Արգենտինայում ապրիլի 24-ը հռչակվելու է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության օր»
Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսի օրենսդիր խորհուրդը միանգամից երկու նախագիծ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին: Այս մասին տեղեկացնում է «Ասբարեզ» պարբերականը:
Արգենտինացի օրենսդիրներ Վիրջինիա Գոնսալես Գասը և Մարի Ռաքել Էռեռոն նախագիծ են ներկայացրել` առաջարկելով Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 24-ը հռչակել «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության օր»:
Այս նախագիծը հաստատվել է, օրենսդիր խորհուրդը նաև հաստատել է օրենսդիր Պաբլո Ֆեռեռայի նախագիծը, որով առաջարկվում է Կրթության նախարարությանը «անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել քաղաքի առանձին դպրոցական թաղամասերում, կրթական ծրագրի շրջանակներում, «Հանդուրժողականությունը և հարգանքը ժողովուրդների միջև» թեմայով միջոցառումներ իրականացնելու ուղղությամբ:
«Հիշատակի մասին կրթությունը նշանակում է սովորեցնել հարգել և պաշտանել մարդու իրավունքները: Այս առումով ցեղասպանության խնդրի մասին ուսուցման ընգրկումը կրթական ծրագրում շատ կարևոր է ոչ միայն ոգեկոչելու, այլև նման արտառոց և դաժան իրադարձությունների պատճառ դարձած հանգամանքներն ուսումնասիրելու տեսանկյունից»,- նշել է Ֆեռեռան:

Politics 12:30 05/04/2014
The legislative council of Buenos Aires, Argentina’s capital city, issued a statement on Thursday, written by councilmembers Virginia Gonzalez Gass and Maria Raquel Herrero, commemorating April 24 as the “Day of the First Genocide of the 20th Century,” on the “99th anniversary of the Armenian Genocide,” Prensa Armenia reports, according to Asbarez.
The council also approved a proposal submitted by legislator Pablo Ferreyra asking the Ministry of Education to allocate proper attention to the Armenian Genocide on the “day of action for tolerance and respect between people,” referring to an Argentinian law that commemorates the genocide suffered by the Armenian people every April 24.
“To educate about history is to educate for the respect and protection of human rights. In this sense, it is essential to promote the inclusion of the issue of genocide in education, not only to remember but also to consider the conditions that made possible such abhorrent and savage events,” said Ferreyra in a press statement.