Հայ փիլիսոփայի մասին, ով բարեփոխել է ադրբեջանական այբուբենը
Ադրբեջանական «Kultura.az» կայքը անդրադարձել է փիլիսոփա դիվանագետ Միրզա Մելիքի կերպարին, ով ադրբեջանցի գրող և ուսուցիչ Միրզա Ֆաթալի Ախունդովի հայ ընկերն էր: Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կայքը շեշտադրում է այն փաստը, որ այդ հայը 19-րդ դարի վերջում օգնել է Ախունդովին ներկայիս Ադրբեջանի մուսուլմանական հասարակության համար ադրբեջանական այբուբենի բարեփոխման գործում:
«Ձեզ ուղարկված իմ բոլոր նամակները պահպանեք առանձին մատյանի մեջ: Մեր նամակները մեր մահվանից հետո սերունդների համար հազվագյուտ պատմական փաստատթուղթ են դառնալու»,- գրել էր Ախունդովը իր հայ ընկերոջը:
Բավականին հետաքրքիր է նաև Միրզա Մելիք խանի կենսագրությունը: Նրա հայրը` Հակոբը, ծնվել է Ջուղայում, հայկական ընտանիքում: Երիտասարդության տարիներին ապրել է Եվրոպայում, ուսումնասիրել է ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուները: Ավելի ուշ իսլամ է ընդունել, սակայն հստակ տվյալներ այդ մասին հայտնի չեն: Մելիք խանը ծնվել է 1833թ.-ին և 10 տարին լրանալուն պես ուղարկվել է Ֆրանսիա բարեկամների մոտ, որտեղ սովորել է հայկական դպրոցում, որից հետո պոլիտեխնիկական համալսարանում:
Իրան վերադառնալուց հետո Մելիք խանը անցել է դիվանագիտական ծառայության: 1864թ.-ին Ստամբուլում ապրելու ժամանակ ամուսնացել է տեղի հայ մեծահարուստ Առաքել Տոպչուբաշի աղջկա` Հենրիետայի հետ: Հատկանշական է, որ պսակադրության արարողությունը տեղի է ունեցել տեղի հայկական եկեղեցում:
1872թ.-ին Մելիք խանին նշանակել են Մեծ Բրիտանիայում Իրանի դեսպան, ինչը մեծապես տխրեցրել է Ախունդովին:
«Իրանում հայտնվել էր միակ փիլիսոփա-գրողը և, դժբախտաբար, նրա արժեքը չգիտակցելով` նրան ուղարկել են Լոնդոն»,- գրել է նա Մելիք խանի հորը ուղարկած իր նամակներում:
Արաբական այբուբենը Ադրբեջանի մուսուլմանական հասարակության համար բարեփոխելու ընթացքում Ախունդովը հաճախ էր խորհրդակցել հայ փիլիսոփայի հետ:
«Մենք երկուսով, առաջ քաշելով այբուբենի բարեփոխումների հարցը, կատարել ենք մեր պարտքը մարդկության, ինչպես նաև մշակույթի զարգացման առաջ: Մեր անունները հավերժ կապրեն պատմության մեջ և եկող սերունդների կողմից կարտաբերվեն հպարտությամբ և հարգանքով»,- գրել է Ախունդովը Մելիքին:
Նշենք, որ Մելիք խանը պարսկերենով երկու արժեքավոր գործ է գրել նվիրված այբուբենի խնդիրներին` «Շեյխը և Վեզիրը» և «Զարգացման սկիզբը»: Բաքվում այս երկու գրքերը տպագրվել են 1905 և 1907 թվականներին թուրքերենով, սակայն օգտագործել են արաբական այբուբենը:

Общество 12:05 26/03/2014
Азербайджанский сайт «Kultura.az» обратился к персоне философа и дипломата Мирзы Мелика –армянского друга азербайджанского писателя-просветителя Мирзы Фатали Ахундова. Примечательно, что азербайджанский сайт акцентирует внимание на том факте, что армянин помог Ахундову в реформе и замене алфавита для мусульманского населения нынешнего Азербайджана в конце 19 века.
«Все мои письма, адресованные Вам, сохраните в отдельной тетради. Наши письма после смерти станут для потомков редким историческим документом»,- писал Ахундов другу-армянину.
Весьма интересна биография Мирзы Мелкум хана. Его отец – Акоб –  родился в городе Джульфа в армянской семье. В молодости проживал в Европе, изучал французский и русский язык. Впоследствии был исламизирован, однако четких сведений относительно обстоятельств его исламизации не имеется. Мелкум хан родился в 1833 году и в 10-летнем возрасте был отправлен во Францию к родственникам, где обучался в армянской школе, а после в Политехническом университете.
После возвращения в Иран Мелкум хан приступает к дипломатической службе. В 1864 году, проживая в Стамбуле, женится на дочери местного зажиточного армянина Аракела Топчубаши - Генриетте. Примечательно, что венчание проходит в местной армянской церкви.
В 1872 году Мелкум хана назначают на должность посла Ирана в Великобритании, и это обстоятельство сильно огорчает Ахундова. «В Иране появился единственный писатель-философ, и, к сожалению, не понимая ценности, его замуровали в Лондоне»,- сетует он в письмах отцу Мелкум хана.
В ходе реформы арабского алфавита для мусульманского населения Азербайджана, Ахундов часто консультировался с армянским философом. «Мы с тобой, продвигая вопрос изменения алфавита, выполнили свой долг перед человечеством и развитием культуры. Наше имя навсегда останется в истории и будет с гордостью и уважением упоминаться грядущими поколениями»,- пишет Ахундов Мелкуму.
Отметим, что Мелкум хан написал сразу два важнейших произведения на персидском языке по проблеме алфавита - «Шейх и везирь» и «Начало развития». В Баку обе книги вышли в свет на турецком языке, но с использованием арабского алфавита в 1905 и 1907 годах.
Другой азербайджанский писатель-просветитель того времени Джалил Мамедкулизаде в одном из своих произведений перефразировал слова Мелкум хана: «я говорю слово тем, кто является человеком» и интерпретировал ее следующим образом: «я говорю слово тем, у кого есть уши».