Քաղաքական 11:07 25/04/2014
Իրանում ՀՀ դեսպան. Ռոհանիի՝ իշխանության գալով հայ-իրանական կապերի զարգացման համար ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել
«Միջազգային կառույցներում Հայաստանն Իրանի դիրքորոշմանն աջակցում է»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը:
Դեսպան Առաքելյանը, անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ Հասան Ռոհանիի՝ իշխանության գալուց հետո երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել:
Շարունակելով խոսքը՝ Գ. Առաքելյանը հավելել է. «Միջազգային կառույցներում Հայաստանն Իրանի դիրքորոշմանն աջակցում է. Մենք շատ հարցերում ունենք մոտ դիրքորոշում և միմյանց հետ արդյունավետ համագործակցում ենք միջազգային կառույցներում: Հայ-իրանական կապերը հարևանների լավագույն հարաբերությունների օրինակներից մեկն է»:
Անդրադառնալով տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ դեսպան Առաքելյանը նշել է, որ սեպտեմբերին Թեհրանում նախատեսվում է անցկացնել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը:

Region 17:04 25/04/2014
“Armenia supports the disposition of Iran in international institutions,” Grigor Araqelyan, the RA ambassador to Iran has told the Iranian IRNA news agency.
The ambassador has touched upon the current situation of the Armenian – Iranian relations. He has noted that the Armenian – Iranian bilateral relations may develop and deepen during Rohani’s presidency.
Grigor Araqelyan has also added, “Armenia supports Iranian disposition in international institutions. Our dispositions in many issues coincide and we productively cooperate with each other in international institutions. Armenian – Iranian ties is one of the best examples of neighbor states.”
Coming up to development of economic relations ambassador Araqelyan has noted that a meeting of Armenian – Iranian Intergovernmental Committee is planned to be held in Tehran in September.