Փորձագետ. Ոչ կինետիկ պատերազմը ԼՂ հակամարտության դեպքում առանձնանում է Ադրբեջանի կողմից ատելության և ռասիզմի քարոզչությամբ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում իրականացվող ոչ կինետիկ պատերազմը էապես տարբերվում է այդ երևույթի համընդհանուր ընկալումից, քանի որ գործ ունենք ատելության քարոզչության, ռասիզմի և սպանության խթանման համակցության հետ: Այս մասին ասել է Հայաստանի քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի (ՔԶՀԿ) նախագահ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Վահան Դիլանյանը, ելույթ ունենալով ՔԶՀԿ-ի կողմից կազմակերպված «Ոչ կինետիկ պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում» սեմինարին, որը տեղի է ունեցել մարտի 19-ին Վաշինգթոնում:
Ըստ նրա ՝ վերջին զարգացումները Ղրիմի թերակղզու շուրջ կրկին ուղղորդեցին ուշադրությունը Եվրասիական տարածքում սառեցված հակամարտությունների ազգայնականության և տեղեկատվական պատերազմի հարցերին: Փորձագետը ընդգծել է տեղեկատվության գործոնի կարևորությունը հակամարտությունների վերլուծության համար:
Հիշատակելով ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնելու փաստը և Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանությունը` փորձագետը նշել է, որ այդ ամենը ստեղծում են հայատյացության մթնոլորտ: Նա նաև ընդգծել է, որ համանման ռասիզմ էր քարոզվում Երրորդ Ռեյխի ժամանակ 1930-40 թվականներին:
Ըստ փորձագետի ՝ եթե երիտասարդությունը Հայաստանում և ԼՂՀ-ում որոշում է իր կարիերայի ուղին լավ կրթություն ունենալու միջոցով կառուցել, ապա ադրբեջանցի երիտասարդությունը տեսնում է, որ կարող է լավ կարիերա ունենալ հայ սպանելու միջոցով:
Դիլանյանը նշել է, որ չնայած տեղեկատվական հոսքերի փոխակերպմանը և համացանցի ու սոցիալական ցանցերի աճող հասանելիությանը, Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան կառավարում է տեղեկատվական հոսքերը:
Նա նաև նշել է զոհի կերպարի ձևավորումը, ինչն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղում մեկ այլ պատերազմի համար «բարոյական» հիմք զարգացնելուն:
Փորձագետը հիշատակել է նաև վերջերս ադրբեջանցի ընտանիքի` Երևանից քաղաքական ապաստան խնդրելոււ փաստը: Ըստ նրա՝ դա հիմք է տալիս նրա եզրակացնել, որ Ադրբեջանում քարոզվող ատելության մշակույթի իռացիոնալ ասպեկտները հանդիսանում են հիմք պաթոլոգիական դաժանության զարգացման համար, որը ահաբեկչության արմատներից է:
Նա ընդգծել է, որ այն դեպքում, երբ Հայաստանը արդյունավետորեն մասնակցում է խաղաղապահ առաքելություններում, Ադրբեջանում ահաբեկիչների ծնունդի ինստիտուցիոնալ հիշողությունը գալիս է դեռևս արցախյան պատերազմի ընթացքում աֆղան մոջահեդների` ադրբեջանական կողմում կռվելու ակունքներից: Դիլանյանը խոսել է նաև Ադրբեջանի` տարածաշրջանի համընդհանուր կայունությանը և անվտանգությանը սպառնացող քաղաքականության մասին:
Ըստ Դիլանյանի՝ միջազգային հանրության և մասնավորապես ԵԱՀԿ-ի կողմից կեղծ հավասարության սկզբունքի պահպանումը և բաց տեքստով Ադրբեջանին չդատապարտելը վտանգում է փխրուն կայունությունը:
ՔԶՀԿ փոխնախագահ Վիլեն Խլղաթյանը իր հերթին մատնանշել է Ադրբեջանի կողմից ահռելի ֆինանսական ռեսուրսների քարոզչության վրա ծախսելու փաստը, այդ թվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հեյդար Ալիևի արձանների տեղադրումը աշխարհի տարբեր մասերում, կեղծ բանաձևերի առաջքաշումը, որոնք խեղաթյուրում են 1992թ-ին Աղդամում տեղի ունեցած իրադարձությունները, տարբեր ուղեղային կենտրոններում և լրատվական հարթակներում իրականացվող վիթխարի ֆինանսական քաղաքականությունը:
Խոսելով Աղդամի իրադարձությունների մասին՝ փորձագետը հիշատակել է Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովի տեսակետն այդ առնչությամբ: Ավելին, ներկայացվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից ցուցադրվող, այսպես կոչված, Աղդամի զոհերի նկարների կեղծ լինելը, որոնք ծագումով Կոսովոյից, Գազայից և Թուրքիայից են:
Նա նշել է, որ պանթուրքական ռազմավարական ծրագիրը դեռևս արդիական է, քանի դեռ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ մեկտեղ շարունակում է Հայաստանի շրջափակումը և թշնամական քաղաքականությունը Հայաստանի և հայկական Սփյուռքի նկատմամբ:
Որպես Ադրբեջանի ռազմատենչ վարքի ապացույց Խլղաթյանը ընդգծել է ռազմական բյուջեի աննախադեպ աճը` դա դիտարկելով որպես բանակցությունների սեղանին դիրքերի ամրապնդման փորձ: Ըստ նրա՝ այնուամենայնիվ այս քաղաքականությունը ձախողվել է, քանի որ դա միայն մեծացրել է Հայաստանի զգոնությունը, իսկ Ռուսաստանն էլ նպաստել է ուժերի միջև հավասարակշռություն պահպանմանը:
Ըստ կենտրոնի տեղեկատվության՝ սեմինարը կազմակերպվել է Համաշխարհային քաղաքականության ինստիտուտի աջակցությամբ, որի բաժիններից է լեհական հետազոտական կենտրոն «Kosciuszko»-ը: Սեմինարին իրենց մասնակցությունն են ունեցել դիվանագետներ և փորձագետներ, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:

Эксперт: Некинетическая война в нагорно-карабахском конфликте отличается пропагандой ненависти и расизма со стороны Азербайджана
Некинетическая война, происходящая в контексте нагорно-карабахского конфликта, существенно отличается от общепринятого понимания данного явления, так как здесь имеем дело с пропагандой ненависти и расизма, поощрением убийства. Об этом сказал председатель Исследовательского центра политических развитий (ИЦПР) Армении кандидат политических наук Ваан Диланян, выступая на семинаре на тему «Некинетическая война в нагорно-карабахском конфликте», организованном ИЦПР 19 марта в Вашингтоне.
По его словам, последние события вокруг Крыма обратили взоры на замороженные конфликты в евразийском регионе, на вопросы национализма и информационных войн. Эксперт подчеркнул важность информационного фактора для анализа конфликтов.
Напомнив историю с выдачей азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова и милитаристскую риторику Баку, он отметил, что все это создает атмосферу армянофобии в информационной среде. Диланян подчеркнул, что подобного рода расизм пропагандировался в Третьем Рейхе в 1930-40 годах.
По словам эксперта, если в Армении и НКР молодежь стремится к хорошей карьере путем качественного образования, то азербайджанская молодежь видит, что по карьерной лестнице можно легко подняться, совершив убийство армянина.
В. Диланян заметил, что несмотря на преобразование информационных потоков и растущую доступность Интернета и социальных сетей, политическая элита Азербайджана контролирует потоки информации.
Он выделил также формирование образа жертвы как «моральной» основы для новой войны за Нагорный Карабах.
Эксперт напомнил, что семья из Азербайджана недавно попросила убежище в Армении. По его мнению, это дает основание предположить, что пропаганда ненависти становится основой для развития патологической жестокости, что в свою очередь является предпосылкой для терроризма.
Он подчеркнул, что в то время как Армения эффективно участвует в миротворческих миссиях, истоки терроризма в Азербайджане восходят еще к карабахской войне, когда на стороне азербайджанцев воевали афганские моджахеды. Диланян коснулся также действий Азербайджана, создающих угрозу для безопасности региона.
По словам главы Центра, международное сообщество и в частности ОБСЕ, придерживаясь принципа псевдопаритета, открыто не осуждает Азербайджан, ставя под угрозу хрупкий мир.
В свою очередь заместитель руководителя ИЦПР Вилен Хлгатян напомнил о затрачиваемых азербайджанским режимом огромных суммах на пропаганду. По его словам, режим устанавливает памятники Гейдару Алиеву в разных странах, продвигает документы, искажающие суть агдамских событий 1992 года, тратит большие средства на продвижение своей позиции в научно-исследовательских институтах и на информационных площадках во всем мире.
Говоря об агдамских событиях, эксперт напомнил об отставке первого президента Азербайджана Аяза Муталибова из-за его позиции в этом вопросе. Присутствующим были представлены фотографии, которые преподносятся Азербайджаном как снимки жертв агдамских событий, в то время как на них запечатлены люди из Косово, Турции, Газы.
Он заметил, что идея пантюркизма все еще жива, и Турция с Азербайджаном продолжают блокаду Армении и политику, направленную против армянского государства и армянской диаспоры.
В качестве доказательства милитаристского поведения Азербайджана Хлгатян указал на беспрецедентный рост военного бюджета. Он считает это попыткой укрепления позиций Азербайджана за переговорным столом. Однако, по его мнению, эта политика не дала результатов, так как усилила бдительность Армении, а Россия помогла сохранить баланс сил.
Согласно сообщению Центра, семинар был организован при поддержке Института мировой политики, подразделением которого является польский исследовательский центр «Kosciuszko». В мероприятии приняли участие дипломаты и эксперты, в том числе сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.