Քեսաբ ներխուժումը հայության` մասնավորապես սիրիահայ համայնքի դեմ ուղղված քայլ էր: Անդրադառնալով Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ համայնքում տեղի ունեցող զարգացումներին` panorama.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը:
«Քեսաբի տարածքում տեղի են ունեցել արտաքին կողմի հրահրմամբ սադրիչ ռազմական գործողություններ: Այն տարածքում, որը կոմպակտ հայաբնակ է և սիրիական ճգնաժանի տարիներին առավելապես պահպանել է իր կայունությունն ու հանդարտությունը: Քեսաբում տեղի ունեցող զարգացումներում Թուրքիայի դերակատարությունը անժխտելի է, քանի որ ալ-Նուսրա և այլ արմատական խմբավորումները, որոնցում մեծ է նաև Թուրքիայի ազդեցությունը, հայաբնակ Քեսաբ են ներխուժել Թուրքիայի տարածքից և թուրքական բանակային ստորաբաժանումների աջակցությամբ։ Ներկայում էլ Թուրքիան թիկունքային աջակցություն է ապահովում զինյալների համար»,- ասաց Լևոն Հովսեփյանը:
«Քեսաբ ներխուժումը հայության դեմ ուղղված որոշակի քայլ էր և նպատակ ուներ լուծարել սիրիահայ համայնքի այս կարևոր օջախը: Թուրքիան իր առջև խնդիր էր դրել սիրիական ճգնաժամի ընթացքում չեզոքացնել, ոչնչացնել սիրիահայ համայնքը: Այս առումով Քեսաբը կարևոր թիրախներից մեկն էր»,- հավելեց բանախոսը:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Հաագայում Քեսաբի իրադարձությունի վերաբերյալ հայտարարությանը` Լևոն Հովսեփյանը նշեց. «Հանրապետության ղեկավարի` հենց Հաագայում հնչեցված հայտարարությունը շատ կարևոր էր: Պաշտոնական նման բարձր մակարդակով մի գուցե հնարավոր չէր ուղղակի տալ Թուրքիայի անունը, սակայն հայերի տեղահանություն կրկնության վերաբերյալ շեշտադրումը Թուրքիայի սադրիչ գոծողությունների անուղղակի վկայակոչումն էր»:
Բանախոսը նշեց, որ ներկայումս քեսաբահայությանը օգության հիմնական ուղղությունները պետք է լինեն հարցին հանրային մեծ հնչեղություն հաղորդելն ու պաշտոնական շրջանակների, հասարակական կազմակերպություների միջոցով ներկայումս Լաթաքիայում գտնվող հայությանը նախնական նյութական աջակցություն ցուցաբերելը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ի առավոտյան ժամերին Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ համայնքը ու շրջակա գյուղերը հարձակման են ենթարկվել «Ալ Նասրա» և «Ալ Իսլամիէ» խմբավորումների զինյալների կողմից, ինչից հետո տեղի բնակչությունը ստիպված էր ապաստան գտնել հարևան Լաթաքիայում:

Политика 15:04 25/03/2014
Вторжение в Кесаб – шаг, направленный против армян, в частности, армянской общины Сирии. Об этом в интервью Panorama.am заявил тюрколог Левон Овсепян, обратившись к ситуации в армянонаселенном сирийском районе Кесаб, который находится на границе с Турцией.
«На территории Кесаба произошли военные действия, спровоцированные внешней стороной. На территории, где компактно проживают армяне и которая в годы сирийского кризиса максимально сохраняла стабильность и спокойствие. Роль Турции в происходящих в Кесабе событиях неоспорима, так как радикальные группировки, на которые ощутимо и влияние Турции, вторглись в армянонаселенный Кесаб именно с территории Турции и при содействии турецких армейских подразделений. Турция и в настоящее время обеспечивает тыловую поддержку повстанцам», – сказал Левон Овсепян.
«Вторжение в Кесаб – определенный шаг, направленный против местных армян и преследовавший цель ликвидировать этот важнейший очаг армянской общины Сирии. Турция поставила перед собой цель в ходе сирийского кризиса нейтрализовать, ликвидировать армянскую общину Сирии. В этом контексте Кесаб был одним из главных мишеней», – добавил тюрколог.
Обратившись к сделанному накануне, 24 марта, в Гааге заявлению президента Армении Сержа Саргсяна касательно событий в сирийском Кесабе, Левон Овсепян отметил: «Заявление, озвученное главой государства именно в Гааге, является очень важным. Возможно, на столь высоком официальном уровне и было невозможно просто указать на Турцию, однако акцент на повторении случаев депортации армян – косвенное свидетельство провокационных действий Турции».
При этом, по словам тюрколога, в настоящее время основными направлениями помощи армянам Кесаба должны стать следующие: придать вопросу большое общественное звучание, посредством официальных кругов и общественных организаций оказать предварительную материальную помощь армянам Кесаба, нашедшим убежище в Латакии.