Առողջություն 14:43 28/03/2014
Համագործակցության 7 տարվա ընթացքում «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ին ուղղված ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 96 մլն դրամ: Կենտրոնը կրթաբուժական ծառայություններ է մատուցում աուտիզմ և ընդհանուր զարգացման այլ խանգարումներ ունեցող երեխաների:
Աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրվան ընդառաջ` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է աուտիզմով երեխաների համար նախատեսված «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն»: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է կենտրոն այցելող 3-12 տարեկան 30 սաների: Աուտիզմով երեխաների կրթաշտկողական աշխատանքը շատ դժվարին և մեծ ներդրումներ պահանջող գործընթաց է, քանի որ յուրաքանչյուր երեխայի հետ տարվում է անհատականացված ինտենսիվ ուսուցում` մեկ թերապևտ` մեկ երեխա հարաբերությամբ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 2008 թվականից ի վեր տրամադրել է ավելի քան 96 միլիոն դրամ, ինչի շնորհիվ երեխաները կենտրոն են հաճախում անվճար: Այս մասին հաղորդում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի բաժնից:
«Մենք համոզված ենք, որ դրական տեղաշարժ և առաջընթաց կարելի է գրանցել, եթե այս երեխաները զգան մեր հոգատարությունը, ուշադրությունը և աջակցությունը, ինչն ամենակարևորն է երեխաների հետ աշխատելիս: Մենք ուրախությամբ ենք համագործակցում այս կենտրոնի հետ, որտեղ աուտիզմով երեխաները ստանում են անհրաժեշտ հետևողական մասնագիտական բուժում»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կենտրոնի աշխատակազմը և այնտեղ հաճախող երեխաների ծնողները փաստում են, որ հաճախումների շնորհիվ երեխաների մոտ նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքների ձեռքբերման մեջ, այլև ինքնասպասարկման ու սոցիալականացման առումով: Այդ մասին են վկայում երեխաների վարքագծում նկատվող փոփոխություններն ու մտավոր ունակությունների զարգացումը: Կենտրոնի սաներից 14-ն արդեն հաճախում են հանրակրթական դպրոց: Ստացված արդյունքները վկայում են «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրի արդյունավետության փաստը: Երեխաները չեն կարող բուժվել, քանի որ աուտիզմի համար դեղամիջոց հայտնաբերված չէ: Ինտենսիվ վաղ միջամտությունը հնարավորություն է տալիս զգալի առաջընթաց արձանագրել: Աուտիզմով ախտորոշված երեխաներն ունեն հատուկ ծառայությունների և աջակցության կարիք `այս ամենին հասնելու համար:
Աուտիզմը կարողությունների սահմանափակում է` կապված զարգացման հետ, որը սովորաբար ի հայտ է գալիս կյանքի առաջին երեք տարիների ընթացքում: Այն նյարդաբանական խանգարման արդյունք է, որն ախտահարում է ուղեղի տարբեր հատվածները: Աուտիզմով տառապող և՛ մեծահասակները, և՛ երեխաները սովորաբար վերբալ (խոսքային) և ոչ վերբալ (ոչ խոսքային) հաղորդակցության, սոցիալական հարաբերությունների, ինչպես նաև զվարճանքի և խաղային գործունեության առումով խնդիրներ են ունենում:

Since 2008, VivaCell-MTS has been supporting children with autism
During 7 years of cooperation, financial support of more than AMD 96 million has been provided to the International Child Development Center NGO, which provides specialized educational treatment to children with autism, the press service of VivaCell-MTS reports.
In the frames of the Autism Awareness International Day, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian visited the International Child Development Center for children with autism. VivaCell-MTS supports 30 3-12 year-old children attending the Center. The specialized educational treatment of children with autism is an expensive process, as each child is being treated individually – one specialist per each child. In order to support this resource-consuming process, VivaCell-MTS has allocated more than AMD 96 million since 2008, thanks to which children attend this institution with no fee.
“We believe that more positive results and progress can be reached if these children feel that they are surrounded with care, attention and support, which are the most important things when dealing with children in general. We are glad to cooperate with the Center where children with autism get the consistent professional treatment they need,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
According to the professional staff of the Center and the parents of the children, progress and positive change was observed not only in terms of obtaining academic knowledge but in the behavior and mental abilities of the children as well. Moreover, 14 children from the Center started attending secondary schools. These results are the proof of the efficiency of the activities realized by the “International Child Development Center” NGO. A child won’t “outgrow” autism as there’s no cure for it. But children can learn to function within the confines of the disorder, especially if treatment begins early. Intensive early intervention yields a tremendous amount of progress in children by the time they enter kindergarten, often reducing the need for intensive supports. Children with autism require specially designed services and support to reach those goals.
Autism is a complex developmental disability that typically appears during the first three years of life and is the result of a neurological disorder that affects the normal functioning of the brain. Both children and adults with autism typically show difficulties in verbal and non-verbal communication, social interactions, and leisure or play activities.