Հասարակություն 12:15 05/04/2014
Սահմանադրական դատարանը հաստատեց, որ մեր բողոքը ճիշտ է, բայց սոցիալական առումով հարցին լուծում չտվեց: Մենք ասում ենք, որ ՍԴ-ն հանգուցալուծող օղակ չէ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Դե!մ եմ» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Դավթյանը:
Նախաձեռնության անդամների Դավիթ Մանուկյանն էլ նշեց, որ Սահմանադրական դատարանի տված ժամկետը` սեպտեմբերի 30-ը պետք է ընդամենը ընկալել և ընդունել ամենաուշ ժամկետը օրենքը փոխելու համար:
«Սա միջանցք չէ գումար կորզելու համար»-ասաց նա՝  ամոթալի համարելով այն հանգամանքը, որ հակասահմանադրական ճանաչված դրույթները շարունակեն գործել:
«Բոլոր նրանք, ում նկատմամբ օրենքը կիրառվում է, կարող են ընտրել ուզում են, թե՞ ոչ: Այսօրվա դրությամբ 5.000 մարդ է ընտրել ֆոնդեր, իսկ 120.000 մարդ չի ընտրել: Հաշվի առնելով սա պետք է անհապաղ այս օրենքը չեղյալ համարել և վերադարձնել գումարները»,-ընդգծեց «Դե!մ եմ» թիմի անդամ Հակոբ Արշակյանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե վարչապետի հրաժարականը ինչ ազդեցություն կունենա իրենց հետագա քայլերի վրա Դավիթ Մանուկյանը շեշտեց, որ վարչապետի կամ մեկ այլ պաշտոնյայի հրաժարականը չկա և չի կարող լինել իրենց օրակարգում. ««Դեմ եմ»-ի օրակարգում վարչապետի հրաժարականի հարց չի եղել երբեք: Նրա հրաժարականը չի կարող ազդել «Դեմ եմ»-ի պայքարի վրա, քանի որ մեր թիրախ վարչապետը կամ որևէ այլ անձ չի եղել: Մեր թիրախը օրենքի պարտադիր բաղադրիչն է»:
Նախաձեռնության անդամները հայտնեցին, որ իրենց պայքարը շարունակվելու է, մինչև ապրիլի 12-ի հավաքը կանցկացվեն ավտոերթեր և իրազեկման ակցիաներ:
Վերջում Դավիթ Մանուկյանն ավելացրեց, որ իրենք պահանջում են, որ որևէ գործատու իր աշխատողի կամքին հակառակ փոխանցումներ չկատարի և ֆոնդ չընտրի. ««Դեմ եմ»-ի կայքում կա դիմումի օրինակ, որը լրացնելով մարդիկ թույլ չեն տա, որ իրենց աշխատավարձից գումարներ փոխանցվեն»:

Общество 14:09 05/04/2014
Гражданская инициатива «Я против» не ставит целью отставки чиновников и продолжит борьбу с неугодным законом
Гражданская инициатива «Я против», бойкотировавшая внедрение в Армении обязательного компонента накопительной пенсионной системы, заявляет, что Конституционный суд РА доказал верность проводимой борьбы, однако в социальном плане решения проблеме не дал. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил член данной гражданской инициативы Давид Давтян.
Гражданский активист Давид Манукян в свою очередь отметил, что срок, назначенный КС для действия оспариваемого закона, то есть до 30 сентября с.г., следует воспринимать как дедлайн для законодательных поправок. Хотя, по его словам, постыдно то обстоятельство, что признанные антиконституционными положения будут действовать еще некоторое время.
«Все граждане, на которых данный закон распространяется, могут сами решать, хотят ли они присоединиться к данной системе или нет. На сегодня 5000 человек выбрали управляющие фонды, однако 120 000 человек выбора не сделали. С учетом этого следует немедленно признать данный закон недействительным и вернуть деньги», – сказал гражданский активист Акоп Аршакян.
На вопрос, как отразится отставка Тиграна Саркисяна с поста премьер-министра Армении на дальнейших действиях членов гражданской инициативы «Я против», Давид Манукян сказал, что никаких отставок чиновников не было, нет и не может быть в их повестке, посему данное событие никакого влияния на борьбу не может иметь: она направлена не против конкретных персон или должностных лиц. «Наша мишень – это обязательный компонент в законе о накопительных пенсиях», – подчеркнул активист.
Члены гражданской инициативы «Я против» также сообщили, что они продолжат борьбу, до митинга 12 апреля будут проводиться акции на автомобилях и по извещению общественности.
Они также озвучили требование ко всем работодателям: не делать отчислений из зарплат сотрудников против их воли и не выбирать вместо них управляющие фонды. Было отмечено также, что на сайте «dem.am» есть форма заявки, заполнив которую граждане «не допустят отчислений со своих заработных плат».
«Четверка» непровластных политических сил Армении разберется в вердикте КС и выступит с совместным заявлением