Տարածաշրջան 19:08 24/03/2014
Հայաստանը անդամակցում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակեպություն ռազմաքաղաքական դաշինքին, որը եթե նույնիսկ չի հակադրվում ՆԱՏՕ-ին, ապա նպատակներով և խնդիրներով բավականին տարբեր է նրանից: Սակայն այս հանգամանքը չի խանգարում Հայաստանին համագործակցել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ: Այս մասին ասվում է ադրբեջանցի լրագրող Իլգար Վելիզադեի` «Кавказская политика»-ի համար գրված հոդվածում:
Ըստ հոդվածի` մինչ Կովկասի հյուսիսում ՆԱՏՕ-ի երկրները և Ռուսաստանը կատաղի պայքար են մղում ազդեցության ոլորտների համար, Երևանում կազմակերպվել է քննարկում «ՆԱՏՕ-ն և Հարավային Կովկասը. ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» թեմայով:
«Երևանը ակտիվորեն իրականացնում է ՆԱՏՕ-ի հետ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը և նույնիսկ արդեն որոշակի հաջողությունների է հասել: Մոսկվայում նախընտրում են լռել այդ հաջողությունների մասին, մինչդեռ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ներկայացուցիչները մեծ ոգևորությամբ քննարկում են այդ հաջողությունները և նույնիսկ հաճախ օրինակ են բերում Հայաստանը: Այս երկակիությունը շահեկան է նաև Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության համար, որը Բրյուսելի հետ հարաբերություններում շեշտը դնում է իր արտաքին քաղաքականության հավասարակշռվածության վրա»,- նշում է հեղինակը:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է հեղինակը, դժվար չէ ենթադրել, որ ուկրաինական դեպքերի հետ կապված Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի երկրների միջև հարաբերությունների վատթարացումը իր բացասական ազդեցությունը կունենա նաև մինչ դաշինքյան քաղաքականության վրա: Ըստ հեղինակի` պետք է մտածել, թե արդյոք Ուկրաինայում տեղի ունեցող դեպքերը Հարավային Կովկասում իրենց շրջադարձային ազդեցությունը կունենան, թե ոչ:
Հոդվածում նշվում է, որ ՆԱՏՕ-ն և ՀԱՊԿ-ը հայտնվում են բարիկադների հակադիր կողմերում, և հետևաբար իրատեսական է, որ Հայաստանի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ զգալիորեն կարող է նվազել: Բացի այդ, Հայաստանը չի թաքցնում, որ դրական վերաբերմունք ունի Ղրիմի հանրաքվեի արդյունքների նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի վերաբերմունքին, ապա ըստ Վելիզադեի, Բաքվում ակնհայտորեն չեն ցանկանում ուկրաինական իրադարձությունների պրոյեկտումը տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարթությունում:
«Հետևաբար, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի այցը Ադրբեջան և այդ այցելության հնարավոր հետևանքները նախընտրում են չքննարկել»,- գրում է հեղինակը:
Ամփոփելով` հեղինակը նշում է, որ ՆԱՏՕ-ի Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցությունը քննարկելիս հազիվ թե կարելի է խոսել կողմերի մոտեցումների անկանխատեսելիության մասին: «Այսպիսի բարդ ժամանակներում դա շատ կարևոր է, քանի որ ամեն մի անկանխատեսելի իրադարձություն հղի է նոր ռիսկերով: Հարավային Կովկասի երկրները իրապես գիտակցում են այդ ռիսկերի գինը, սակայն բացառված չէ, որ միևնույն ժամանակ շարունակում են տարբեր կերպ գնահատել դրանք»,- գրում է Վելիզադեն:

Комментарии 15:55 24/03/2014
Армения является членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), которая представляет собой военно-политический блок, если и не противостоящий НАТО, то по целям и задачам от него существенно отличающийся, однако это обстоятельство не препятствует сотрудничеству республики с Североатлантическим альянсом. Об этом пишет азербайджанский журналист Ильгар Велизаде в статье для «Кавказской политики».
Согласно материалу, в то время как к северу от Кавказа страны НАТО и Россия ведут ожесточенную борьбу за сферы влияния, в Ереване решили организовать дискуссии на тему «НАТО и Южный Кавказ: Стратегический подход к региональной безопасности».
«Ереван активно реализует программу действий индивидуального партнерства с НАТО и даже демонстрирует определенные успехи. В Москве предпочитают об этих успехах не говорить, а представители Альянса весьма охотно их обсуждают, нередко ставя их в пример. Такой дуализм устраивает и политическое руководство Армении, которое, говоря о связях с Брюсселем, делает акцент на сбалансированности своей внешней политики», – отмечает автор.
В то же время, пишет обозреватель, несложно предположить, что обострение отношений между Россией и странами НАТО в связи с украинскими событиями самым негативным образом отразится и на межблоковой политике. По мнению автора, есть повод задуматься, будут ли события, происходящие в Украине, переломными для стран Южного Кавказа.
Согласно статье, НАТО и ОДКБ оказываются по разные стороны баррикад, и сценарий по ощутимому ограничению сотрудничества Армении с НАТО может быть весьма реалистичным – «тем более, Ереван не скрывает, что с симпатией относится к итогам референдума в Крыму».
Что касается отношения Азербайджана к этому вопросу, то по мнению Велизаде, в Баку явно не хотят проецирования украинских событий на плоскость нагорно-карабахского конфликта.
«В этой связи информацию о возможном визите госсекретаря США Джона Керри, а также возможные последствия этого визита в Баку предпочитают не обсуждать», – отмечает он.
Обобщая, автор пишет, что говоря о сотрудничестве НАТО со странами Южного Кавказа, вряд ли возможно говорить о непредсказуемости в подходах сторон.
«В наше непростое время это весьма важно, потому что любая непредсказуемость чревата новыми рисками. Цену этим рискам во всех трех южно-кавказских государствах хорошо знают, хотя и не исключено, что продолжают по-разному оценивать», – подчеркивает И. Велизаде.