«Բաց Խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի նախագծման 2014թ. առաջնությունը մեկնարկել է
Այսօր մեկնարկել է «Բաց Խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի նախագծման Հայաստանի բաց առաջնությունը, որն արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպում են Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ) և «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը: Այս տարի նախագծին է միացել նաև «ՍոֆթՔոնսթրաքթ» ընկերությունը` որպես գլխավոր հովանավոր, տեղեկացնում է «Օրանժ Արմենիա» ընկերության տեղեկատվական ծառայությունը:
«2011 թվականին, երբ առաջին անգամ կազմակերպում էինք առաջնությունը, ներկայացված էր 25 նախագիծ, 2012-ին նախագծերը 40-ն էին, իսկ 2013-ին ընդհանուր մասնակիցների թիվը հասնում էր 50-ի: 2013 թվականի առաջնության հաղթող խաղը` «FastFood»-ը, այժմ ունի մինչև 100.000 բեռնում: Այս ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ առաջնությունը զարգացում է ապրում, և այս տարվա համար կարող ենք ավելի հավակնոտ նպատակներ մեր առջև դնել և իրականացնել: Նախատեսում ենք, որ 2014-ին ունենալու ենք մասնակիցների թվի մոտ 30% աճ»,- ասել է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Ուրախ ենք արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ համագործակցել ԻՏՁՄ-ի հետ` աջակցելու հետաքրքիր գաղափարների և նախագծերի իրագործմանը: «Բաց Խաղ» առաջնությունն արդեն դարձել է բարի ավանդույթ, և տարեցտարի ավելացող մասնակիցների թիվը վկայում է, որ խաղերի նախագծումն իսկապես դինամիկ զարգացող ոլորտ է, և Հայաստանում մեծ պոտենցիալ ունի»,- ասել է Օրանժ Արմենիայի հովանավորության նախագծերի ղեկավար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
«Հանդիսանալով առցանց խաղային լուծումների լավագույն մատակարար`«ՍոֆթՔոնսթրաքթ» ընկերությունը չափազանց կարևորում է «Բաց խաղ» առաջնությունը: Համակարգչային և բջջային խաղերի ոլորտն արդեն իր հաստատուն դերն ունի տեխնոլոգիական ոլորտում, այդ իսկ պատճառով շատ ուրախ ենք համագործակցել ԻՏՁՄ և «Օրանժ Արմենիայի» հետ` աջակցելու նոր ու հետաքրքիր գաղափարների իրագործմանը»,- ասել է «ՍոֆթՔոնսթրաքթ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հարություն Համբարձումյանը:
«Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի նախագծման առաջնությունն անցկացվելու է 4 փուլով: Փուլ առ փուլ մասնակիցները ժյուրիի օգնությամբ կզարգացնեն իրենց նախագծերը և խաղերի ցուցահանդեսի ժամանակ կներկայացնեն պատրաստի խաղեր: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են խաղերի նախագծման մասնագետներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ Օրանժ Արմենիա, Plexonic, Triada, Frismos, Zoom Graphics, HitBits ընկերություններից:
Մասնակիցները մրցելու են 8 անվանակարգերում՝ Լավագույն խաղ, Լավագույն բջջային խաղ, Լավագույն Game Play (սցենար), Նորարարություն, Լավագույն դիզայն, Լավագույն 3D լուծում, Պատանիների առաջնություն (Junior), Ժողովրդական մրցանակ: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 3.000.000 դրամ:
«Բաց Խաղ» առաջնությունը չունի տարիքային կամ նախագծերի տիպերի և տեխնիկական հնարավորությունների սահմանափակում: Գրանցվելու համար հարկավոր է այցելել www.opengame.am կայք և առցանց լրացնել մասնակցության հայտը կամ բեռնել այն և լրացնելուց հետո ուղարկել [email protected] էլ. հասցեին, նամակի վերնագրի տողում նշելով` “Open Game” contest application:
Գրանցումը բաց է մինչև 2014թ. հոկտեմբերի 12-ը, սակայն բոլոր այն մասնակիցները, ովքեր կգրանցվեն մինչև հունիսի 15-ը, հնարավորություն կունենան ստանալու ժյուրիի խորհրդատվական աջակցությունը, ինչպես նաև մասնակցելու մասնագիտացված դասընթացների և ԻՏՁՄ կողմից կազմակերպվող ոլորտային միջոցառումների:
Առաջնության նպատակն է զարգացնել խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում, ստեղծել նոր բիզնես միջավայր, ունենալ ոլորտում “Made in Armenia” բրենդ և դուրս գալ միջազգային շուկա: Առաջնությունը միտված է նաև բացահայտելու տաղանդավոր երիտասարդների և վերջիններիս խրախուսելու շարունակել իրենց գործունեությունը խաղերի ոլորտում:

Society 19:02 10/04/2014
The ‘Open Game’ Armenian Open Championship of Developers of Computer and Mobile Games, organized already for the 4th time by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Orange Armenia CJSC, has launched today. This year ‘SoftConstruct’ company has as well joined the project as the general sponsor, the press service of Orange Armenia reported.
The objective of this championship is to develop the market of computer and mobile games in Armenia, to create a new business environment, have ‘Made in Armenia’ brand in this domain and penetrate into international market. It also aims at revealing young talents and motivating them to continue their activity in the field of computer and mobile games development.
“In 2011, when we organized the championship for the 1st time, 25 projects participated in it, in 2012 the number of projects reached 40 and in 2013 the total number of participating projects was 50. ‘FastFood’ – the winning game of 2013 has been downloaded by 100,000 users so far. This result comes to prove that the championship is progressing and we may set and fulfill more pretentious goals for 2014. We plan to have an increase of about 30% in the number of participants in 2014,” said Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises.
“We are happy to cooperate with the UITE for the 4th year already to support and bring to life many new and interesting ideas and projects. The ‘Open Game’ Championship has already become a good tradition and the number of participants, which increases year by year, proves that the market of computer and mobile games is indeed a dynamically developing one, which has a great potential in Armenia,” said Lilith Martirosyan, Sponsorship projects manager of Orange Armenia.
“Being the leading provider of online gaming solutions, ‘SoftConstruct’ company puts a lot of importance to the ‘Open Game’ Championship. The market of computer and mobile games has already its important role in the technological field, for this reason we are very glad to cooperate with UITE and Orange Armenia to support realization of new and interesting ideas,” said Harutyun Hambardzumyan, General Director of ‘SoftConstruct’ company.
‘Open Game’ Championship of Developers of Computer and Mobile Games will be held in 4 stages. Stage by stage the participants will develop their projects with the help of the Jury and ready-made games will be presented to visitors during the Game Expo. The Jury of the contest is composed of professional game developers, programmers and designers from Orange Armenia, Plexonic, Triada, Frismos, Zoom Graphics, HitBits companies.
The participants of the contest will compete in 8 nomination categories such as Best Game, Best Mobile Game, Best Game Play (script), Innovation, Best Design, Best 3D Solution, Junior Championship and Popularity Prize. The prize fund of the contest makes 3,000,000 AMD.
‘Open Game’ Championship does not discriminate on the basis of age or project type and technical capacities. Those who wish to participate will need to register by visiting www.opengame.am and filling the online application or they can download the application and, after filling it in, send it to [email protected] email address, writing ‘Open Game’ contest application in the Subject line.
Registration is open until October 12, 2014. Those who will register by June 15 will have the chance to benefit from the consultancy of the Jury members, as well as to participate in professional courses and special events organized by the UITE.