Տնտեսություն 11:56 27/03/2014
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց ««Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի»» որոշման նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է մինչ 2014թ. մայիսի 1-ը միջոցներ ձեռնարկել ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների իրականացման համար ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև վարկային միջոցների ներգրավման վերաբերյալ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցին, թե արդյոք սա նշանակում է, որ Հայաստանը հրաժարվում է նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագրից, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը պատասխանեց. «Մենք շարունակում ենք ակտիվացնել նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված աշխատանքները: Այս դանդաղեցումը կապված էր աշխարհաքաղաքական իրավիճակով և համաշխարհային ճգնաժամով: Պետք է ֆինանսներ գտնենք, որպեսզի նոր էներգաբլոկը կառուցենք»:
Որոշման նախագիծը ենթադրում է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների կապալառուն կլինի «Ռոսատոմ» կորպորացիայի դուստր՝ «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերությունը։ Նախատեսվում է, որ «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ն և «Ռուսատոմ սերվիս»-ը կստորագրեն «Սարքավորումների և շինությունների համալիր հետազոտությունների ծրագրի» աշխատանքների իրականացման պայմանագիր:
«Նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքները հետաձգվում են, միևնույն ժամանակ ավարտին է մոտենում Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը: Երկրի էներգետիկ անկախության և անվտանգության ողջամիտ մակարդակը ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է երկարացնել Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

Экономика 16:12 27/03/2014
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания утвердило проект решения «О продлении проектных сроков эксплуатации второго энергоблока компании „Армянская атомная электростанция”».
По проекту предлагается до 1 мая 2014 года предпринять меры для подписания межправительственного соглашения между правительствами Армении и РФ о привлечении кредитных средств для реализации работ по продлению срока эксплуатации АЭС.
В ответ на вопрос премьер-министра Тиграна Саркисяна, означает ли это, что Армения отказывается от программы строительства новой атомной станции министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян отметил: «Мы продолжаем активизировать работы по строительству нового ядерного энергоблока. Их замедление было связано с геополитической ситуацией и мировым кризисом. Нужно найти финансы, чтобы построить новый энергоблок».
По проекту решения предполагается, что подрядчиком работ по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока АЭС будет дочернее предприятие корпорации «Росатом» – «Росатом сервис». Предусматривается также, что ЗАО «Армянская АЭС» и «Росатом сервис» подпишут договор о реализации работ «Программа комплексных исследований оборудования и строений».
«Работы по строительству нового энергоблока откладываются, в то же время близится к завершению проектный срок эксплуатации действующего блока Армянской АЭС. С целью обеспечения разумного уровня энергетической независимости и безопасности страны необходимо продлить проектный срок эксплуатации действующего энергоблока Атомной АЭС», - отмечается в обосновании проекта.
Проектный срок эксплуатации Армянской АЭС истекает в сентябре 2016 года.
Заявления президента Азербайджана И.Алиева об Армянской АЭС – сплетни и неуважение к МАГАТЭ. Речь президента Армении С.Саргсяна