Քաղաքական 11:33 01/04/2014
Ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը, տեղեկացնում են ԼՂՀ արտգործանախարարության մամուլի ծառայությունից:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/:

Region 11:53 01/04/2014
On April 2, in accordance with the agreement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in the Hadrut direction, near Horadiz settlement.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring will be conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria), Irzhi Aberle (Czech Republic) and staff member of the Office Peter Svedberg.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Yevgeny Sharov (Ukraine).
The NKR authorities have expressed their readiness to assist in conducting the monitoring and to ensure the security of the OSCE Mission members, the press service of NKR Foreign Ministry reported.