снайперского огня противника огнестрельное ранение в голову получил и вследствие этого погиб военнослужащий Карен Галстян.
Последний инцидент, последовавший за встречей президентов Армении и Азербайджана в Вене, связан с возвращенным 4 марта Азербайджаном Армении 77-летним гражданином РА Мамиконом Ходжояном. Как выяснилось в результате медобследования, М.Ходжоян подвергся в Азербайджане пыткам. На его теле были обнаружены многочисленные следы насилия (ссадины, синяки, переломы), а также огнестрельное ранение», – напомнил Тигран Абрамян.
«Происходящие в Украине события, с точки зрения системного анализа, важны для Армении и Азербайджана не только в плане стабильности в регионе и событий, связанных с окончательным статусом Крыма, но и того обстоятельства, что все 3 игрока, задействованные в процессе урегулирования карабахского конфликта, – Россия, Франция и США – имеют в них активную вовлеченность.
Более того, сложившаяся вокруг Украины ситуация с одной стороны Россия, а Россия и США – с другой стали очередной причиной обострения отношений между Россией и ЕС. Не случайно, что тот же американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в своем микроблоге в Twitter отметил, что несмотря на противоречия между Москвой и США вокруг сложившейся в Украине ситуации, в других вопросах, в частности в карабахском урегулировании, обе страны должны продолжать совместную работу.
Понятно, что американский дипломат придает важность совместной работе прежде всего в контексте сохранения относительного мира и стабильности на Южном Кавказе, так как второй эскалационный фронт на постсоветском пространстве привел бы к более острым проблемам в российско-американских отношениях, а это не ограничится лишь нашим регионом.
В этом контексте не были случайными и размышления американского сопредседателя о том, что следует подумать над тем, какие уроки можно извлечь из украинских событий.
Произошедшие в Крыму события примечательны для разных кругов Армении и Азербайджане в первую очередь в плане прецедента проведения референдума. Эти два вопроса сходятся друг с другом в особенности с точки зрения типологии. Можно также рассмотреть вопрос с точки зрения тенденций и прецедентов, однако вместе с тем следует помнить, что это был не единственный прецедент реализации принципа самоопределения наций, а зафиксированные в мировом масштабе прецеденты до сих пор не оказали ощутимого воздействия на процесс урегулирования карабахского конфликта. Причина очевидна – сколько бы тот или иной фактор ни оказывал влияние на процесс, в вопросе урегулирования подобных конфликтов ключевую роль играют политические решения.
В новой ситуации приоритетным вопросом повестки предстоящей встречи глав государств является вопрос региональной безопасности и стабильности, а это означает, что любое резкое заявление или угроза, озвучиваемые Азербайджаном, приведут к более жесткому противодействию со стороны посредников, нежели это было раньше», - резюмировал эксперт.