Հեյդար Ալիևը եկել էր իշխանության Բրիտանիայի հետախուզական ծառայությունների և BP կորպորացիայի ջանքերով. հետաքննություն
«British Petrolium» բրիտանական կորպորացիայի նախկին փոխնախագահ Լեսլի Աբրահամսը հետաքննիչ-լրագրող Գրեգ Պալաստին պատմել էր, թե ինչպես «BP»-ն ԿՀՎ-ի և ՄԻ-6 Բրիտանիայի գաղտնի հետախուզական ծառայության հետ համատեղ տապալել է Ադրբեջանի «իրենց ոչ հարմար» իշխանությունը: Այս լրագրողական հետաքննությունը հասանելի է բրիտանական «TruthDig» կայքում:
«1992թ.-ին, երբ նորաստեղծ Ադրբեջանի Հանրապետությունը ընտրել էր իր առաջին նախագահին՝ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, «British Petrolium»-ի նախագահ Լորդ Բրաունը մեկնել է Բաքու: Նրա հետ Բաքու է գնացել նաև Բրիտանիայի վարչապետ Մարգարետ Թետչերը: Ճաշի ժամանակ Բրաունը Լեսլի Աբրահամսին մի թղթապանակ է ցույց տվել, որում 30 միլիոն դոլարին համարժեք կտրոն կար: Այնուհետև Բրաունը այդ կտրոնը հանձնել է Ադրբեջանի նախագահին»,- ասվում է նյութում:
Այնուամենայնիվ նոր նախագահը դուր չէր գալիս «BP»-ին, և ընկերությունը հատուկ ծառայությունների հետ համատեղ գործի է անցել, նշում է հեղինակը: Հատուկ ծառայությունները զինել են Հեյդար Ալիևին, ով էլ 1993թ.-ին տապալել է Ադրբեջանի այն ժամանակվա իշխանությանը: Դառնալով բռնապետ՝ նա իրեն ցմահ նախագահ է հռչակել և չորս ամսվա ընթացքում պայմանագիր ստորագրել` «BP»-ին հանձնել ով նավթի պաշարները, նշում է հեղինակը:
««BP»-ի ներկայացուցիչները չեն ժխտում, որ կաշառք են տվել, իսկ ՄԻ-6-ի սպաները հպարտությամբ հաստատում են, որ հեղաշրջման նպատակը «BP»-ի համար օֆշորային պայմանագրի ձեռքբերումն էր»,- հավաստիացնում է Գրեգ Պալաստը:
Լրագրողը հայտնում է, որ այս պատմությունը նա պատահական է իմացել, «Channel 4»-ի համար Մեքսիսկական ծոցի աղետի մասին հաղորդաշար պատրաստելիս: Երբ «BP»-ի պատճառով Մեքսիկական ծոցում պատահար էր տեղի ունեցել, նա պարզել էր, որ նմանատիպ աղետ տեղի է ունեցել նաև Կասպից ծովում: Որպեսզի պարզի, թե ինչ է կատարվել, Պալաստը նկարահանող խմբի հետ մեկնել է Բաքու:
«Այնուամենայնիվ, մեզ ձերբակալեց Ադրբեջանի գաղտնի ոստիկանությունը: Չնայած որ ոստիկանները մեզնից վերցրին մեր նկարահանող սարքերը, ինձ թույլ տվեցին գրիչս ինձ մոտ պահել, որը իրականում գաղտնի տեսագրող սարք էր»,-նշում է Պալասը:
Ըստ լրագրողի՝ իրեն ձերբակալած ոստիկաններից մեկը անհասկանալի հպարտությամբ ասել էր, որ «իրենց երկիրը «BP»-ն է կառավորում»:
Ըստ ԿՀԲ- ի նավթի նախկին գլխավոր վերլուծաբան Ռոբերտ Էբելի հաշվարկների՝ «BP»-ն ավել 140 միլիոն դոլար Է ծախսել Ադրբեջանում, որոնք վերջնահաշվարկում չեն ներկայացվել: Ըստ լրագրողի՝ այդ գումարները գնացել են Ադրբեջանի իշխող վարչակարգի ներկայացուցիչների գրպանները, ովքեր, չնայած ոչ բարձր աշխատավարձին, սիրում են արքայավայել ապրել:
«Ամենավատն այն է, որ երբ ինձ արտաքսեցին, իմ հետաքննությանը օգնող վկաները անհետացան»,- եզրակացնում է Պալաստը:

Регион 13:37 21/04/2014
Расследование Грега Паласта: Гейдар Алиев пришел к власти усилиями спецслужб Великобритании и корпорации BP
Бывший вице-президент британской корпорации British Petroleum Лесли Абрахамс рассказал журналисту-расследователю Грегу Паласту, как BP в сотрудничестве с ЦРУ и МИ-6 - Секретной разведывательной службой Великобритании - свергла «неугодную» власть в Азербайджане. Данное журналистское расследование размещено на британском сайте TruthDig.
«В 1992 году, как только молодое государство Азербайджан выбрало своего первого президента – Абульфаза Эльчибея, президент компании British Petroleum Лорд Браун отправился в Баку. К нему присоединилась и премьер-министр Маргарет Тэтчер. Во время обеда Браун показал Лесли Абрахамсу папку, в которой был чек на сумму $30 млн. Браун затем передал этот чек президенту Азербайджана», - говорится в материале.
Тем не менее, новый президент не был по душе BP, и компания совместно со спецслужбами принялась за дело, отмечает автор. Спецслужбы вооружили Гейдара Алиева, который в 1993 году сверг избранное правительство Азербайджана. Став диктатором, он провозгласил себя пожизненным президентом и в течение четырех месяцев подписал контракт и передал месторождения BP, отмечает автор.
«Сотрудники BP не отрицают, что давали взятки, а офицеры МИ-6 с гордостью подтверждают, что целью переворота было заключение оффшорной сделки для BP», - утверждает Грег Паласт.
Журналист рассказывает, что эта история стала известна ему случайно, при подготовке материала для телеканала Channel 4 о катастрофе в Мексиканском заливе. После того, как в Мексиканском заливе произошла авария по вине BP, он выяснил, что аналогичная катастрофа произошла и на Каспии. Чтобы разобраться, Паласт вылетел со своей съемочной группой в Баку.
«Однако нас арестовала секретная полиция Азербайджана. Хотя офицеры потребовали у меня видеоматериалы, мне разрешили оставить себе мою ручку, которая на самом деле являлась скрытой камерой», - отметил он.
По словам журналиста, один из арестовавших их полицейских с непонятной гордостью заметил, что «страной управляет BP».
Согласно подсчетам бывшего главного аналитика по нефти ЦРУ Роберта Эбеля, BP потратила в Азербайджане порядка $140 млн., которые не были включены в отчеты. По мнению автора материала, эти деньги ушли в карманы правящей элиты Азербайджана, которая, несмотря на небольшие зарплаты, любит жить по-королевски.
Он общался также с руководителем Организации по защите прав нефтяников Азербайджана Мирвари Гахраманлы, которая сообщила, что подвергалась физическому насилию за свою деятельность, и показала фотографии.
«Хуже всего то, что после того, как меня выдворили из страны, мои свидетели пропали», - заключает Г. Паласт.
Согласно TruthDig, данный репортаж журналиста был показал в воскресенье по британскому телеканалу Free Speech TV.
«Хаккин.аз»: Ильхам Алиев пошел на мировую с British Petroleum ввиду отсутствия альтернативы
СМИ: Отношения между властями Азербайджана и компанией ВР вновь испорчены и грозят обернуться скандалом