Հասարակություն 10:28 26/04/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Օրբելյանների ընտանիքին` մեր օրերի մեծ երաժիշտ, ԽՍՀՄ և Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, Պատվո և Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանների ասպետ Կոնստանտին Օրբելյանի մահվան կապակցությամբ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Մեծ է մաեստրո Օրբելյանի ավանդը հայ ժամանակակից երաժշտարվեստի զարգացման և տարածման գործում: Նա երեսունվեց տարի ղեկավարել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբը՝ նոր որակ և ավյուն հաղորդելով երաժշտախմբին: Նրա երգերը մշտապես սիրված են եղել ունկնդրի կողմից և իրավամբ դարձել ժողովրդի սեփականությունը:
Կոնստանտին Օրբելյանի ստեղծագործական արարումները մշտապես կմնան հայ երաժշտարվեստի պատմության էջերում և սերունդների հիշողության մեջ: Խորին ցավակցություն եմ հայտնում ձեզ և կիսում ձեր վիշտը»,-ասված է ՀՀ Նախագահի ցավակցական հեռագրում:

Society 12:18 26/04/2014
Armenian President Serzh Sargsyan has issued a condolence letter on the death of People’s Artist of the USSR, great Armenian composer Konstantin Orbelian, the presidential press service reported.
“Maestro Orbelian has made a great contribution to the development and popularization of contemporary Armenian music. For 36 years, he headed the Armenian State Variety Orchestra, giving a new quality and energy to the choir. His songs have always been loved by the audience and truly became the property of the nation.
“Konstantin Orbelian’s creations will always remain in the history of Armenian music and in the memory of the generations. I offer my deep condolences and share your grief.”