ԵԱՀԿ. Տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտություն կա
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ապրիլի 4-ին՝ Մոսկվայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ ունեցած քննարկումից հետո հանդես են եկել հայտարարությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունը.
«Վիեննայում ապրիլի 3-ին, Մինսկի խմբի անդամների հանդիպումից հետո համանախագահները` Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) ապրիլի 4-ին, Մոսկվայում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը ևս մասնակցել է հանդիպմանը:
Համանախագահները վերահաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և խաղաղ լուծման ուղղությամբ աշխատելու իրենց հանձնառությունը: Նրանք քննարկել են նախագահների մակարդակով մոտ ապագայում հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը և ընդգծել հիմնարար հարցերի առնչությամբ առաջընթաց արձանագրելու անհրաժեշտությունը:
Համանախագահները կրկին ընդգծել են տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և խաղաղ գործընթացին աջակցելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»:

Region 10:55 05/04/2014
Following their briefing of Minsk Group members in Vienna on April 3, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States of America) met on April 4 with the Foreign Ministers of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov, and Armenia, Edward Nalbandian. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meeting, the OSCE said in a news release.
The Co-Chairs reiterated to the Ministers their commitment to working toward a just and peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. They discussed a possible summit meeting between the Presidents in the near future, and acknowledged the urgency of further progress on the substantive issues.
The Co-Chairs again emphasized to the Ministers the need to take concrete steps to reduce tensions in the region and advance the peace process.