Քաղաքական 14:41 23/04/2014
Հայաստանում են գտնվում թուրք գործիչներ, որոնք մասնակցելու են ապրիլի 24-ի Հայոց Ցեղասպանության միջոցառումներին և այդ թեմայով կազմակերպված կլոր սեղանին, ծաղկեպսակ են դնելու Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
«Մեկնած ձեռքերը պետք է սեղմվեն իրար, կարևոր է, որ դրանք օդում չմնան: Ապրիլի 24-ն օր է, երբ հայերի և թուրքերի միջև որոշակի հարաբերություններ պետք է ստեղծվեն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրք քաղաքական և հասարակական գործիչ, նախկին պատգամավոր Ուֆուկ Ուրասը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ այսօրվա թուրք երիտասարդների վերաբերմունքին, թուրք գործիչը նշեց, որ հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքի սպանությունից և «Հայեր, ներեք մեզ» ակցիայից հետո մտածելակերպը փոխվել է:
Թուրք գրող-հրապարակախոս Ադնան Գենչն էլ հավելեց, որ Ցեղասպանության հարցին թուրք հասարակությունն անտեղյակ էր, միայն վերջին երեսուն-քառասուն տարիներին այն բարձրացվեց և ծանոթացան դրան:
«Փաստ է, որ 100 տարի առաջ հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն է իրագործվել»,- ասաց նա:
Ուֆուկ Ուրասն անդրադարձավ հարցին, թե չեն վախենում Հայաստան այցելելու և Թուրքիայում այցի արձագանքների համար:
«Ընդհակառակը: Անկարա պիտի այցելեմ ու արտգործնախարարությանը հայտնեմ մեր հանդիպումների մասին: Չմոռանանք, որ Թուրքիայում էլ կան ներքաղաքական խնդիրներ, սակայն կարևորը երկխոսությունն է: Ինչքան մեր միջև պատը թափանցիկ լինի, այնքան կշահենք երկուստեք»,- ասաց թուրք գործիչը:
Ասուլիսին ներկա թուրք պատմաբան, «Կանաչներ» կուսակցության անդամ Բյուլենթ Բիլմեզը նշեց, որ իրենց նման մտածողները Թուրքիայում շատ չեն:
«Այցելությունը դժգոհություն կառաջացնի որոշ շրջանակներում: Թուրքիան վաղ թե ուշ ճանաչելու է Հայոց Ցեղասպանությունը: Պետք է ուղիները քննարկել, իսկ թուրք ժողովուրդն առերեսվի իր պատմությանը»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ Թուրքիայում ժխտողական մթնոլորտը պետք է փոխվի:
Արևմտահայոց ազգային համագումարի խորհրդի անդամ Սևակ Արծրունին անդրադառնալով թուրք գորիչների այցին, ասաց, որ սա տեղեկատվության փոխանակման, երկխոսության քայլ է:
Բանախոսները նշեցին, որ երկխոսության հարցում Հայաստանում և Թուրքիայում հսկայածավալ աշխատանք է կատարվել:

Турция рано или поздно признает Геноцид армян. Заявления турецких деятелей
В Армении находятся турецкие деятели, которые примут участие в мероприятиях, приуроченных к 99-й годовщине Геноцида армян и организованном на эту тему круглом столе, а также посетят в Ереване мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд», где возложат венки.
«24 апреля – день, когда между армянами и турками должны быть установлены определенные отношения»,– заявил на встрече с журналистами турецкий политический и общественный деятель, бывший депутат Уфук Урас.
Что касается отношения турецкой молодежи к Геноциду армян, то У. Урас отметил, что после убийства редактора газеты «Акос» Гранта Динка и акции «Армяне, простите нас» образ мышления в стране изменился.
Турецкий писатель и публицист Аднан Генч добавил, что вопрос Геноцида армян стал озвучиваться в Турции лишь в течение последних 30-40 лет.
«Остается фактом то, что сто лет назад в отношении армянского народа был осуществлен геноцид»,– отметил он.
В ответ на вопрос о том, не боятся ли они того, что в Турции жестко отреагируют на их визит в Армению, Уфук Урас заявил: «Наоборот, я должен поехать в Анкару и сообщить МИД о наших встречах. Не будем забывать о том, что внутриполитические проблемы существуют и в Турции, однако главное – диалог. Чем прозрачнее стена между нами, тем больше мы оба выиграем».
Присутствующий на пресс-конференции турецкий историк, член Партии Зеленых Бюлент Бильмез подчеркнул, что в Турции не многие рассуждают так, как они.
«Визит вызовет недовольство в некоторых кругах. Турция рано или поздно признает Геноцид армян. Нужно обсудить пути, а турецкий народ должен встать лицом к лицу со своей историей»,– сказал он.
В свою очередь член Национального Конгресса западных армян Севак Арцруни, комментируя визит турецких деятелей, отметил, что это шаг к обмену информацией и диалогу.