Փորձագետ. Ոչ կինետիկ պատերազմը ԼՂ հակամարտության դեպքում առանձնանում է Ադրբեջանի կողմից ատելության և ռասիզմի քարոզչությամբ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում իրականացվող ոչ կինետիկ պատերազմը էապես տարբերվում է այդ երևույթի համընդհանուր ընկալումից, քանի որ գործ ունենք ատելության քարոզչության, ռասիզմի և սպանության խթանման համակցության հետ: Այս մասին ասել է Հայաստանի քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի (ՔԶՀԿ) նախագահ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Վահան Դիլանյանը, ելույթ ունենալով ՔԶՀԿ-ի կողմից կազմակերպված «Ոչ կինետիկ պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում» սեմինարին, որը տեղի է ունեցել մարտի 19-ին Վաշինգթոնում:
Ըստ նրա ՝ վերջին զարգացումները Ղրիմի թերակղզու շուրջ կրկին ուղղորդեցին ուշադրությունը Եվրասիական տարածքում սառեցված հակամարտությունների ազգայնականության և տեղեկատվական պատերազմի հարցերին: Փորձագետը ընդգծել է տեղեկատվության գործոնի կարևորությունը հակամարտությունների վերլուծության համար:
Հիշատակելով ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնելու փաստը և Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանությունը` փորձագետը նշել է, որ այդ ամենը ստեղծում են հայատյացության մթնոլորտ: Նա նաև ընդգծել է, որ համանման ռասիզմ էր քարոզվում Երրորդ Ռեյխի ժամանակ 1930-40 թվականներին:
Ըստ փորձագետի ՝ եթե երիտասարդությունը Հայաստանում և ԼՂՀ-ում որոշում է իր կարիերայի ուղին լավ կրթություն ունենալու միջոցով կառուցել, ապա ադրբեջանցի երիտասարդությունը տեսնում է, որ կարող է լավ կարիերա ունենալ հայ սպանելու միջոցով:
Դիլանյանը նշել է, որ չնայած տեղեկատվական հոսքերի փոխակերպմանը և համացանցի ու սոցիալական ցանցերի աճող հասանելիությանը, Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան կառավարում է տեղեկատվական հոսքերը:
Նա նաև նշել է զոհի կերպարի ձևավորումը, ինչն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղում մեկ այլ պատերազմի համար «բարոյական» հիմք զարգացնելուն:
Փորձագետը հիշատակել է նաև վերջերս ադրբեջանցի ընտանիքի` Երևանից քաղաքական ապաստան խնդրելոււ փաստը: Ըստ նրա՝ դա հիմք է տալիս նրա եզրակացնել, որ Ադրբեջանում քարոզվող ատելության մշակույթի իռացիոնալ ասպեկտները հանդիսանում են հիմք պաթոլոգիական դաժանության զարգացման համար, որը ահաբեկչության արմատներից է:
Նա ընդգծել է, որ այն դեպքում, երբ Հայաստանը արդյունավետորեն մասնակցում է խաղաղապահ առաքելություններում, Ադրբեջանում ահաբեկիչների ծնունդի ինստիտուցիոնալ հիշողությունը գալիս է դեռևս արցախյան պատերազմի ընթացքում աֆղան մոջահեդների` ադրբեջանական կողմում կռվելու ակունքներից: Դիլանյանը խոսել է նաև Ադրբեջանի` տարածաշրջանի համընդհանուր կայունությանը և անվտանգությանը սպառնացող քաղաքականության մասին:
Ըստ Դիլանյանի՝ միջազգային հանրության և մասնավորապես ԵԱՀԿ-ի կողմից կեղծ հավասարության սկզբունքի պահպանումը և բաց տեքստով Ադրբեջանին չդատապարտելը վտանգում է փխրուն կայունությունը:
ՔԶՀԿ փոխնախագահ Վիլեն Խլղաթյանը իր հերթին մատնանշել է Ադրբեջանի կողմից ահռելի ֆինանսական ռեսուրսների քարոզչության վրա ծախսելու փաստը, այդ թվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հեյդար Ալիևի արձանների տեղադրումը աշխարհի տարբեր մասերում, կեղծ բանաձևերի առաջքաշումը, որոնք խեղաթյուրում են 1992թ-ին Աղդամում տեղի ունեցած իրադարձությունները, տարբեր ուղեղային կենտրոններում և լրատվական հարթակներում իրականացվող վիթխարի ֆինանսական քաղաքականությունը:
Խոսելով Աղդամի իրադարձությունների մասին՝ փորձագետը հիշատակել է Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովի տեսակետն այդ առնչությամբ: Ավելին, ներկայացվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից ցուցադրվող, այսպես կոչված, Աղդամի զոհերի նկարների կեղծ լինելը, որոնք ծագումով Կոսովոյից, Գազայից և Թուրքիայից են:
Նա նշել է, որ պանթուրքական ռազմավարական ծրագիրը դեռևս արդիական է, քանի դեռ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ մեկտեղ շարունակում է Հայաստանի շրջափակումը և թշնամական քաղաքականությունը Հայաստանի և հայկական Սփյուռքի նկատմամբ:
Որպես Ադրբեջանի ռազմատենչ վարքի ապացույց Խլղաթյանը ընդգծել է ռազմական բյուջեի աննախադեպ աճը` դա դիտարկելով որպես բանակցությունների սեղանին դիրքերի ամրապնդման փորձ: Ըստ նրա՝ այնուամենայնիվ այս քաղաքականությունը ձախողվել է, քանի որ դա միայն մեծացրել է Հայաստանի զգոնությունը, իսկ Ռուսաստանն էլ նպաստել է ուժերի միջև հավասարակշռություն պահպանմանը:
Ըստ կենտրոնի տեղեկատվության՝ սեմինարը կազմակերպվել է Համաշխարհային քաղաքականության ինստիտուտի աջակցությամբ, որի բաժիններից է լեհական հետազոտական կենտրոն «Kosciuszko»-ը: Սեմինարին իրենց մասնակցությունն են ունեցել դիվանագետներ և փորձագետներ, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:

Region 17:24 22/03/2014
Expert: Non-kinetic warfare in Nagorno Karabakh conflict is different because of hate speech and racism voiced by Azerbaijan
Non-kinetic warfare in the Nagorno Karabakh conflict is significantly different from the overall perception, since it has a combination of hatred propaganda, racism and murder promotion. Political Developments Research Center (PDRC) Chairman Dr. Vahan Dilanyan said about this in his speech in the seminar called “Non-kinetic warfare in the Nagorno Karabakh conflict” that took place on March 19 in Washington and was organized by PDRC.
According to him, the recent escalations over the Crimean peninsula have once again directed our focus to the issues of frozen conflicts, nationalism and information warfare in the Eurasian territory. Referring to the dynamic risks associated with frozen conflicts, he highlighted the primacy of the factor of information in the analysis of conflicts.
Mentioning the extradited Azerbaijani murderer and Baku’s warlike rhetoric he noted that the aforementioned create an information atmosphere of Armenophobia. Dilanyan as well noted that similar racism was advocated in the Third Reich during the 1930s and 40s.
According to expert while the youth in Armenia and NKR determine their career path through having good education, in Azerbaijan the youth see that they can have successful career by killing an Armenian.
Dilanyan noted that despite the transformation of information flows and the rising availability of the Internet and social networking sites, Azerbaijani elite still determines information flows.
According to the expert, the formation of a victim identity is taking place, thus attempting to develop a moral high ground for another war against Nagorno Karabakh.
The expert also mentioned the recent news of an Azerbaijani family asking Armenian authorities for a political asylum. According to him the aforementioned develops a concern that the irrational facets of the advocated hatred culture in Azerbaijan serve as a basis for the development of a pathological cruelty which is one of the roots of terrorism.
He emphasized that while Armenia shows effective participation in peacekeeping missions, the institutional memory of the birth of terrorists in Azerbaijan comes from the participation of Afghan mujahedeen on the side of Azerbaijan during the Karabakh War. Dilanyan said that Azerbaijan’s policy threatens the overall stability and security in the region.
According to the expert, the international community and namely the OSCE that adhere to the principal of parity and have been reluctant to openly condemn such behavior of Azerbaijan risk fragile stability.
On its turn, PDRC Vice-Chairman Vilen Khlgatyan spoke about Azerbaijani regime’s spending of financial resources, in the context of which he mentioned the establishments of Heydar Aliyev statues in various cities, proposals of false resolutions of 1992 Aghdam events and huge financial policies being implemented in various think tanks and media platforms.
Referring to Aghdam events, the expert mentioned the stance of Azerbaijan’s first president Ayaz Mutalibov on the issue. The lecture attendees were fascinated when images were shown of dead civilians whom the Azerbaijani government claims are photos of victims from Aghdam, but in reality were photographs taken from Kosovo, Gaza, and Turkey.
Khlgatyan noted that pan-Turkism strategy is still relevant, since Turkey and Azerbaijan maintain an embargo against Armenia and continue to hold hostile positions against Armenia and the Armenian Diaspora.
As a logical continuation of war-prone behavior, Khlgatyan outlined the unprecedented increase of the Azerbaijani military budget. According to his opinion it aims to strengthen Azerbaijan’s position at the negotiation table. However, this policy has failed because it has only increased Armenia vigilance, and because Russia has helped to preserve balance of power.
According to the Center, the seminar was organized by the support of the Institute of World Politics, a division of which is Kosciuszko Polish Research Center. The event was attended by diplomats and experts, among them OSCE Minsk Group US Co-Chair James Warlick.