Մանրամասներ Հովիկ Աբրահամյանի և պատգամավորների հանդիպումից
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի շուրջ քննարկում, որին մասնակցել են Ազգային ժողովի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են քաղաքական համագործակցության նման ձևաչափի անհրաժեշտությունը և կարևորել դրա շարունակականությունը: Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարել ուրվագծել խորհրդարանական ուժերի և կառավարության բաց, անկաշկանդ համագործակցության ուղիները, այդ թվում տարբեր խնդրահարույց հարցերի շուրջ, ինչը կնպաստի երկրում վստահության ամրապնդմանը:
Ըստ աղբյուրի, Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ կարևորում է խորհրդարանական խմբակցությունների հետ համագործակցությունը և պատրաստ է հետագա երկխոսության` տարբեր ձևաչափերով:
Այնուհետև տեղի ունեցած կառուցողական երկխոսության շրջանակում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ և ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ սեղմ ժամկետում նախապատրաստվելու է օրենքի նախագիծ, որով մինչև Սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը:
Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները պատգամավորների և շահագրգիռ կողմերի հետ՝ կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրների համակողմանի լուծմանը հասնելու համար:

Политика 14:51 22/04/2014
Сегодня у премьер-министра Армении Овика Абраамяна состоялось обсуждение относительно закона «О накопительных пенсиях», в котором приняли участие представители фракции Республиканской партии Армении, фракций «Процветающая Армения», «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн» и «Наследие». Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Участники встречи подчеркнули необходимость подобного формата политического сотрудничества и отметили важность обеспечения систематичности такого сотрудничества. Представители политических сил сочли необходимым обозначить пути открытого, непринужденного сотрудничества между парламентскими силами и правительством в том числе и вокруг разных спорных вопросов, что будет способствовать укреплению доверия в стране.
Овик Абраамян заверил, что придает важность сотрудничеству с парламентскими фракциями вокруг разных вопросов и проблем и готов к дальнейшему диалогу в разных форматах.
В рамках прошедшего конструктивного диалога представители политических сил выразили свою позицию относительно пенсионных реформ и представили различные предложения.
Глава правительства напомнил, что в сжатые сроки будет подготовлен проект закона, принятием которого Национальное Собрание республики сможет пресечь применение штрафов, предусмотренных решением Конституционного суда РА от 2 апреля касательно Закона «О накопительных пенсиях».
Премьер-министр также выразил готовность продолжить обсуждения с депутатами и заинтересованными сторонами для того, чтобы добиться всестороннего решения имеющихся проблем.