Գյուղատնտեսության փոխնախարար. Փոխհատուցման հետ կապված դեռ վաղ է խոսել
«Այս գիշեր պտղատու այգիներում որևէ ծխահարում չի եղել: Դա անօգուտ էր: Մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերն ջերմաստիճանն էլ ավելի է իջնելու: Օրվա ընթացքում կկողմնորոշվենք՝ ինչ անել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության փոխնախարար Գրիշա Բաղիյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին տեղացած առատ ձյունը, քամին, ցածր ջերմաստիճանը վնաս են հասցրել արդեն ծաղկած ծառերին, խաղողի այգիներին: Եղանակային անբարենպաստ պայմաններից մեծապես տուժել են Արմավիրի և Արարատի գյուղացիական տնտեսությունները:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ծիրանենիները 100 տոկոսով ցրտահարվել են, ինչպես պնդում են արմավիրցիները, փոխնախարարն ասաց. «Այդպես չենք կարող ասել: Պետք է եղանակը բացվի, արևը դուրս գա, ձյունը թափվի ծառերից, որպեսզի տեսնենք՝ ինչը ինչոց է: Միանշանակորեն չենք կարող ասել, որ 100 տոկոս ցրտահարվել են»:
Ինչ վերաբերում է ջերմոցային տնտեսություններին, Գ. Բաղիյանն ասաց, որ նախօրեին գյուղատնտեսության նախարարությունն աշխատել է ողջ օրը, խորհուրդներ են տվել ջերմոցային տնտեսություններին. «Երեկ որոշ տեղերում հոսանքազրկումներ էին եղել ուժեղ քամու պատճառով, բայց օրվա վերջին արդեն վերականգնվել էր: Դեռևս վաղ է խոսել՝ արդյոք տուժել է ջերմոցային տնտեսությունը, թե ոչ»:
Վնասներ կրած գյուղացիական տնտեսություններին փոխհատուցման հետ կապված հարցին, փոխնախարարն ասաց. «Դեռ շուտ է այդ մասին խոսել: Երկու-երեք օր պետք է անցնի, տեսնենք ինչ է եղել, վնասի չափը ու ըստ այդմ կողմնորոշվել»:

Общество 12:07 31/03/2014
Пока рано говорить о компенсации причиненного непогодой ущерба. Заявление замглавы Минсельхоза Армении
В Армении в ночь на понедельник, 31 марта, на садовых участках мероприятий по борьбе с заморозками, в частности окуривания (или дымления), не проводилось. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян.
«Это было бесполезно, так как в ночь с 31 марта на 1 апреля температура воздуха понизится еще больше. В течение дня сориентируемся, как поступить», – отметил он.
Отметим, выпавший накануне, 29 марта, обильный снег, а также ветер и низкая температура причинили ущерб раноцветущим видам деревьев и виноградникам. Из-за неблагоприятных погодных условий в большей степени пострадали сельхозугодья в Армавирской и Араратской областях Армении.
В ответ на вопрос, соответствует ли действительности информация о том, что в результате заморозков абрикосовым деревьям был нанесен 100% ущерб, замминистра сказал: «Пока трудно сказать. Пока погода не прояснится, снег на деревьях не растает, трудно будет дать однозначную оценку».
Что же касается тепличных хозяйств, Г.Багиян отметил: «Накануне в ряде районов из-за сильного ветра были отключения электроэнергии, но в конце дня электроснабжение было восстановлено. Пока рано говорить, пострадали ли тепличные хозяйства».
По словам замминистра, пока рано говорить и о компенсации причиненного непогодой ущерба. «Должно пройти 2-3 дня, чтобы мы могли оценить размер ущерба и в соответствии с этим сориентироваться, как поступить дальше».