Մեկնարկում է ՀՀ մարզերում անվճար ակնաբուժական ծառայությունների 2014 թ. ծրագիրը
Մեկնարկել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) և Orange Հիմնադրամի 2014 թ. ծրագիրը, որի շրջանակում բնակչությանն ակնաբուժական անվճար ծառայություններ են մատուցվելու Արարատի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերում: Գեղարքունիքում աշխատանքներն իրականացվելու են ՀՀ առողջապահության նախարարության հատուկ առաջարկով: Այս մասին հաղորդում է Orange ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ հինգ մարզերում նախատեսվում է հետազոտել 11,300 մեծահասակների և 4,600 երեխաների, տրամադրել շուրջ 2,000 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցը պատրաստ է այս 5 մարզերում իրականացնել ավելի քան 1,000 վիրահատություն և լազերային բուժում: Ակնային զննումներին զուգահեռ՝ մարզերի դպրոցներում կազմակերպվելու են նաև ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:
Այս օրերին Մասիս քաղաքում կայանած աչքի շարժական հիվանդանոց այցելեցին ՀԱՆ-ի և Orange Հիմնադրամի ղեկավարները: Այցի նպատակն էր ծանոթանալ ընթացիկ աշխատանքներին Արարատի մարզում, որտեղ ըստ ծրագրի հետազոտվելու է շուրջ 3,000 մեծահասակ և 1,200 երեխա, իրականացվելու է շուրջ 250 վիրահատություն և տրամադրվելու է 300 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցը այնուհետև կայանելու է Արտաշատում (ապրիլի 7-26) և Արարատում (ապրիլի 28-ից մայիսի 14): Ակնային զննումներին զուգահեռ՝ ապրիլին մարզի իննը դպրոցներում կազմակերպվելու են նաև ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:
«Արդեն 4 տարի շարունակ Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ համատեղ Orange Հիմնադրամն իրականացնում է այս կարևոր ծրագիրը, որի շնորհիվ ավելի քան 50,000 հոգի արդեն օգտվել են անվճար ակնային զննում անցնելու հնարավորությունից, իսկ ավելի քան 3,700 մարդ՝ անվճար վիրահատվել և ստացել լազերային բուժում: Այս ծրագիրն իրական փոփոխություն է բերում մարդկանց կյանքում՝ մասնավորապես հասարակության խոցելի անդամներին և անապահով ընտանիքներին հնարավորություն ընձեռելով ստանալ որակյալ ակնաբուժական օգնություն միանգամայն անվճար: Մենք մեծապես ուրախ ենք ազդարարել, որ 2014 թվականի ծրագիր մեկնարկել է, և որ ակնաբուժական խմբերն այս տարի կայցելեն Արարատի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Արմավիրի մարզերի բնակիչներին», ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Այսուհետ բնակչության ակնային զննումների պատասխանատու աշխատանքին ներգրավում ենք բացառապես տեղի ակնաբույժներին: Այսինքն՝ այսուհետ տեսողությունն անվճար ստուգելու համար քաղաքային համայնքների բնակիչները պետք է դիմեն իրենց տարածքային ակնաբույժին: Իսկ գյուղերի բնակիչների համար իրենց բնակավայրերում տարածքային ակնաբույժների կողմից կկազմակերպվեն ակնային զննումներ՝ ըստ հաստատված ժամանակացույցի, որը գյուղերի բնակիչները կարող են գտնել տեղամասային բուժկետերում փակցված հայտարարություններում», - ասաց ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) և Orange Հիմնադրամի վերջին երեք տարիների համագործակցության շնորհիվ ավելի քան 50,000 հոգի (40,688 մեծահասակներ և 9,997 երեխաներ) անցել են ակնային զննումներ, 6,498 բնակիչներ անցել են կրկնակի մանրամասն հետազոտություն Աչքի շարժական հիվանդանոցում, իրականացվել է 3,768 վիրահատություն և լազերային բուժում, դուրս է գրվել 18,140 ակնոց, 3,659 երեխաներ 53 մարզային դպրոցներում անցել են ակնային խնամքի դասընթացներ: Ծրագիրը գործել է Հայաստանի ինը մարզերում, որոնցից Շիրակի ու Արագածոտնի մարզեր իրականացվել են կրկնակի այցելություններ:

Health 17:53 20/03/2014
The Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) announce the launch of 2014 free eye care project, as part of which inhabitants of Ararat, Vayots Dzor, Gegharkunik, Syunik and Armavir regions will benefit from free eye care services. The works in Gegharkunik will be conducted at a special request of the Ministry of Healthcare of Armenia, the press service of Orange Armenia reports.
It is envisaged that around 11,300 adults and 4,600 children will undergo eye screenings, over 2,000 eyeglasses will be provided. The hospital is ready to perform around 1,000 surgeries and laser treatment in these 5 regions. Along with eye screening, special classes on eye care will as well be organized in the regional schools.
Chairmen of Orange Foundation and AECP have visited the mobile eye hospital located in Masis town these days. The visit aimed at reviewing the current works implemented in Ararat region, where the project estimates to screen around 3,000 adults and 1,200 children, implement 250 surgeries and provide 300 eyeglasses. Mobile eye hospital will further move from Masis to Artashat on April 7-26 and to Ararat town on April 28 - May 14. Along with eye screening, special classes on eye care will as well be organized in nine regional schools in April.
“It is already 4 years in a row that, together with Armenian Eye Care Project, Orange Foundation implements this major project, thanks to which already more than 50,000 people have had the opportunity to have eye screenings and more than 3,700 underwent surgeries free of charge. This project really makes a difference in people’s lives, in particular by providing socially vulnerable inhabitants and families with the possibility to benefit from quality eye care treatment for free. We are very glad to announce that 2014 project has been launched, and that this year the ophthalmological teams will visit inhabitants of Ararat, Vayots Dzor, Gegharkunik, Syunik and Armavir regions,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
“From now on, the very important task of first screenings will be performed solely by local ophthalmologist. This means that to undergo eye care treatment, inhabitants of towns should refer to their local ophthalmologists, while the inhabitants of rural communities will be able to participate in eye screenings organized in their areas in accordance with a confirmed time schedule that they can find in announcements available at local medical points,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Thanks to the recent 3-year cooperation of Armenian Eye Care Project and Orange Foundation, more than 50,000 people (40,688 adults and 9,997 children) have had eye screenings, 6,498 inhabitants have undergone second more detailed checking. 3,768 surgeries and laser treatment have been conducted in the mobile eye hospital, 18,140 glasses have been prescribed, 3,659 children in 53 regional schools have participated in the special eye care classes. The project has covered 9 regions of Armenia, out of which Shirak and Aragatsotn have been visited twice.