Քաղաքական 11:07 25/04/2014
Իրանում ՀՀ դեսպան. Ռոհանիի՝ իշխանության գալով հայ-իրանական կապերի զարգացման համար ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել
«Միջազգային կառույցներում Հայաստանն Իրանի դիրքորոշմանն աջակցում է»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
Դեսպան Առաքելյանը, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ Հասան Ռոհանիի՝ իշխանության գալուց հետո երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել:
Շարունակելով խոսքը՝ Գ. Առաքելյանը հավելել է. «Միջազգային կառույցներում Հայաստանն Իրանի դիրքորոշմանն աջակցում է. Մենք շատ հարցերում ունենք մոտ դիրքորոշում և միմյանց հետ արդյունավետ համագործակցում ենք միջազգային կառույցներում: Հայ-իրանական կապերը հարևանների լավագույն հարաբերությունների օրինակներից մեկն է»:
Անդրադառնալով տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ դեսպան Առաքելյանը նշել է, որ սեպտեմբերին Թեհրանում նախատեսվում է անցկացնել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը:

Разное 11:35 25/04/2014
Посол РА в Иране: С приходом Х. Роухани к власти для развития отношений с Арменией были созданы более благоприятные условия
«Армения поддерживает позицию Ирана в международных структурах», – об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил посол Армении в Иране Григор Аракелян.
Касаясь нынешнего уровня армяно-иранских отношений, Григор Аракелян подчеркнул, что с приходом Хасана Роухани к власти были созданы более благоприятные условия для развития и углубления двусторонних отношений.
При этом посол добавил: «Армения поддерживает позицию Ирана в международных структурах. Во многих вопросах мы придерживаемся схожей позиции и эффективно сотрудничаем друг с другом в международных структурах. Армяно-иранские связи являются одним из примеров лучших отношений между соседями».
Комментируя развитие экономических отношений, посол отметил, что в сентябре в Тегеране планируется заседание армяно-иранской межправительственной комиссии.