Քաղաքական 14:48 07/04/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան պաշտոնական այցով կմեկնի Թուրքմենստան: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույց կունենա Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ, որին կհաջորդի երկու երկրների պաշտոնական պատվիրականությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպում:
Հայ-թուրքմենական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով նախատեսվում է մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող փաստաթղթերի ստորագրում: Հայաստանի և Թուրքմենստանի նախագահները հանդիպման արդյունքները կամփոփեն զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար համատեղ հայտարարությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 9-ին մայրաքաղաք Աշգաբատից կմեկնի Թուրքմենբաշի քաղաք, որտեղ «Ռուհիեթ» մշակույթի պալատում նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ կդիտի Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի մշակույթի գործիչների համերգը:
Երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման և զարգացման նպատակով, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցի օրերին Աշգաբատում կկայանա նաև հայ-թուրքմենական գործարար համաժողով:

Serzh Sargsyan to pay official visit to Turkmenistan
Armenian President Serzh Sargsyan will go on an official visit to Turkmenistan today, the presidential press service reported.
Serzh Sargsyan will meet with Turkmen President Gurbanguly Berdimuhamedow, after which the official delegations of the two countries will meet in enlarged format.
Bilateral documents on development of cooperation in a number of areas will be signed. The Presidents of Armenia and Turkmenistan will make a joint press statement following their meeting.
On April 9, President Serzh Sargsyan will leave for the city of Turkmenbashi where along with Gurbanguly Berdimuhamedow he will attend a concert of Armenian and Turkmen cultural figures.
Also, an Armenian-Turkmen business forum will be held in Ashgabat during the days of Serzh Sargsyan’s visit.