Բորդյուժա. ՀԱՊԿ-ը դադարեցնում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) դադարեցնում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով: Այս մասին «Ռիա Նովոստի» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Առայժմ մենք դադարեցնում ենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի այսօրվա դիրքորոշումը ուկրաինական ճգնաժամի հետ կապված»,- նշել է Բորդյուժան:
Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն շանտաժի է ենթարկում Ռուսաստանին և նրա դաշնակիցներին:
«ՆԱՏՕ-ն այսօր շանտաժային գործողությունների է դիմում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների սահմանների ողջ ճակատով՝ ցուցադրելով, թե իրենք չափազանց դժգոհ են վերջին ամիսներին Ռուսաստանի գործողություններից»,- հավելել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նշենք, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն ավելի վաղ հայտարարել է, որ դաշինքը մտադիր է լրացուցիչ զինվորական անձնակազմ տեղակայել՝ բարձրացնելով կազմակերպության երկրների մարտունակությունը և անցկացնելով զորավարժություններ, ինչպես նաև մտադիր է վերանայել պաշտպանության ծրագրերը Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրադարձությունների պատճառով:
Բացի այդ ՆԱՏՕ-ն որոշել է մեծացնել Արևլյան Եվրոպայում օդային պարեկությունը և ռազմանավեր ուղարկել Բալթիկ և Միջերկրական ծով: ՆԱՏՕ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Գրուշկոն նախազգուշացրել է Ռուսաստանի կողմից «անհրաժեշտ միջոցառումներ» իրականացնելու մասին:
Ռուսաստանը մշտապես իր մտահոգություններն է արտահայտել դեպի արևելք ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման և Ռուսաստանի սահմանի մոտ նատօական սպառազինությունների տեղակայման կապակցությամբ: Արևելաեվրոպական երկրներում հակաօդային պաշտպանության համակարգեր տեղակայելու ՆԱՏՕ-ի մտադրությանն ի պատասխան Ռուսաստանը սպառնում է Կալինինգրադի տարածքում տեղակայել «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգեր:

In the world 15:30 24/04/2014
The Russian-led Collective Security Treaty Organization (CSTO) has suspended contacts with NATO because of the situation in Ukraine, CSTO Secretary General Nikolai Bordyuzha said Thursday, according to RIA Novosti.
"For now we will not be making any efforts to establish contact with NATO, due to their stance during the Ukrainian crisis," Bordyuzha said at a press conference hosted by RIA Novosti.
He explained that NATO is currently "blackmailing" Russia and its allies. "Today, NATO is blackmailing all of the CSTO member states ... showing that they are extremely dissatisfied with Russia's actions in recent months."
Last week, NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said the alliance intends to deploy additional military personnel to enhance combat readiness and perform military drills, as well as revise its defense plans in connection with the Ukrainian crisis. The Atlantic alliance also decided to strengthen air patrols in Eastern Europe and send ships to the Baltic Sea and the eastern Mediterranean.
Russian authorities are closely watching the actions of NATO in the context of the situation in Ukraine. Russia's envoy to NATO, Alexander Grushko, has warned about taking "necessary measures" to prevent Russian security from being undermined by the new NATO steps.