Հայաստանի պարի պետական անսամբլը հայկական ազգային պարը ներկայացնելու է Քաթարում և Մարսելում
Հայաստանի պարի պետական անսամբլը երևանյան իր հանդիսատեսին հերթական անգամ կներկայանա այսօր՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, իսկ հավանաբար արդեն հունիսին ելույթներով հանդես կգան հայաստանյան տարբեր քաղաքներում՝ Դիլիջանում, Իջևանում և Նոյեմբերյանում: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի պարի պետական անսամբլի տնօրեն Էրիկ Չանչուրյանը:
Նա նշեց, որ իրենց համերգները մշտապես անցնում են լի դահլիճներում. «Մեր ելույթների ժամանակ դահլիճը լցվում է: Հանդիսատեսը վերջում մշտապես իր շնորհակալությունն է հայտնում, լավ էմոցիաներով դուրս գալիս»:
Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Է. Չանչուրյանի տեղեկացմամբ, մայիսին ելույթ է ունենալու Քաթարում, իսկ հոկտեմբերին՝ Մարսելում: Անսամբլի տնօրենը տեղեկացրեց, որ մինչև տարեվերջ հյուրախաղերով հանդես կգան նաև Արգենտինայում:
Նշենք, որ անսամբլի պարացանկում ընդգրկված են ժողովրդական, ազգագրական պարեր, Կոմիտաս, Սպենդիարյան, Ավետիսյան, Խաչատրյան, նաև ժամանակակից կոմպոզիտորների երաժշտությամբ պարային բեմադրություններ:

Culture 13:40 26/03/2014
The State Dance Ensemble of Armenia will give a concert today at the Aram Khachaturian Concert hall in Yerevan. In June, the ensemble will perform in the Armenian cities of Dilijan, Ijevan and Noyemberyan, director of the ensemble Eric Chanchuryan told Panorama.am.
He noted that the halls are always full during their concerts. “The spectators always thank us after the concerts and leave with good emotions,” he said.
According to Mr Chanchuryan, the State Dance Ensemble of Armenia will perform on tour in Qatar in May and in the French city of Marseille in October. By the end of the year, they plan to make a concert tour to Argentina.
The ensemble’s repertoire includes folk and ethnographic dances and dance performances with music by Komitas, Spendiaryan, Avetisyan, Khachaturian and modern composers.