Հասարակություն 14:20 19/03/2014
Այսօր առավոտյան Սևաստոպոլ քաղաքում շուրջ 150 քաղաքացիական անձիք ներխուժել են Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերին պատկանող ռազմաբազա: Նման տեղեկատվությամբ, ինչպես հաղորդում է «Ունիան» գործակալությունը, հանդես է եկել Ուկրաինայի Պնախարարության լրատվական կենտրոնի ղեկավար Վլադիսլավ Սելեզնյովը:
Վերջինիս խոսքերով, անհայտ անձիք նախ կոտրել են դարպասները, ապա մուտք գործել ռազմաբազայի տարածք, շտաբի տանիքին տեղադրված Ուկրաինայի դրոշը փոխարինել ռուսականով, իսկ բազայի ուկրաինական անձնակազմին արգելափակել շտաբի ներսում:
Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, միջադեպն անցել է առանց կրակոցների, տեղաբնակների նախաձեռնությամբ և առանց ՌԴ զինված ուժերի մասնակցության:
«Newsru.com» կայքը տեղեկացնում է, թե միջադեպից անմիջապես հետո ռազմաբազա է ժամանել ՌԴ ռազմածովային ուժերի Սևծովյան նավատորմի հրամանատար, փոխադմիրալ Ալեքսանդր Վիտկոն, ով բանակցություններ է վարել իր ուկրաինացի գործընկերոջ՝ Ուկրաինայի ԶՈւ ադմիրալ Յուրի Իլյինի հետ: Բանակցությունների մանրամասները հայտնի չեն իսկ կողմերը հրաժարվել են մեկնաբանություններ տրամադրել:

Общество 13:05 19/03/2014
В Севастополе участники митинга в поддержку вступления города в состав России заняли территорию воинской части штаба ВМС Украины, подняв над зданием российский и Андреевский флаги. Об этом сообщает «Лента.Ру».
После того как митингующие ворвались на территорию части, личный состав был поднят по тревоге. Однако активисты прорвали цепь из выстроившихся военных.
Отмечается также, что между военнослужащими и активистами начались переговоры, в ходе которых севастопольцы призывают военных покинуть часть.
Напомним, по итогам проведенного 16 марта референдума за воссоединение с Россией проголосовали 96,77% крымчан. Уже 18 марта в Кремле Россия и Крым подписали договор о вхождении республики и города Севастополя в состав России в качестве новых субъектов. Теперь данный договор должен ратифицировать российский парламент. Еще одним этапом присоединения Крыма станет изменение Конституции РФ. Официальный Киев не признает крымский референдум и последовавшие события легитимными. США и Евросоюз ввели санкции в отношении ряда высокопоставленных российских и крымских чиновников.