Քաղաքական 17:52 19/03/2014
Միյատովիչն իր զայրույթն է հայտնել Ուկրաինայի ազգային հեռուստաընկերության նախագահի վրա հարձակման կապակցությամբ
ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն իր զայրույթն է հայտնել Ուկրաինայի ազգային հեռուստաընկերության նախագահի վրա «Սվոբոդա» կուսակցության պատգամավորների կողմից հարձակման դեպքի և նրան ստիպողաբար պաշտոնից ազատման դիմում գրելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը
«Ես ցնցված եմ նման բնույթի հարձակումից, սա հակասում է ԶԼՄ-ների ազատության արժեքներին և չի կարող հանդուրժվել: Սա հատկապես լուրջ միջադեպ է, քանի որ որոշ հարձակվողները, ոչ միայն ներկայացնում են օրենսդիր իշխանությունը, այլ նաև խորհրդարանում խոսքի ազատության և տեղեկատվության հանձնաժողովի անդամներ են»,- Միյատովիչը գրել է Ուկրաինայի գործող նախագահ Օլեքսանդր Ալեքսանդր Տուրչինովին հղած նամակում:
Մարտի 18-ին «Սվոբոդա» կուսակցությունից մի շարք պատգամավորներ գրոհել են Պանտելեյմոնովի գրասենյակը՝ Ուկրաինայի ազգային հեռուստաընկերության նախագահ Ալեքսանդր Պանտելեյմոնովին վախեցնելով ու ստիպելով հրաժարականի դիմում գրել։
«Ես կոչ եմ անում ամրապնդել լրագրողների անվտանգությունը, հատկապես Ուկրաինայում տեղի ունեցող ներկա ճգնաժամի ֆոնին: Ես մտահոգված եմ, քանի որ վերջին օրերին սա երկրորդ դեպքն է, որ ԶԼՄ-ի ղեկավարը տիպողաբար ազատման դիմում է գրում»,-նշել է Միյատովիչը:
«Ես կոչ եմ անում իշխանություններին սկսել արագ և թափանցիկ քննություն և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին», - նշել է Միյատովիչը:

В мире 19:19 19/03/2014
Представитель ОБСЕ по свободе СМИ Д. Миятович потрясена и возмущена действиями депутатов всеукраинского объединения «Свобода»
Представитель ОБСЕ по свободе СМИ Дунья Миятович выразила возмущение в связи с действиями депутатов всеукраинского объединения «Свобода», которые силой заставили написать заявление об увольнении руководителя украинского Первого телеканала. Как передает РИА Новости, об этом говорится в поступившем сегодня пресс-релизе организации.
Согласно сообщению, в ночь на 19 марта в сети Интернет появилось видео, на котором видно, как депутаты от националистической партии («Свобода») Игорь Мирошниченко и Богдан Бенюк применили силу в отношении руководителя Первого государственного телеканала Украины Александра Пантелеймонова, заставив его написать заявление об отставке. Генпрокуратура начала досудебное расследование относительно действий депутатов.
«Я потрясена этими возмутительными действиями, которые идут вразрез со всеми ценностями свободы СМИ и с которыми нельзя мириться. Это чрезвычайно серьезный инцидент, поскольку некоторые нападавшие были не только представителями законодательной ветви власти, но и также членами комитета (Верховной Рады) по свободе слова и информации», – написала Миятович в письме спикеру украинского парламента Александру Турчинову, назначенному Верховной радой Украины и.о. президента.
Кроме того, она призвала власти начать «оперативное и прозрачное» расследование инцидента и привлечь к ответственности виновных. Миятович выразила обеспокоенность в связи тем, что этот эпизод стал не первым случаем принуждения представителей СМИ к увольнению. Так, 17 марта группа людей ворвалась в здание государственной телерадиокомпании «Сивер-центр» и заставила гендиректора ТРК Аркадия Билибаева написать заявление об увольнении.