Իրավունք 12:21 14/04/2014
Գորիսում Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան դիմաց 2013 թվականի հունիսի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով միակ մեղադրյալը Զինված ուժերի գնդապետ Արտակ Բուդաղյանն է: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՊՆ քննչական ծառայության լրատվության հետ կապերի բաժնի սպա Մերի Սարգսյանը:
ՊՆ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը, եթե այդ սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել»:
ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 265 հոդվածի համաձայն, քրեական գործի նյութրը տրամադրվել են կողմերին` դրանց ծանոթանալու համար, այսինքն նախաքննությունը դեռ չի ավարտվել և գտնվում է նյութերի ծանոթացման փուլում: Դրանից հետո միայն գործը կուղարկվի դատարան:
Թեպետ Արտակ Բուդաղյանի նկատմամբ տարածվում էր 2013 թվականի Համաներում կիրառելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը, սակայն Բուդաղյանը չի համաձայնել, որ իր նկատմամբ համաներում կիրառվի և ինչպես Մերի Սարգսյանը տեղեկացրեց, համաներում կիրառելու մասին համաձայնության դիմում չի ներկայացրել:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ այս գործի շրջանակներում մեղադրյալները երկուսն էին` Սուրիկ Խաչատրյանի որդին` Տիգրան Խաչատրյանը, որը պարզվել էր, որ թրմանյութ է օգտագործած եղել և թիկնապահը` Զարզանդ Խաչատրյանը: Սակայն նախաքննությունը վարող ՊՆ քննչական ծառայությունը որոշել էր մեղադրյալներ Զարզանդ Նիկողոսյանի և Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնել, ինչպես նաև դադարեցնել քրեական հետապնդումը:
«Ապացույցները բազմակողմանի և օբյեկտիվ ստուգման, ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության, այլ ապացույցների հետ համադրման և ապացույցները դրանց համակցության մեջ գնահատելով, հիմնավորվել է, որ մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են», -նշված էր նախաքննական մարմնի որոշման մեջ:
Արտակ Բուդաղյանը պնդել ու պնդում է, որ եղել է կրակոց նաև Սուրիկ Խաչատրյանի դղյակից. Փաստաբանի բացահայտումը (տեսանյութ)

Право 13:02 14/04/2014
Единственным обвиняемым в рамках уголовного дела по факту ЧП у дома ныне уже отставного главы Сюникской области Армении Сурена Хачатряна является полковник ВС Армении Артак Будагян. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны РА Мери Саргсян.
Полковнику Артаку Будагяну было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст. 137 («Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы») УК РА.
Мери Саргсян подчеркнула, что согласно ст. 265 УК Армении, материалы уголовного дела предоставлены сторонам для ознакомления, то есть предварительное следствие пока не завершено и находится на стадии ознакомления с материалами. Лишь после этого дело будет передано в суд.
Несмотря на то, что на Артака Будагяна также распространялось решение парламента Армении об объявлении амнистии в 2013 году, тем не менее Будагян согласился с этим и, по словам Мери Саргсян, не подавал заявления на применение акта об амнистии.
Напомним, ночью 1 июня 2013 года во время ссоры у дома тогдашнего главы Сюникской области РА Сурена Хачатряна имела место стрельба, в результате которой погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян. Его брат, полковник Минобороны Армении Артак Будагян, с тяжелым огнестрельным ранением был перевезен в военный госпиталь. С тяжелым ранением был госпитализирован и бывший на месте происшествия Николай Абрамян. А 7 сентября 2013г. стало известно о прекращении уголовного преследования в отношении сына бывшего губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна – и другого обвиняемого в рамках дела по факту стрельбы в Горисе Зарзанда Никогосяна. По части Аветика Будагяна решение было принято на основании факта его смерти.
«Расследуемое следственным отделом по особо важным делам Следственной службы Министерства обороны Армении уголовное дело, возбужденное по факту инцидента, имевшего место 1 июня 2013г. возле особняка ныне уже отставного губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, в ходе всесторонней и объективной проверки доказательств, собранных с целью раскрытия обстоятельств дела, представляющих важное значение для вынесения законного, обоснованного и справедливого решения, анализа добытых доказательств, сопоставления их с иными доказательствами и в ходе оценки доказательств в их совокупности было обоснованно, что действия обвиняемых Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна явно соответствуют признакам необходимой обороны, в их действиях наличествуют все условия правомерности необходимой обороны»,– отмечалось в релизе Следственной службы Минобороны Армении.