Ռ. Մելքոնյան. Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի հետո Քեսաբում տեսնում ենք հայերի տեղահանություն և բռնագաղթ
«Քեսաբի դեպքերը Թուրքիայի կողմից ծայրահեղ իսլամիստների և ահաբեկիչների միջոցով Սիրիայի դեմ ռազմական ագրեսիա է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձություններին, նշեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նա փաստեց, որ Քեսաբում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքները ոտնահարվել են, և հայ համայնքն այսօր զրկվել է այնտեղ կենսագործունեության տարրական միջոցներից:
«Թուրքիան բացահայտ կողմ է այդ հակամարտությանը, և դրա ապացույցներից է ոչ միայն այն, որ Թուրքիայի սահմանից են այնտեղ մտել ծայրահեղականներն ու ահաբեկիչները, այլև այն, որ թուրքական զինված ուժերը ոչնչացրել են սիրիական ինքնաթիռ, այսինքն՝ Թուրքիայի կողմից բացահայտ ռազմական աջակցություն է ցուցաբերվում»,- նկատեց Ռ. Մելքոնյանը:
Բանախոսը համաշխարհային մակարդակի բացահայտ ցինիզմ որակեց Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այն հայտարարությունը, որ Թուրքիան պատրաստ է ապաստան տալ Քեսաբը հարկադրաբար լքած հայերին:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ հիմա և հայաբնակ Քեսաբում են տեղի ունենում այդ իրադարձությունները, թուրքագետը ներկայացրեց վարկածներից մեկը, որ դա կապված է Ղրիմի իրադարձությունների հետ և տեղավորվում է Ռուսաստան-Արևմուտք հակամարտության շրջանակում:
«Սա կարող է լինել յուրահատուկ պատասխան Ռուսաստանին և նրա դաշնակից Սիրիային Ղրիմի իրադարձությունների հետ կապված: Տարածաշրջանում Թուրքիան ընկալվում է՝ որպես Արևմուտքի ժանդարմ: Փաստորեն Արևմուտքը իր ժանդարմի միջոցով որոշակի պատասխան քայլեր է անում: Իսկ թե ինչո՞ւ հենց Քեսաբում, ապա պետք է ասել, որ Քեսաբը Բաշար Ասադի ալևիական վարչախմբի կարևոր հենակետերից մեկն է, մի տարածք, որտեղ բնակվում են ալևիներ և հայեր»,- ասաց Ռ. Մելքոնյանը:
Թուրքագետի դիտարկմամբ՝ Քեսաբի դեպքերի առումով Թուրքիան ոչ միայն աշխարհաքաղաքական իր շահերն է հետապնդում, այլև միաժամանակ առաջ տանում իր հակահայկական քաղաքականությունը:
«Քեսաբում հայ համայնքի կյանքը մեծապես վտանգված է, և այնտեղից տեղահանված հայերը դժվարությամբ կկարողանան վերադառնալ, շարունակել իրենց համայնքային կյանքը: Հայոց ցեղասպանության հետ տարվող զուգահեռների առումով կցանկանայի ասել, որ փաստորեն Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի հետո մենք տեսնում ենք հայերի բացահայտ տեղահանություն, բռնագաղթ, ինչը նույնպես ցեղասպանական արարք է ՄԱԿ-ի կոնվենցիայով»,- ընդգծեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:

Комментарии 14:09 03/04/2014
Заявление Давутоглу о готовности Турции предоставить убежище армянам сирийского Кесаба – верх цинизма. Комментарий эксперта
События в Кесабе являются военной агрессией против Сирии, осуществленной Турцией посредством радикальных исламистов и террористов. Об этом сегодня на встрече с журналистами в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян, комментируя трагические события в армянонаселенном сирийском районе Кесаб.
Эксперт констатировал, что закрепленные на международном уровне права национальных меньшинств, проживающих в Кесабе, были попраны, и армянская община лишилась на сегодня там элементарных условий жизнедеятельности.
«Турция открыто поддерживает этот конфликт, доказательством чего является не только то, что радикалисты и террористы вторглись туда с территории Турции, но и то, что ВС Турции сбили сирийский самолет, то есть Турция открыто оказывает военную поддержку», – отметил Рубен Мелконян.
Эксперт назвал откровенным цинизмом заявление главы МИД Турции Ахмета Давутоглу о готовности Анкары предоставить убежище кесабским армянам.
Обратившись к вопросу о том, почему эти события происходят именно сейчас и в армянонаселенном городе Кесаб, тюрколог представил одну из гипотез, согласно которой это связано с крымскими событиями и умещается в логику конфликта между Россией и Западом.
«Это может стать своеобразным ответом России и Сирии в связи с событиями в Крыму. Турция в регионе воспринимается как жандарм Запада. Фактически Запад через своего жандарма предпринимает определенные ответные действия. Что касается вопроса о том, почему события разворачиваются именно в Кесабе, то следует отметить этот город – один из важных опорных пунктов алавитского режима Башара Асада, территория, где проживают алавиты и армяне», – добавил Мелконян.
По словам востоковеда, Турция в вопросе Кесаба преследует не только геополитические интересы, но и вместе с тем ведет свою антиармянскую политику.
«Жизнь армянской общины находится под угрозой, и депортированным оттуда армянам будет трудно вернуться и продолжить общинную жизнь. Проводя параллели с Геноцидом армян, хотелось бы отметить, что фактически спустя сто лет после Геноцида, мы видим открытую депортацию, насильственное переселение армян, что, согласно конвенции ООН, также является геноцидальным актом», – сказал эксперт.
Напомним, утром 21 марта армянонаселенный сирийский район Кесаб и близлежащие населенные пункты подверглись атаке боевиков из группировок «Фронт ан-Нусра» и «Исламский фронт», проникших в Сирию с турецких территорий. Отмечалось, что Турция не только поощряла нападение боевиков на Кесаб, но и предоставила им тяжелое вооружение.