Նախիջևանում տեղակայված բանակը ինքնուրույն ռազմական գործողությունների իրականացման հնարավորություն է ստանում
Վերջին օրերին, ադրբեջանական լրատվամիջոցներն անընդհատ անդրադառնում են Նախիջևանում տեղակայված առանձին համազորային բանակի մարտական պատրաստականության բարձրացման ուղղված քայլերին: Նախօրեին, Ադրբեջանի կառավարության նիստում ծավալուն ելույթ է ունեցել երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ով ևս անդրադառնալով Նախիջևանի թեմային, հայտարարել է, որ Նախիջևանում տեղակայված առանձին համազորային բանակը համալրվում է նոր, ժամանակակից սպառազինությամբ. ռազմական և տրասնպորտային ուղղաթիռներով, «Т-72» и «Т-90» տիպի տանկերով, հակատանկային սարքավորումներով, նշելով, որ դրանց թիվը պետք է անընդհատ աճի: Ի դեպ, առաջիկայում նախատեսվում է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Իսմեթ Յըլմազի այցը Նախիջևան: Պաշտոնապես նշվում է, որ այցի նպատակըԿուալա Լումպուրում DSA-2014 ցուցահանդեսին մասնակցությունն է:
Թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Նախիջևանի 5-րդ կորպուսն առանձին համազորային բանակի վերակազմավորելու հարցն առաջին հերթին նշանակում է, որ այդ բանակն ինքնուրույն ռազմական գործողությունների իրականացման հնարավորություն է ստանում:
«Նման վերակազմավորումը կարող է պայմանավորված լինել նաև Թուրքիայի ջանքերով: Այս դեպքում՝ նախիջևանյան զորամիավորումն էլ ավելի կարող է ինտեգրվել թուրքական ռազմական համակարգին: Բանակի ինքնուրույնության մեծացմանը զուգահեռ մեծանում է հատկապես Թուրքիայի դերակատարությունը, փոխարենը` նվազում Բաքվի վերահսկողությունը, այդ հարցում պաշտոնական Բաքվի լծակները աստիճանաբար դառնում են սահմանափակ` ի տարբերություն թուրքականի:
Թուրքիան արդեն իսկ լուրջ դեր է ստանձնել Նախիջևանի ռազմական ստորաբաժանումների արդիականացման գործում: Կարելի է փաստել, որ նախիջևանյան զորամիավորումը գտնվում է թուրքական զինված ուժերի վերահսկողության տակ, իսկ հավանական պատերազմի դեպքում նախիջևանյան ճակատի բացումը կարող է պայմանավորված լինել նաև թուրքական գործոնով»,- ասաց պարոն Հովսեփյանը:
Նրա խոսքերով, թուրքական կողմն իրականացնում է զորամիավորման զինծառայողների, սպայական կազմի վերապատրաստումն ու վարժեցումը, բացի այդ, Նախիջևանում առկա է մշտական թուրքական ռազմական կոնտինգենտ:
«Նախիջևանի զորամիավորման հետ սերտ համագործակցության մեջ է թուրքական ցամաքային զորքերի 3-րդ բանակը, որը կոչված է իրականացնելու Թուրքիայի արևելյան սահմանների պաշտպանությունը: Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել թուրք բարձրաստիճան զինվորականների այցելությունները Նախիջևան, տարբեր նշանակության ռազմական ապրանքների ու տեխնիկայի մատակարարումները այդ զորամիավորմանը: Նախիջևանի զորամիավորման մարտական պատրաստության ու օպերատիվ պլանավորման մեջ թուրքական կողմի դերակատարությունը վերջին տարիներին զգալիորեն մեծացել է և չափազանցություն չի լինի ասել, որ Նախիջևանում, հատկապես ռազմական ոլորտում, ավելի շատ տեր ու տիրական է զգում իրեն Թուրքիան, քան Ադրբեջանը»,- հավելեց Լ. Հովսեփյանը:
Ռազմական փորձագետ Դավիթ Սոֆիյանը հիշեցրեց, որ նախիջևանյան բանակի ստեղծման որոշումը կայացնելուց հետո շատ կարծիքներ հնչեցին, որ նախաձեռնության հեղինակը Իլհամ Ալիևի ռազմական հարցերով օգնական Վահիդ Ալիևն է:
«Կառուցվածքային առումով, մինչ այժմ դեռ հիմնովին փոփոխություններ չեն եղել այնտեղ, այդ իսկ պատճառով բանակի առջև դրված խնդիրը, կարծես թե, մնում է նույնը»,- ասաց ռազմական փորձագետը:
Դ. Սոֆիյանը նշեց, որ հնարավոր պատերազմի դեպքում, Նախիջևանում տեղակայված զորքերը անկասկած Թուրքիայից սնուցում ստանալու հնարավորություն են ստանալու, ինչն առավել վտանգավոր կդարձնի իրավիճակը սահմանի այդ հատվածում:
«Ամեն դեպքում, Նախիջևանում տեղակայված զորքերը կորպուսի, թե առանձին բանակի կարգավիճակով լինեն, դրանք ոչ միայն մշտապես գտնվում են թուրքական բանակի անմիջական աջակցության ներքո, այլ  իրենցից վտանգ են ներկայացնում»,- հավելեց նա:

Комментарии 14:06 16/04/2014
Формированием в Нахичеване Отдельной общевойсковой армии увеличивается роль Турции и снижается контроль со стороны Азербайджана
Тюрколог Левон Овсепян и военный эксперт Давид Софиян в беседе с корреспондентом Panorama.am обратились к публикациям азербайджанских СМИ последних дней касательно мер, направленных на повышение боеготовности дислоцированной в Нахичеване Отдельной общевойсковой армии, а также выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева на состоявшемся 13 апреля заседании правительства.
Отметим, И.Алиев, обратившись к дислоцированной в Нахичеване Отдельной общевойсковой армии, в частности заявил: «Там уже имеются современные артиллерийские установки, боевые и транспортные вертолеты, противотанковые установки, противовоздушные установки, самые современные танки Т-72 и Т-90, другое вооружение и боеприпасы, и их количество будет расти».
Следует сказать также, что в ближайшее время запланирован визит министра национальной обороны Турции Исмета Йылмаза в Нахичеван. Официально сообщается, что цель его визита – участие в выставке DSA – 2014 в Куала Лумпуре.
Тюрколог Левон Овсепян завил, что создание на базе дислоцированного в Нахичеване 5-го армейского корпуса МО Азербайджана Отдельной общевойсковой армии, в первую очередь, означает, что эта армия получает возможность самостоятельного осуществления военных действий.
«Подобная реорганизация может быть обусловлена и усилиями Турции. В данном случае Отдельная общевойсковая армия в Нахичеване может еще больше интегрироваться в турецкую военную систему. С увеличением уровня самостоятельности армии увеличивается в частности роль Турции, взамен – снижается контроль Баку, в данном вопросе рычаги официального Баку постепенно ограничиваются в отличие от турецких.
Турция уже взяла на себя серьезную роль в деле модернизации нахичеванских военных подразделений. Можно констатировать, что Отдельная общевойсковая армия в Нахичеване находится под контролем ВС Турции, а в случае возможного возобновления военных действий открытие нахичеванского фронта может быть обусловлено также турецким фактором», – отметил Левон Овсепян.
По его словам, турецкая сторона проводит переподготовку и тренировку военнослужащих и офицерского состава Отдельной общевойсковой армии в Нахичеване. Помимо этого, в Нахичеване присутствует постоянный турецкий военный контингент.
«В тесной связи с Отдельной общевойсковой армией в Нахичеване находится и третья армия сухопутных войск Турции, которая должна осуществлять оборону восточных границ Турции. В последнее время участились визиты высокопоставленных военнослужащих Турции в Нахичеван, а также поставки туда военных товаров и техники различного назначения. Роль турецкой стороны в боевой подготовке Нахичевана и оперативном планировании Отдельной общевойсковой армии в Нахичеване в последнее время существенно возросла и можно сказать, что в Нахичеване, в особенности в военной сфере, больше хозяином себя чувствует Турция, а не Азербайджан»,– добавил Левон Овсепян.
Военный эксперт Давид Софиян в свою очередь напомнил, что после принятия решения о создании нахичеванской армии стали озвучиваться мнения о том, что автором такой инициативы является помощник Ильхама Алиева по военным вопроса Вахид Алиев.
«В структурном плане до сих пор кардинальных изменений там не происходило, поэтому задача, стоящая перед армией, остается прежней»,– подчеркнул эксперт.
Давид Софиян отметил, что в случае возможной войны дислоцированным в Нахичеване войскам, несомненно, будет дана возможность получить снабжение из Турции, что сделает более опасной ситуацию на этом участке границы.
«В любом случае дислоцированные в Нахичеване войска – как в статусе корпуса, так и в статусе отдельной армии, не только постоянно получают непосредственную поддержку турецкой армии, но и представляют угрозу»,– подытожил он.
Формирование в Нахичеване Особой общевойсковой армии. Эксперт С. Петросян представил 2 возможных сценария…
«Хаккин.аз»: Нахичеванский корпус и до создания Особой армии де-факто не подчинялся министру обороны Азербайджана