Հասարակություն 16:44 15/04/2014
Քեսաբահայ երիտասարդի մահվան մասին լուրերը հաստատվել են: ՍԴՀԿ Հայաստանի կառույցի փոխատենապետ, սիրիահայ Վազգեն Մեսրոպյանը Panorama.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ այդ մասին իրեն հայտնել է թուրքական Վաքըֆ գյուղի իր աղբյուրը: Վաքըֆում մյուս քեսաբահայ տարեցների հետ գտնվում է զոհված Գևորգ Ճուրյանի հայրը:
«Ահաբեկիչները տեսել են, որ հագին զինվորական սապոգ է, մտածել են սիրիական բանակից է, սպանել են»,- նշեց նա:
Այս պահին Վաքըֆի հայկական եկեղեցում 19 քեսաբահայ և 2 հայեպահայ կան: Բանակցություններ են գնում, որ այդ 21 մարդուն դուրս բերեն Թուրքիայի տարածքից:
«Թուրքական կառավարությունն ասել է, որ ապրիլի 24-ից առաջ չենք թողնի, ապրիլի 25-ին` կարող է: Նրանք մի նպատակ ունեն` աշխարհին ցույց տան, թե օգնություն են ցուցաբերում հայերին»,- ասաց նա:
Վազգեն Մեսրպոյանը տեղեկացրեց, որ կորած համարվող 7 հայերից 3-ը հայտնվել են: Նրանցից մեկը տարեց կին է` Ծովիկ Մանջիկյանը, ում տղան Լաթաքիայում է, ահաբեկիչները կապ են հաստատել տղայի հետ, ասել են, որ մայրն իրենց մոտ է, բայց չի ցանկանում լքել Քեսաբը:
Մյուս երկուսը տղամարդ են` Սեմ Փոլադյանը և Լյուդեր Թըրթըրյանը:
Պատմում են Թուրքիա գաղթած սիրիահայերը. Քեսաբում լսվում են մարդասպանների քրքիջները, «Ալլահ աքբար»-ները

Society 18:32 15/04/2014
The reports about the killing of 23-year-old Kessab Armenian Kevork Jourian by rebels have been confirmed.
Deputy chairman of the Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) Armenia office, Syrian Armenian Vazgen Mesropyan told Panorama.am that he was informed about it by a source in Vakif village of Turkey. Kevork Jourian’s father is in Vakif along with other elderly Armenians from Kessab, he said.
According to Mesropyan, the rebels took him for a Syrian army soldier and killed him.
19 Kessab Armenians and 2 Aleppo Armenians are being held in the Armenian church of Vakif. Negotiations are underway to take them out of Turkey’s territory, he said.
“The Turkish government said that they will not allow to take them out until after April 24. Their goal is to show the world that they assist Armenians,” Mesropyan said.
He also said that of 7 missing Armenians of Kessab, 3 have been found. Their names are Tsovig Manjigian, Sam Poladian and Luder Trtrian. These elderly people did not want to leave their homes.