Հեյդար Ալիևը եկել էր իշխանության Բրիտանիայի հետախուզական ծառայությունների և BP կորպորացիայի ջանքերով. հետաքննություն
«British Petrolium» բրիտանական կորպորացիայի նախկին փոխնախագահ Լեսլի Աբրահամսը հետաքննիչ-լրագրող Գրեգ Պալաստին պատմել էր, թե ինչպես «BP»-ն ԿՀՎ-ի և ՄԻ-6 Բրիտանիայի գաղտնի հետախուզական ծառայության հետ համատեղ տապալել է Ադրբեջանի «իրենց ոչ հարմար» իշխանությունը: Այս լրագրողական հետաքննությունը հասանելի է բրիտանական «TruthDig» կայքում:
«1992թ.-ին, երբ նորաստեղծ Ադրբեջանի Հանրապետությունը ընտրել էր իր առաջին նախագահին՝ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, «British Petrolium»-ի նախագահ Լորդ Բրաունը մեկնել է Բաքու: Նրա հետ Բաքու է գնացել նաև Բրիտանիայի վարչապետ Մարգարետ Թետչերը: Ճաշի ժամանակ Բրաունը Լեսլի Աբրահամսին մի թղթապանակ է ցույց տվել, որում 30 միլիոն դոլարին համարժեք կտրոն կար: Այնուհետև Բրաունը այդ կտրոնը հանձնել է Ադրբեջանի նախագահին»,- ասվում է նյութում:
Այնուամենայնիվ նոր նախագահը դուր չէր գալիս «BP»-ին, և ընկերությունը հատուկ ծառայությունների հետ համատեղ գործի է անցել, նշում է հեղինակը: Հատուկ ծառայությունները զինել են Հեյդար Ալիևին, ով էլ 1993թ.-ին տապալել է Ադրբեջանի այն ժամանակվա իշխանությանը: Դառնալով բռնապետ՝ նա իրեն ցմահ նախագահ է հռչակել և չորս ամսվա ընթացքում պայմանագիր ստորագրել` «BP»-ին հանձնել ով նավթի պաշարները, նշում է հեղինակը:
««BP»-ի ներկայացուցիչները չեն ժխտում, որ կաշառք են տվել, իսկ ՄԻ-6-ի սպաները հպարտությամբ հաստատում են, որ հեղաշրջման նպատակը «BP»-ի համար օֆշորային պայմանագրի ձեռքբերումն էր»,- հավաստիացնում է Գրեգ Պալաստը:
Լրագրողը հայտնում է, որ այս պատմությունը նա պատահական է իմացել, «Channel 4»-ի համար Մեքսիսկական ծոցի աղետի մասին հաղորդաշար պատրաստելիս: Երբ «BP»-ի պատճառով Մեքսիկական ծոցում պատահար էր տեղի ունեցել, նա պարզել էր, որ նմանատիպ աղետ տեղի է ունեցել նաև Կասպից ծովում: Որպեսզի պարզի, թե ինչ է կատարվել, Պալաստը նկարահանող խմբի հետ մեկնել է Բաքու:
«Այնուամենայնիվ, մեզ ձերբակալեց Ադրբեջանի գաղտնի ոստիկանությունը: Չնայած որ ոստիկանները մեզնից վերցրին մեր նկարահանող սարքերը, ինձ թույլ տվեցին գրիչս ինձ մոտ պահել, որը իրականում գաղտնի տեսագրող սարք էր»,-նշում է Պալասը:
Ըստ լրագրողի՝ իրեն ձերբակալած ոստիկաններից մեկը անհասկանալի հպարտությամբ ասել էր, որ «իրենց երկիրը «BP»-ն է կառավորում»:
Ըստ ԿՀԲ- ի նավթի նախկին գլխավոր վերլուծաբան Ռոբերտ Էբելի հաշվարկների՝ «BP»-ն ավել 140 միլիոն դոլար Է ծախսել Ադրբեջանում, որոնք վերջնահաշվարկում չեն ներկայացվել: Ըստ լրագրողի՝ այդ գումարները գնացել են Ադրբեջանի իշխող վարչակարգի ներկայացուցիչների գրպանները, ովքեր, չնայած ոչ բարձր աշխատավարձին, սիրում են արքայավայել ապրել:
«Ամենավատն այն է, որ երբ ինձ արտաքսեցին, իմ հետաքննությանը օգնող վկաները անհետացան»,- եզրակացնում է Պալաստը:

Region 17:22 21/04/2014
Investigation by Greg Palast: Heydar Aliyev came to power by efforts of UK intelligence services and BP corporation
The former BP executive Leslie Abrahams told investigative reporter Greg Palast how the CIA, MI6 and British Petroleum engineered a coup d’état, overthrowing a nation’s elected president who was “not favorable to BP.” This journalistic investigation has been placed on British site TruthDig.
“In 1992, then-BP Chairman Lord Browne flew into Baku as soon as the young state elected its first president, Abulfaz Elchibey.
Former British Prime Minister Margaret Thatcher joined him At a state dinner, Browne handed Abrahams, a BP vice president at the time, a briefcase with a check for $30 million. Browne then gave the check to the president of Azerbaijan,” the article stated.
Still, the new president remained “not favorable” to BP’s demand for control of the Caspian oil, so MI6, the CIA and the corporation went into action, the author notes. The spy agencies armed and empowered former Soviet KGB chief Heydar Aliyev, who in 1993 overthrew Azerbaijan’s elected government. Once he became dictator, Aliyev named himself president for life and within four months signed a no-bid deal to give the reserves to BP, the author notes.
“BP executives did not deny the payoffs, and MI6 officers proudly confirmed the coup’s purpose of locking in the offshore deal for BP.”
The journalist tells that he revealed this story while investigating a material on the Gulf of Mexico for the Channel 4. He found out that a disaster had occurred in the Gulf of Mexico because of the BP. But, it turned out that this was not BP’s first cement failure and explosion. Earlier, BP’s Caspian Sea Transocean rig had suffered exactly the same fate. Palast left for Baku with his crew to find out what happened in reality.
“But we had been ratted out. My crew was placed under arrest by Azerbaijan’s secret police. Although officers demanded our film, I was allowed to keep my pen, which was actually a hidden camera,” he noted.
According to the journalist one of the arresting cops told them with odd pride, “BP drives this country.”
Robert Ebel, former chief of oil analysis for the CIA, estimates that at least $140 million in payments by BP for Azeri oil has gone unaccounted for. To the author, this money was appropriateed by the ruling elite of Azerbaijan who despite the small sallary likes to live kingly.
Azerbaijani oil worker advocate Mirvari Gahramanli said she was beaten by police for raising questions and showed the photographs.
What’s worse, while I was tossed out of the country, my witnesses disappeared, sums up Greg Palast.
According to TruthDig this reportage prepared by the journalist was presented by British Free Speech TV on Sunday.