Հասարակություն 14:46 21/03/2014
Այսօր ԱՄՆ Կառավարության կողմից Հայաստանի Արտակարգ Իրավիճակների Նախարարությանը փոխանցվել է բնական և մարդածին աղետներին արձագանքելու համար նախատեսված Աղետի Փաթեթը: Փոխանցումը իրականացվել է Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Ինկ.-ի կողմից: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հայաստանում Արտակարգ Իրավիճակների Նախարարությունում, հաղորդում են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության մամուլի բաժնից:
Աղետի Փաթեթը իր մեջ ներառում է քնապարկեր, անկողնային պարագաներ, կոշկեղեն, բժշկական պարագաներ, սարքավորումներ, հանդերձանք և դաշտային պարագաներ, մոտ 520,000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ:
Քաունթերփարթի Համայնքային և Մարդասիրական Օգնության Ծրագիրը (ՀՄՕԾ) ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից 2001 թ-ից ի վեր: ՀՄՕԾ-ը հումանիտար օգնության բաշխման արագ արձագանքման ծրագիր է, որը օգնում է հասարակության խոցելի խմբերին: Ծրագրի շրջանակներում, Քաունթերփարթը խոցելի խմբերին է տրամադրում հագուստեղեն, կոշկեղեն, բժշկական պարագաներ, սարքավորումներ և կահույք, ինչպես նաև հիգենիկ և դպրոցական պարագաներ և այլն:
2001 թվականից մինչ օրս Քաունթերփարթի Համայնքային և Մարդասիրական Օգնության Ծրագիրը ներկրել է ավելի քան 30 մլն. դոլար արժողությամբ հումանիտար օգնության բեռներ, որոնք էլ 500 գործընկեր կազմակերպությունների միջոցով բաշխվել են մոտ 2 միլիոն կարիքավոր բնակչությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ Դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը, Եվրոպայում և Եվրասիայում Հումանիտար Ծրագրերի Գրասենյակի Տնօրեն Ջերալդ Օբերնդորֆերը և ՀՀ-ում Արտակարգ Իրավիճակների Նախարար Արմեն Երիցյանը մասնակցել են միջոցառմանը:

Society 15:07 21/03/2014
On March 21, the U.S. Government transferred a Disaster Package designed to respond to natural and man-made disasters to the Ministry of Emergency Situations. The allocation is administered by Counterpart International, and the ceremony took place at the Ministry of Emergency Situations (MES) of Armenia. John A Heffern, U.S. Ambassador to Armenia, Jerry Oberndorfer, Director of Humanitarian Programs, Office of the Coordination of U.S. Assistance to Europe and Eurasia, and Armen Yeritsyan, Minister of Emergency Situations of Armenia, participated in the ceremony, the press service of the U.S. Embassy in Armenia reported.
The Disaster Packages consist of sleeping bags, bedding, footwear, medical supplies, equipment and outfittings, field supplies valued at approximately $520 thousand.
Counterpart’s Community and Humanitarian Assistance Program (CHAP) has been funded by the U.S. Department of State since 2001. CHAP is a rapid response humanitarian distribution program that addresses critical needs of vulnerable population. Through the program, Counterpart International provides target groups with in-kind assistance such as clothing, bedding, footwear, hospital equipment, furniture, supplies, school furniture, hygiene and school kits, etc,. From conducting needs assessments to monitoring end-use, Counterpart acquires, stages, transports, receives, distributes and accounts for the use of donated items.
Since 2001, Counterpart CHAP/Armenia office has imported and distributed over $30 million worth of humanitarian assistance to more than 2 million vulnerable Armenians through its network of about 500 partner organizations.